Edukacja seksualna - "Ponton"

Edukacja seksualna – “Ponton”

Ponton to grupa wolontariuszy, którzy zajmują się edukacją seksualną. Działamy przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Doradzamy w sprawach dojrzewania, antykoncepcji, zdrowia. Prowadzimy poradnictwo e-mailowe, telefoniczne, zajęcia w szkołach, a także organizujemy happeningi.

W oczekiwaniu na bociana

W oczekiwaniu na dziecko

Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną. Dotyka ona bowiem coraz więcej par. Szacuje się, że w Polsce na niepłodność cierpi już ponad 3 mln ludzi.

(Nie)bezpieczne związki

(Nie)bezpieczne związki

Według zwolenników małżeństwa wolny związek to zabawa w dom. Pary, które mieszkają ze sobą bez ślubu twierdzą, że prawdziwa miłość nie potrzebuje obrączek i dokumentów. Ale bez dzieci, bez seksu? Tak, takie pary również istnieją, i otwarcie się do tego przyznają.

Miłość trzeba szanować

Katarzyna Zielińska – Miłość trzeba szanować

Katarzyna Zielińska, aktorka filmowa i teatralna, po tacie odziedziczyła odwagę i siłę do podnoszenia się po porażkach. Wie, że dążenie do celu wymaga hartu ducha i odwagi, ale przeciwności ją mobilizują do działania. Na razie najbardziej znana jest z serialu „Barwy szczęścia”, w którym gra Martę Walawską. Występuje także w III edycji programu „Gwiazdy tańczą na lodzie”.

Cztery pory miłości

Cztery pory miłości

Miłość nie ma takiego zastosowania jak pieniądze czy dobre znajomości. Nie jest w naszym odczuciu wielkim kapitałem. Ale z punktu widzenia ewolucji – ogromnym. Miłość służy bliskiemu, intymnemu kontaktowi, z którego powstają kolejne pokolenia. Ta biologiczna funkcja miłości została obudowana silnym wabikiem, jakim jest satysfakcja seksualna, za którą tak wielu ludzi tęskni. Miłość dla większości z nas jest czymś niebywale
ważnym i pociągającym.

Od jakiegoś czasu ta biologiczna funkcja miłości zaczęła oddzielać się od samej miłości. Ostateczny cel,
w jaki ewolucja wprzęgła miłość, czyli płodzenie i rodzenie dzieci, pozostało poza obrębem tej kategorii naszych uczuć. Miłość dostarcza nam przyjemności, wzruszeń i daje poczucie, że naprawdę żyjemy.

Ja nad morzem

Ja nad morzem, a ty… w górach

Samotny wyjazd może wynikać z potrzeby przemyślenia różnych spraw. Partner chce pobyć sam, żeby nabrać dystansu do tego, co się dzieje w związku. Do tego potrzebny jest spokój i samotność. Sytuacja na pewno nie jest łatwa, gdy druga osoba chciałaby wyjechać razem, mając nadzieję, że wspólne wakacje będą lekiem na problemy pary.

Jeśli partner jest zdeterminowany na samotny wyjazd, to chyba lepiej się zgodzić.

Nowy rozdział życia

Nowy rozdział życia

Najlepszym terapeutą jest czas. Po rozpadzie ważnego dla nas związku przeżywamy wiele emocji. Rozczarowanie sobą i partnerem, poczucie winy, gniew i wściekłość na partnera, który nas zawiódł i nie spełnił jakichś oczekiwań. Do tego dochodzi lęk o to, czy sobie poradzimy, czy kiedykolwiek uda nam się stworzyć nowy dobry związek, założyć rodzinę. Często jest to po prostu lęk przed samotnością.

Te wszystkie emocje się mieszają, jedna przechodzi w drugą. Raz przeżywamy falę gniewu, furii, pod wpływem złości dzwonimy do partnera, atakujemy go. W innym dniu dopada nas smutek, przygnębienie, obawa, jak ułoży się nasze życie. Pojawia się też poczucie winy. Wmawiamy sobie, że to przeze mnie, że nie nadaję się do stałego związku.

Ten huragan emocji jest normalny. Bardzo ważne, aby dać sobie prawo do ich przeżywania. Nie wolno oczekiwać od siebie, że po tygodniu czy dwóch „otrząśniemy się” i będziemy w dobrej formie, gotowi do nowego związku.

Porozmawiaj ze mną

Porozmawiaj ze mną

Dzisiejsze czasy nie sprzyjają spokojnym rozmowom. Zbyt dużo jest pośpiechu, napięcia. W rodzinie często się mijamy, każdy jest obarczony swoimi zadaniami: tata wozi dziecko na zajęcia, mama wraca późno z pracy. Ona odrabia lekcje z dzieckiem, a on w tym czasie pracuje przy komputerze. Brakuje siły na zaaranżowanie sytuacji, które sprzyjają wspólnemu wypoczynkowi i rozmowie. Kiedy w końcu mamy czas wolny, wolimy oglądać telewizję lub grać na komputerze. Pary, z którymi rozmawiam w gabinecie, często odpoczywają w taki sposób. A później jest tak, że im dłużej ze sobą nie rozmawialiśmy, tym więcej jest spraw niedopowiedzianych, zaniedbanych, zaległych, czasami zapiekłych. Trudniej jest wtedy rozmawiać. Wolimy więc usiąść przed telewizorem. I tak koło się zamyka.

Stres w związku

62 proc. Polaków deklaruje, że jest w związku małżeńskim lub ma stałego partnera. 61 proc. osób pozostających w stałych związkach odczuwa stres, a jego najczęstszą przyczyną jest brak pieniędzy (29 proc.) – wynika z badania Pentor Research International na temat stresu w związkach.

Ponad 75 proc. respondentów przyznaje, że jest w związku co najmniej od 6 lat, w tej grupie 35 proc. związków trwa 30 lat i dłużej. Dla 72 proc. badanych związek, w którym są aktualnie, to ich pierwszy poważny związek. Trzy czwarte z nich to małżeństwa.

Giełda płci

Kobiety, wybierając partnerów życiowych, kierują się własną atrakcyjnością. Im większe mniemanie mają o sobie, tym większe wymagania musi spełnić mężczyzna – informują psycholodzy amerykańscy.

Wielu naukowców uważało dotąd, że kobiety poszukując partnerów kierują się relacją, w jaką chcą wejść – czy miałby to być stały związek, czy tylko przelotny. W zależności od tego miałyby poszukują adekwatnych partnerów.

10 procent w dołku

Choroby somatyczne, izolacja społeczna, utrata partnera czy nadużywanie leków to główne przyczyny częstego występowania depresji u osób starszych. Depresja jest obecnie najczęstszą chorobą psychiczną. Cierpi na nią ok. 10 proc. dorosłych osób na świecie.

Według WHO, depresja znajduje się na czwartym miejscu wśród najpoważniejszych światowych problemów zdrowotnych, ale w 2020 roku może już przesunąć się na miejsce drugie – tuż po chorobach układu krążenia.

Serce do ludzi

Burzliwe związki mogą mieć negatywny wpływ na serce – wynika z badań brytyjskich naukowców.

Mimo że poprzednie badania sugerowały, że osoby, które pozostają w związkach, cieszą się lepszym zdrowiem niż single, okazuje się, że partnera należy wybierać starannie. Badanie 9 tys. osób wykazało, że niewłaściwy wybór partnera może bardziej szkodzić zdrowiu niż samotne życie.

Negatywne relacje w związku podnoszą ryzyko chorób serca o 34 proc. – donosi “Archives of Internal Medicine”.

Miłość w genach

Wybór partnera może być związany z tym, jak jego geny pasują do naszych – informuje pismo “Psychological Science.”

Człowiek, podobnie jak inne kręgowce wybiera partnerów różniących się od niego układem zgodności tkankowej (MHC), a unika osób o podobnych cechach. Zapobiega to kojarzeniu się krewnych, dzięki czemu potomstwo jest silniejsze i bardziej odporne.

Płacą za seks mimo, że mają partnera

Prawie połowa mężczyzn, którzy płacą za seks ma stałego partnera – pokazują badania publikowane na stronach BBC.?

Glasgow’s Sandyford Initiative przeanalizowała przypadki 2,500 mężczyzn, którzy uczęszczali do kliniki zdrowia seksualnego. Jeden na 10 przyznawał się, że płaci za seks. Spośród nich około jeden na czterech regularnie korzysta z usług prostytutek, 43% ma stałego partnera a 20% cierpi na jakąś chorobę przenoszoną drogą płciową.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH