Nowa żywność (część 3)

Nowa żywność (część 3)

W poprzednim artykule przybliżyliśmy schemat procedury uproszczonej, zasad znakowania, a także wycofywania z obrotu nowej żywności. W niniejszej części przedstawiamy przykłady produktów o statusie nowej żywności. Najbardziej znanym przykładem produktu o statusie nowej żywności na polskim rynku jest sok z owoców Morinda citrifolia, czyli sok z owoców noni. Najczęściej jest on wprowadzany do obrotu jako suplement diety.

Nowa żywność (część 2)

Nowa żywność (część 2)

W poprzedniej części przedstawiliśmy definicję nowej żywności oraz pełną procedurę autoryzacji wprowadzenia jej do obrotu. W niniejszym artykule przybliżamy schemat procedury uproszczonej, zasady znakowania, a także wycofywania z obrotu nowej żywności.

Nowa żywność - specyficzny status środka spożywczego  (część 1)

Nowa żywność – specyficzny status środka spożywczego (część 1)

Pojęcie „nowa żywność” (lub „nowy składnik żywności”) to specyficzny status, jaki może posiadać zarówno środek spożywczy (bądź jego składnik) ogólnego spożycia, środek spożywczy wzbogacany, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
jak również suplement diety.

Porozmawiaj ze mną

Porozmawiaj ze mną

Dzisiejsze czasy nie sprzyjają spokojnym rozmowom. Zbyt dużo jest pośpiechu, napięcia. W rodzinie często się mijamy, każdy jest obarczony swoimi zadaniami: tata wozi dziecko na zajęcia, mama wraca późno z pracy. Ona odrabia lekcje z dzieckiem, a on w tym czasie pracuje przy komputerze. Brakuje siły na zaaranżowanie sytuacji, które sprzyjają wspólnemu wypoczynkowi i rozmowie. Kiedy w końcu mamy czas wolny, wolimy oglądać telewizję lub grać na komputerze. Pary, z którymi rozmawiam w gabinecie, często odpoczywają w taki sposób. A później jest tak, że im dłużej ze sobą nie rozmawialiśmy, tym więcej jest spraw niedopowiedzianych, zaniedbanych, zaległych, czasami zapiekłych. Trudniej jest wtedy rozmawiać. Wolimy więc usiąść przed telewizorem. I tak koło się zamyka.

Jej piękno

Podczas oceniania piękna mężczyźni wykorzystują prawą półkulę mózgową, kobiety zaś obie – twierdzą amerykańscy badacze. Tłumaczą to tym, że kiedy kobiety zastanawiają się nad obiektem wizualnym, wiążą go z językiem. Mężczyźni koncentrują się na przestrzennych aspektach obiektu.

Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego i w jaki sposób ewoluowała ludzka zdolność doceniania piękna.

Prawdopodobnie różnice między damskim i męskim poczuciem piekna wiążą się z różnymi rolami społecznymi, wykształconymi podczas ewolucji.

Prywatne zdrowsze

Warszawiacy w sondażach coraz gorzej oceniają publiczne szpitale i przychodnie. Krytykują personel, sposób zarządzania i dostęp do lekarzy specjalistów.

Jak pisze “Życie Warszawy” ratusz zapytał warszawiaków o publiczne i niepubliczne placówki służby zdrowia. Ocena wypadła zdecydowanie na niekorzyść tych pierwszych. I to we wszystkich kategoriach.

Ponad 73 proc. pytanych zgodziło się z postawioną w ankiecie tezą, że “niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej są lepiej zarządzane niż publiczne i że działają sprawniej”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH