Rola naturalnej witaminy E

Niedobór naturalnej witaminy E może przyczyniać się do powstawania wielu chorób, dlatego suplementacja nią zalecana jest, m.in. w przypadku bezpłodności, miażdżycy oraz innych chorób układu krążenia.

Naturalna Witamina E, będąca połączeniem 4 tokoferoli i 4 tokotrienoli, zdecydowanie różni się od syntetycznego α-tokoferolu dostępnego powszechnie w aptekach. Zalecamy stosowanie tokoferoli i tokotrienoli profilaktycznie, a także jako uzupełnienie diety w różnych jednostkach chorobowych.

Probiotyk – wybieram świadomie

Prawie 50 mln osób na świecie cierpi obecnie na demencję. Zgodnie z opinią ekspertów, liczba ta ma wzrosnąć do prawie 75 mln osób już w 2030 roku. Jak wynika z najnowszych badań, narzędziem pełniącym ochronną rolę w przebiegu zaburzeń poznawczych mogą być probiotyki.

Proces starzenia się przebiega indywidualnie u każdego z nas. U osób w wieku podeszłym notuje się wzrost zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Czy nikotyna okaże się pomocna w walce z chorobą Alzheimera?

Przeprowadzone na grupie 67 osób badanie amerykańskich neurologów wykazało, że wchłaniana do krwioobiegu przez skórę nikotyna może nie tylko pomagać w rzucaniu nałogu tytoniowego, ale również hamować postępy choroby Alzheimera.

Medycyna personalizowana to przyszłość

Dzięki metodom pozwalającym określić indywidualne cechy genetyczne pacjentów, można ich leczyć efektywniej i mniejszym kosztem – mówili naukowcy podczas poświęconej medycynie personalizowanej konferencji, która odbyła się 1 grudnia br. w Bazylei.
Coraz lepiej poznajemy mechanizmy chorób – wiele z nich występuje w postaci odmiennych genetycznie podtypów, które mogą się różnić zarówno przebiegiem, jak i rokowaniem. Znając podatność pacjentów na leczenie, możemy podawać leki tylko osobom, u których okażą się skuteczne, zaś chorym, którym by nie pomogły, oszczędzamy skutków ubocznych.

Chudnięcie może być pierwszym objawem alzheimera

Nie kłopoty z pamięcią, ale chudnięcie może być pierwszym objawem choroby Alzheimera – sugerują badania opublikowane przez najnowsze wydanie „Neurology”. Wymagają one jednak potwierdzenia.

Eric Vidoni z University of Kansas Alzheimer’s Disease Center twierdzi, że chudnięcie może być jednym z objawów innych schorzeń towarzyszących chorobie Alzheimera. Jego zdaniem, mogą się one rozwijać zanim jeszcze degradacja mózgu będzie tak duża, że powoduje zaburzenia pamięci.

21 września to Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera

**W Polsce z powodu otępienia i zaburzeń pamięci choruje blisko pół miliona ludzi. Prawie połowa z nich jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera.**

Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Oprócz choroby Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą prowadzić również choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew, zawał serca, a nawet wysokie ciśnienie, cukrzyca i dolegliwości kardiologiczne.

Nowoczesne leczenie alzheimera

Nowoczesne leczenie alzheimera

Nie ma farmakologicznej profilaktyki pierwotnej. Nieco lepiej wygląda sprawa, jeśli chodzi o profilaktykę wtórną, czyli stosowanie leków w okresie przedotępiennym. Nie mamy żadnych zarejestrowanych leków, ale podejrzewamy, że leki stosowane w fazie klinicznej mogą również nieco wydłużyć fazę przedkliniczną, czyli opóźnić manifestację choroby. To doniesienia z ostatnich miesięcy.

Dobroczynne kwasy omega-3

Dobroczynne kwasy omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są znane z dobroczynnego wpływu na serce i układ krążenia. Jednak pojawia się coraz więcej badań, z których wynika, że kwasy te mogą zmniejszać także ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, zaburzeń psychicznych i neurologicznych oraz poprawiać funkcje poznawcze i ostrość widzenia u niemowląt.

Schorzenia neurologiczne wieku podeszłego

Schorzenia neurologiczne wieku podeszłego

Daleko nam jeszcze do krajów wysoko rozwiniętych z bardzo dobrą opieką zdrowotną, ale przeżywalność udaru wyraźnie wzrasta. W ostatnich latach relatywnie zwiększyła się liczba osób niepełnosprawnych po udarach mózgu, co – paradoksalnie – jest efektem postępu w medycynie. Diametralnie zmieniło się także postępowanie z pacjentami z udarem mózgu. Dawniej uważano, że taki pacjent musi spokojnie leżeć. Obecnie od pierwszej doby hospitalizacji jest on usprawniany. Jest to czynnik, który istotnie poprawia rokowanie, zmniejsza się liczba powikłań, co w konsekwencji skutkuje większą sprawnością i przeżywalnością.

menopauza to nie koniec swiata

Menopauza to nie koniec świata

Terminem „menopauza” (od greckich słów oznaczających miesiąc i zakończenie) określa się koniec cykli płciowych. Warto wiedzieć, jakie problemy zdrowotne niesie ze sobą menopauza i jak można sobie z nimi radzić, aby zachować dobrą formę i móc cieszyć się życiem.

Terapia choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera jest ogromnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Obecnie poszukuje się leków zwiększających odporność komórek nerwowych na czynniki szkodliwe. Trwają badania pochodnej alkaloidu indolokarbazolowego pochodzenia bakteryjnego.

Homocysteina a ryzyko miażdżycy

Przez wiele lat uważano, że jedynym powodem zmian miażdżycowych jest nadmierne stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. Lista znanych czynników zwiększających ryzyko zawału wydłużyła się ostatnio o homocysteinę. Czynnik ten w większości przypadków można wyeliminować.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to schorzenie, które w badaniu klinicznym charakteryzuje się otępieniem, a także obecnością w mózgu amyloidowych blaszek starczych oraz neuronów z cechami zwyrodnienia włókienkowatego. Jest to postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego (OUN). U około 90 proc. chorych jest rozpoznawana na podstawie badania ogólnego i oceny psychiatrycznej. Poza tym jest ona – aż w 70 proc. przypadków – przyczyną otępienia starczego. Szacuje się, że w Polsce na chorobę Alzheimera cierpi nie mniej niż 200 tys. osób, natomiast na całym świecie 15 milionów.

Ciała ketonowe w farmakoterapii

Pojęcie „ciała ketonowe” ma charakter ugruntowanego w nazewnictwie biochemicznym określenia zwyczajowego i nie odnosi się ściśle do chemicznego rozumienia ketonów. Do tej grupy bowiem obok acetooctanu (AcAc) oraz produktu jego dekarboksylacji – acetonu, należy także niebędący ketonem (R)-3-hydroksymaślan (3HB), powstający w wyniku enzymatycznej redukcji AcAc.

Co dwie głowy…

Z najnowszych szwedzkich badań wynika, że osoby żyjące w pojedynkę są bardziej narażone na chorobę Alzheimera.

W analizie uwzględniono różne czynniki ryzyka demencji. Osoby, które w średnim wieku pozostawały w związku małżeńskim lub miały partnera, były o połowę mniej narażone na chorobę Alzheimera.

Rozwodnicy, którzy pozostali samotni mieli trzykrotnie wyższe ryzyko demencji, a osoby, które owdowiały w młodym wieku i nie związały się z nikim były na nią narażone aż sześć razy bardziej.

Lek dla Ameryki

Wrocławscy naukowcy opracowali skuteczny lek na chorobę Alzheimera. Ale produkować go i czerpać z tego zyski będą Amerykanie,

Jak informuje “Metro” środek, który potrafi wstrzymać chorobę Alzheimera, a nawet cofnąć jej objawy, trafi do amerykańskich aptek już za rok. A odkrywcami leczniczego kompleksu białek i twórcami metody jego masowej produkcji są Polacy…

Na ratunek przed Alzheimerem czekają miliony ludzi na świecie, w samej Polsce już ok. 250 tys. Statystycznie na chorobę cierpi co dziesiąta osoba po 65. roku życia i co czwarta po 85.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH