„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”

**„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”**

Dla wczesnego wykrywania raka piersi czy też szyjki macicy ogromne znaczenie mają okresowe i systematycznie prowadzone badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć większość chorób w bardzo wczesnej fazie. Co najważniejsze, leczenie ich jest wówczas skuteczniejsze i tańsze.

Każda kobieta powinna wykonywać co 6 miesięcy USG piersi. Istotne jest by minimum raz w roku zrobić badanie podstawowe u ginekologa i cytologiczne.

**Samobadanie**

Choroby kobiece

Choroby kobiece

Strefy intymne są bardzo delikatną, wrażliwą i skłonną do podrażnień częścią kobiecego ciała. Niemal każda kobieta od czasu do czasu doświadcza takich dolegliwości, jak upławy, nieprzyjemny zapach, swędzenie, pieczenie czy suchość pochwy. Okres letni to czas, kiedy szczególnie trudno o zachowanie doskonałej higieny miejsc intymnych. W upalne dni skóra negatywnie reaguje na wysoką temperaturę, a syntetyczne kostiumy kąpielowe nie pozwalają jej oddychać. Dodatkowe zagrożenia to wizyty na publicznych kąpieliskach, korzystanie z natrysków, saun i łaźni. Warto także pamiętać, że używając wilgotnych ręczników i gąbek można narazić się na kontakt z niebezpiecznymi drożdżakami i bakteriami, które wywołują groźne infekcje. Nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo-płciowych sprzyja poważnym schorzeniom.

Grzybicze zapalenia pochwy i sromu

Grzybicze zapalenia pochwy i sromu

Stany zapalne pochwy i sromu są jednym z częstszych powodów zgłaszania się pacjentek do ginekologa. Wśród przyczyn tych dolegliwości najczęściej wymienia się bakteryjne waginozy oraz grzybicze zapalenia pochwy i sromu. Infekcje grzybicze stanowią około 40 proc. wszystkich zapaleń pochwy.

Higiena intymna w ciąży i połogu

Higiena intymna w ciąży i połogu

Organizm kobiety w ciąży jest bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Naturalna odporność jest w tym okresie niższa niż zazwyczaj. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, której podstawowym elementem jest właściwa higiena intymna.

Zdrowie intymne a płodność kobiety

Zdrowie intymne a płodność kobiety

Pochwa nie jest narządem sterylnym i nie powinna takim być. Flora bakteryjna jest fizjologiczna. Ale… oprócz flory fizjologicznej może być flora patogenna, czyli taka, która nie powinna występować w pochwie. Najważniejsze jest, by była utrzymana równowaga bakteryjna. Nasze zdrowie zależy od „złych” i „dobrych” bakterii. Bakterie patogenne – chorobotwórcze – osłabiają nas i wywołują dotkliwe objawy. Natomiast „dobre” bakterie – współdziałające z organizmem – chronią przed zarazkami, wspomagają trawienie i metabolizm oraz wzmacniają zdrowie. W sferze intymnej role higieniczną, bakteriobójczą, grzybobójczą pełnią tzw. bakterie zakwaszające – pałeczki Doderleina wytwarzające kwas mlekowy.

Szałwia lekarska

Jeden ze sławnych polskich zielarzy XX w. Czesław Klimuszko zapytał: „Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie szałwia rośnie?”. Świadczy to o tym, że w szałwii, jak i w innych ziołach, drzemie leczniczy potencjał, o którym my, na wskroś nowocześni ludzie, często zapominamy i którego nie potrafimy właściwie wykorzystać.

Drożdżakowate zapalenie sromu i pochwy

Stany zapalne pochwy i sromu dotyczą około 60-80 proc. pacjentek zgłaszających się do ginekologa. Około 20-30 proc. infekcji narządu płciowego to drożdżakowate zapalenie sromu i pochwy (VVC). Aż 75 proc. kobiet co najmniej raz w życiu ulega zakażeniu VVC, a u blisko 40-50 proc. mają one charakter nawracających infekcji.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH