Relacja z XVII Kongresu Farmaceutycznego

W dniu 26 października br. w Warszawie odbyła się XVII edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, poświęconego wpływowi ustawy refundacyjnej na relacje w kanałach dystrybucji.

    Od strony merytorycznej Kongres wspierany był przez przedstawicieli Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka. W tej edycji Kongresu byli to Pan dr hab. Marcin Matczak, Partner w Kancelarii DZP i Tomasz Kaczyński, Associate w Kancelarii DZP. Tematy, które rodziły burzliwe dyskusje to: obszary oddziaływania Ustawy refundacyjnej, relacje pomiędzy spółkami z grupy, a także relacje z kontrahentami w odniesieniu do hurtowni i aptek. 

Prelegenci w sposób wyczerpujący odpowiadali na zadawane z sali pytania. Na początku obrad dokonali krótkiego wprowadzenia i opisu nowej Ustawy refundacyjnej, koncentrując się na opisie obszarów oddziaływania Dzięki temu mogli zająć się problematyką relacji pomiędzy spółkami w ramach grupy, w szczególności aspektem finansowania działalności spółki dystrybucyjnej w kontekście obowiązku stosowania ceny urzędowej. Nie tylko zaprezentowano aktualny poziom stosowania ceny urzędowej, oraz sankcje dla łamiących prawo, ale również przedstawiono propozycje rozwiązań strukturalnych. Nie bez znaczenia była też tematyka lecznictwa otwartego i szpitalnego, która również zamykała tę część konferencji.

Ostatnim problemem, jakimi zajmowali się Mecenas Matczak, oraz Mecenas Kaczyński podczas tegorocznej edycji Kongresu POLFARM były relacje z kontrahentami, przy czym chodziło zarówno o hurtownie, jak i apteki. Najpierw zatrzymano się dłużej przy kwestii dopuszczalnych usług w kontekście zakazu przekazywania „zachęt”, oraz prowadzenia współpracy z aptekami w kontekście zakazu ich reklamy. Prelegenci rozwinęli oba zagadnienia pod kątem samej interpretacji zakazów, przedstawienia sankcji dla łamiących przepisy, a także wskazali dopuszczalne aktywności podmiotów. Całość obrad zamknął wątek konsekwencji zmiany ceny urzędowej, zarówno dla hurtowni, jak i dla aptek, a także sposobów, ograniczenia, bądź wykluczenia strat poniesionych przez kontrahentów w wyniku zmiany ceny.

Duża ilość pytań i trudnych kwestii, poruszanych przez uczestników w trakcie Kongresu świadczy o sporym zainteresowaniu i wielu niejasnościach, co stanowi punkt wyjścia, dla kolejnych edycji. Najbliższą, Europejskie Centrum Biznesu planuje już na początku nowego roku – po więcej szczegółów zapraszamy na stronę www.polfarm.biz.
4.9/5 - (151 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH