sport-geny-lewandowski

Chcesz być jak Lewandowski? To możliwe dzięki DNA!

Biegać jak Usain Bol, pływać jak Michael Phelps, czy grać w piłkę jak Robert Lewandowski – to marzenia wielu ale żeby zbliżyć się do mistrzów może nie wystarczyć sama ciężka praca. Wybierając aktywność fizyczną, warto sprawdzić czy jest ona zgodna z naszym kodem DNA. To jak szybko się męczymy, jaką mamy kondycję i jakie wyniki osiągamy w ogromnej mierze zależy od naszych genetycznych uwarunkowań.

prof. Maciej Małecki - Pasja i wola działania

prof. Maciej Małecki – Pasja i wola działania

Profesor Maciej Małecki jest współodkrywcą genu predysponującego do cukrzycy typu 2. Uważa, że zdobycze nauki są ważne nie tylko dla tych, którzy się nią zajmują, ale przede wszystkim dla pacjentów.

Za pracę doktorską „Poszukiwanie genów predysponujących do cukrzycy typu 2 w obrębie chromosomu 20q” (najlepszy doktorat roku 1999 w dziedzinie medycyny klinicznej niezabiegowej) otrzymał nagrodę im. Aurelii Baczko. W latach 1996-1999 był na stażu naukowym w Joslin Diabetes Center przy Harvard Medical School w Bostonie. W 2004 roku zrobił habilitację, a w 2009 został profesorem nauk medycznych.

Nowa metoda wykrywania astmy alergicznej

Uczeni z uniwersytetu w Aveiro, na północy Portugalii, zaprezentowali nową metodę wykrywania astmy alergicznej u dzieci. Jest ona szybsza i mniej inwazyjna ze wszystkich stosowanych w światowej medycynie.

Portugalscy badacze wykrywają chorobę na bazie kompleksowej analizy kilku czynników. Wśród nich jest m.in. analiza oddechu pacjenta, a także przebieg jego metabolizmu.

Cztery pory miłości

Zbadaj za darmo… muskowiscydoza, HPV, nietolerancja laktozy i inne

Szanowni Państwo,
Ogólnopolskie Laboratorium testDNA Sp. z o.o. zaprasza wszystkie osoby z województwa śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego na bezpłatne badania medyczne identyfikujące wirusy i bakterie przenoszone drogą płciową (wirus HPV, chlamydia trachomatis) oraz diagnozujące choroby genetyczne (rak piersi i jajnika, celiakia, nietolerancja laktozy, zespół Gilberta, mukowiscydoza, zakrzepica).

Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych badań genetycznych?

Komarza  seksmisja

Komarza seksmisja

Nie wystarczy odnaleźć gen kodujący jakąś truciznę, trzeba jeszcze umieć sprawić, aby się rozprzestrzenił w naturalnej populacji, i żeby się w niej utrzymał, wygrywając codzienną walkę o byt z innymi, pożytecznymi i z natury rzeczy występującymi u tego gatunku genami. Przecież ten gen ma ową populację dosłownie zniszczyć, dobór naturalny działa zatem na jego niekorzyść.

Nowa żywność (część 3)

Nowa żywność (część 3)

W poprzednim artykule przybliżyliśmy schemat procedury uproszczonej, zasad znakowania, a także wycofywania z obrotu nowej żywności. W niniejszej części przedstawiamy przykłady produktów o statusie nowej żywności. Najbardziej znanym przykładem produktu o statusie nowej żywności na polskim rynku jest sok z owoców Morinda citrifolia, czyli sok z owoców noni. Najczęściej jest on wprowadzany do obrotu jako suplement diety.

Nowa żywność (część 2)

Nowa żywność (część 2)

W poprzedniej części przedstawiliśmy definicję nowej żywności oraz pełną procedurę autoryzacji wprowadzenia jej do obrotu. W niniejszym artykule przybliżamy schemat procedury uproszczonej, zasady znakowania, a także wycofywania z obrotu nowej żywności.

Początek rewolucji w walce z WZW C

Początek rewolucji w walce z WZW C

Zapalenie wątroby typu C nazywa się obecnie cichą epidemią. Koncerny farmaceutyczne inwestują w badania nad nowymi lekami zwalczającymi wirusa HCV. Trwają prace nad lekami zawierającymi substancje z grupy interferonów-λ typu III, analogami ribavirinu, immunomodulatorami, ale przede wszystkim – nad inhibitorami polimeraz RNA wirusa.

Nowa żywność - specyficzny status środka spożywczego  (część 1)

Nowa żywność – specyficzny status środka spożywczego (część 1)

Pojęcie „nowa żywność” (lub „nowy składnik żywności”) to specyficzny status, jaki może posiadać zarówno środek spożywczy (bądź jego składnik) ogólnego spożycia, środek spożywczy wzbogacany, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
jak również suplement diety.

Niedobór alfa-1-antytrypsyny w patologii człowieka

Niedobór alfa-1-antytrypsyny w patologii człowieka

Zaburzenie polegające na niedoborze alfa-1 antytrypsyny (alpha-1-antitrypsin deficiency, AATD) pojawia się w kilku jednostkach klinicznych. Jest ono albo istotną przyczyną choroby, albo nasila chorobę powstałą na innym tle.

Niedobór alfa-1-antytrypsyny to zaburzenie enzymatyczne, które zdarza się dość często. Bywa ono wyraźnym pierwszym powodem niektórych chorób albo nasila pewne stany chorobowe, wywołane przez inne czynniki chorobotwórcze.

Nierzadko niedobór tego enzymu nie jest brany pod uwagę w rozważaniach nad patogenezą konkretnego przypadku (zapomnienie?, przeoczenie?).

Znajomość istnienia niedoboru alfa-1-antytrypsyny i wyrównanie go przyczynia się do poprawy stanu chorego.

Nowa nadzieja w leczeniu raka płuc

**Crizotinib – nowy eksperymentalny lek będący w fazie badań klinicznych – zmniejszył guzy u 90 proc. pacjentów z nowotworem płuc.**

Do badania zaangażowano 80 ochotników, którzy byli w zaawansowanym stadium raka płuc, u niektórych z nich pojawiły się również przerzuty do mózgu. Testy zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Medycyny w Seulu (Południowa Korea).

Receptory chemokinowe

**Nadzieję na skuteczną walkę z wirusem HIV naukowcy upatrują w badaniach genetycznych.**

Część populacji ma mutacje w genach kodujących receptory chemokinowe, które nie pozwalają na przyłączenie do nich wirusa. Naukowcy pracują nad stworzeniem takiego systemu, który ma całkowicie zablokować produkcję receptorów chemokinowych. W tym celu wprowadza się do prekursorowych komórek krwiotwórczych geny, które kodują specjalny rodzaj kwasów nukleinowych, zwanych shRNA. Wstępne wyniki tych badań są bardzo obiecujące. (aw)

Medycyna personalizowana

Medycyna personalizowana

Rodzaj zastosowanej u pacjenta farmakoterapii zależy od zbadanych wcześniej parametrów klinicznych. Leczymy w oparciu o wartość ciśnienia tętniczego, stężenie cholesterolu, poziom markerów nowotworowych itp. Jednak dobierając konkretny lek, nie zadajemy sobie pytania, jak pacjent na niego zareaguje?

Gen bez skazy

W londyńskiej klinice, w wyniku sztucznego zapłodnienia, przyszła na świat dziewczynka, którą w fazie zarodka poddano badaniom genetycznym w celu wyeliminowania ryzyka raka piersi. Rodzice chcieli upewnić się, że zarodek nie ma uszkodzonego genu zwiększającego ryzyko zachorowania.

Lekarze zastosowali diagnostykę przedimplantacyjną dotychczas stosowaną w W. Brytanii tylko do wykrywania mukowiscydozy i choroby Huntingtona.

Centrum XXI wieku

Nowoczesne centrum badawcze wybuduje warszawska Akademia Medyczna. Będą tam prowadzone badania m.in. w dziedzinie genetyki, nanotechnologii i farmaceutyki.

Rada Ministrów przyznała uczelni na ten cel 100 mln euro. Będzie to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków badawczych w Europie

W skład Centrum wejdzie dziesięć laboratoriów, w których prowadzone będą badania między innymi nad budową i funkcjami białek w organizmie człowieka, biotechnologią, nanotechnologią i nowymi lekarstwami.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH