Samotność może powodować problemy ze snem

Bezsenne noce mogą częściej zdarzać się osobom odczuwającym samotność – informują naukowcy na łamach pisma „Sleep”. Sądzą oni, że problemy ze snem stanowią jeden z czynników wpływających na większą podatność osób samotnych m.in. na choroby serca, nadciśnienie, depresję.

Ja nad morzem

Ja nad morzem, a ty… w górach

Samotny wyjazd może wynikać z potrzeby przemyślenia różnych spraw. Partner chce pobyć sam, żeby nabrać dystansu do tego, co się dzieje w związku. Do tego potrzebny jest spokój i samotność. Sytuacja na pewno nie jest łatwa, gdy druga osoba chciałaby wyjechać razem, mając nadzieję, że wspólne wakacje będą lekiem na problemy pary.

Jeśli partner jest zdeterminowany na samotny wyjazd, to chyba lepiej się zgodzić.

Co dwie głowy…

Z najnowszych szwedzkich badań wynika, że osoby żyjące w pojedynkę są bardziej narażone na chorobę Alzheimera.

W analizie uwzględniono różne czynniki ryzyka demencji. Osoby, które w średnim wieku pozostawały w związku małżeńskim lub miały partnera, były o połowę mniej narażone na chorobę Alzheimera.

Rozwodnicy, którzy pozostali samotni mieli trzykrotnie wyższe ryzyko demencji, a osoby, które owdowiały w młodym wieku i nie związały się z nikim były na nią narażone aż sześć razy bardziej.

W dołku

Co piąty Polak czuje się samotny, wykluczony ze społeczeństwa, a stan taki wywołuje zaburzenia psychiczne

To najwyższy odsetek spośród wszystkich państw UE. Rocznie z tego powodu życie odbiera sobie 6 tys. osób, a prawie 2 mln trafia na leczenie psychiatryczne – alarmują eksperci Ministerstwa Zdrowia.

Jak pisze “Dziennik” w ciągu ostatnich 15 lat liczba osób leczonych psychiatrycznie wzrosła u nas z 600 tys. do ponad 1,5 mln rocznie. Przybyło ludzi z najcięższymi schorzeniami psychotycznymi. Teraz takich pacjentów jest w szpitalach blisko 100 tys.

Niebezpieczny czas depresji

Listopad to niebezpieczna pora, w której trudno uniknąć komplikacji pogodowych, fizycznych i psychicznych. Czujemy większą senność, zmęczenie, nerwowość, miewamy napady melancholii i depresji, nie mówiąc o rutynowych grypach, katarach, zapaleniach gardła i łupaniu w kościach. Jak przetrwać ten czas radzi tygodnik “Przegląd”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH