„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”
Dla wczesnego wykrywania raka piersi czy też szyjki macicy ogromne znaczenie mają okresowe i systematycznie prowadzone badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć większość chorób w bardzo wczesnej fazie. Co najważniejsze, leczenie ich jest wówczas skuteczniejsze i tańsze.
Każda kobieta powinna wykonywać co 6 miesięcy USG piersi. Istotne jest by minimum raz w roku zrobić badanie podstawowe u ginekologa i cytologiczne.
Samobadanie
Raz w miesiącu należy samemu badać piersi (badanie palpacyjne), obejmując zawsze oba sutki i węzły chłonne po obu stronach ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na górny boczny kwadrant gruczołu piersiowego, ponieważ około 50% złośliwych nowotworów sutka jest zlokalizowanych właśnie tam. Małe guzki najtrudniej jest zauważyć w części centralnej gruczołu. Najlepszy moment na badanie piersi u kobiet miesiączkujących przypada w tydzień po zakończeniu miesiączki, kiedy to gruczoły są najmniej obrzęknięte, a piersi najmniej bolesne. Każdy guzek lub inna zmiana sutka nasuwa podejrzenie nowotworu i powinny zostać jednoznacznie wyjaśnione przez chirurga lub onkologa.
Gdzie się badać
Wiarygodność badania zależy od aparatu, a także od kwalifikacji lekarza oceniającego obraz. Należy pytać, czy lekarz ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz czy pracownia ma akredytację tego towarzystwa. To gwarancja jakości aparatury i warunków sanitarnych wymaganych do prowadzenia działalności medycznej. W przypadku mammografii aparatura musi być standaryzowana wedle zasad Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego.
Profilaktyka
Należy pamiętać, że w każdym przypadku to właśnie profilaktyka może uchronić nas przed niekontrolowanym rozwojem choroby. W ramach prowadzonej akcji „Tydzień z LaciBios femina w CMP”, mającej na celu zapobieganie chorobom nowotworowym u kobiet, firma ASA zaprasza Panie na bezpłatne badania:
USG piersi,
cytologię.
Konsultacje ginekologiczne w CMP odbędą się 21 i 26 listopada. Szczegóły na stronie www.cmp.med.pl (infolinia 0 801 812 814).
Nie ryzykuj. Pamiętaj o profilaktyce. Ona ratuje życie.