Mammodiagnostyka

Rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polek. 7% nowotworów nie można zidentyfikować z pomocą USG czy mammografii.

Jak pokazują statystyki aż 70% Polek nie wykonuje regularnie badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. A w leczeniu raka liczy się czas. Im szybciej guz zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Zwlekając z badaniami,

Kalendarz badań - Badania dla kobiet

Kalendarz badań – Badania dla kobiet

Każda kobieta, która skończyła 18 lat lub rozpoczęła współżycie seksualne, powinna raz w roku odwiedzić ginekologa. W trakcie wizyty lekarz oceni stan szyjki macicy, zbada też jajowody, jajniki i macicę. Powinien również zbadać piersi. Każda kobieta powinna robić samobadanie piersi regularnie co miesiąc, najlepiej kilka dni po ostatnim dniu miesiączki. W ramce znajdziesz instrukcję, jak to robić. Regularna kontrola piersi umożliwia wczesne wykrycie zmian – większość z nich jest łagodna. Pamiętaj, że wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!

Zadbane i zdrowe piersi

Zadbane i zdrowe piersi

Wielkość i kształt piersi jest zapisany w genach, ale odpowiednia pielęgnacja sprawi, że biust będzie ładniej wyglądał. Warto też przypominać pacjentkom o regularnych badaniach.

Kobiece piersi są zbudowane z tkanki tłuszczowej, gruczołowej, płatów i przewodów mlecznych, oraz z podtrzymującej je tkanki łącznej. Przewody mleczne w okolicy brodawki rozszerzają się, tworząc tzw. zatokę mleczną. Tę część gruczołu piersiowego chroni przed urazami pokrywająca ją tkanka tłuszczowa. To właśnie ona odpowiada za kształt i wielkość biustu. Z wiekiem tkanka gruczołowa przekształca się w luźniejszą tkankę tłuszczową. Efektem jest zmiana kształtu piersi.

Szczepionka przeciwko rakowi piersi pomaga myszom

Szczepionka, która zwalcza guzy nowotworowe piersi u myszy może być podstawą do opracowania nowych metod leczenia raka piersi, jelita grubego, jajnika czy trzustki u ludzi – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Szczepionkę opracowali naukowcy z University of Georgia Cancer Center oraz Mayo Clinic w Arizonie. Działa na wszystkie elementy układu odpornościowego i zmniejsza wielkość guza przeciętnie o 80 proc.

„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”

**„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”**

Dla wczesnego wykrywania raka piersi czy też szyjki macicy ogromne znaczenie mają okresowe i systematycznie prowadzone badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć większość chorób w bardzo wczesnej fazie. Co najważniejsze, leczenie ich jest wówczas skuteczniejsze i tańsze.

Każda kobieta powinna wykonywać co 6 miesięcy USG piersi. Istotne jest by minimum raz w roku zrobić badanie podstawowe u ginekologa i cytologiczne.

**Samobadanie**

Jak skutecznie walczyć z rakiem piersi?

**Mammografia czy USG – czy naprawdę musimy wybierać?**

Dlaczego sytuacja w Polsce pomimo programów rządowych i działań stowarzyszeń pozarządowych nie przekłada się na zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi? Dlaczego programy profilaktyczne są oparte o mammografię bez włączenia USG? Czym różni się diagnostyka chorób piersi obecnie od tej sprzed 10 lat? Na te i inne kluczowe dla zdrowia kobiet pytania odpowiedzą eksperci podczas konferencji prasowej

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

Polscy pacjenci onkologiczni wymagają edukacji

Badania potwierdziły, że pomimo postępu medycyny, pacjenci wciąż myślą o leczeniu raka stereotypowo.

Większość polskich pacjentów onkologicznych nie wie o możliwości skutecznego leczenia raka w warunkach domowych – 55% z nich sądzi, że jedyną metodą walki z ich chorobą jest chemioterapia dożylna, podawana w szpitalu. Wiedza polskich pacjentów na temat chemioterapii doustnej jest wciąż bardzo ograniczona.

Cztery pory miłości

Zbadaj za darmo… muskowiscydoza, HPV, nietolerancja laktozy i inne

Szanowni Państwo,
Ogólnopolskie Laboratorium testDNA Sp. z o.o. zaprasza wszystkie osoby z województwa śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego na bezpłatne badania medyczne identyfikujące wirusy i bakterie przenoszone drogą płciową (wirus HPV, chlamydia trachomatis) oraz diagnozujące choroby genetyczne (rak piersi i jajnika, celiakia, nietolerancja laktozy, zespół Gilberta, mukowiscydoza, zakrzepica).

Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych badań genetycznych?

Kobiety w Polsce powinny być lepiej leczone

Kobiety w Polsce powinny być lepiej leczone na nowotwór piersi

Około 75 proc. przypadków raka piersi to są nowotwory, w których stwierdza się nadmierną ilość receptorów estrogenowych i progestagenowych. To są raki hormonalnozależne, w których istnieją duże szanse uzyskania odpowiedzi terapeutycznej po podaniu leków hormonalnych. Z nowotworami HER2-dodatnimi mamy do czynienia, gdy na powierzchni komórek guza występuje zwiększona ilość białka receptorowego o nazwie HER2. I wreszcie są raki „potrójnie ujemne”, które charakteryzują się tym, że nie stwierdza się u nich ani ekspresji receptorów hormonalnych, ani nadekspresji receptora HER2.

Nowotwór piersi - zawsze jest szansa  na wyleczenie

Nowotwór piersi – zawsze jest szansa na wyleczenie

Zachorowanie to jedna rzecz, zupełnie inną jest wczesne wykrycie choroby. Technika postępuje, metody leczenia są coraz lepsze. Bywają oczywiście takie nowotwory, które – mimo naszych starań – rozsiewają się bardzo szybko. Są też groźne raki, które nie zabijają, mimo że według naszej wiedzy – powinny. Wcześnie rozpoznany nowotwór daje duże szanse albo na całkowite wyleczenie, albo na bardzo długie życie. Guzek mniejszy niż 1 cm, bez przerzutów do węzłów chłonnych, to 95 proc. szans na całkowite wyleczenie.

Miałam raka

Miałam raka

Z reguły odrzucamy myśl, że nowotwór może dotknąć akurat nas. Dlatego tak często odwlekamy decyzję o wykonaniu badań profilaktycznych, które w wielu przypadkach mogą ratować życie.
O swojej walce z chorobą i nieodpartej chęci życia opowiadają Amazonki, bohaterki książki „I przyszedł do mnie rak. Amazonki nadzieją chorych na raka”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH