Jaskra nie śpi!

V edycja akcji społecznej „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” w ramach Światowego Tygodnia Jaskry w tym roku odbędzie się w dniach 7-13 marca 2021 roku.

Czym jest Światowy Tydzień Jaskry?

To międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie wiedzy o jaskrze oraz efektywniejsze diagnozowanie choroby we wczesnych stadiach jej rozwoju.

Krótkowzroczność można leczyć niechirurgicznie

Z roku na rok systematycznie rośnie liczba osób cierpiących na krótkowzroczność. Sprzyjają temu nie tylko czynniki genetyczne, ale również długotrwała praca przy komputerze, nieodpowiednia dieta oraz fakt, że rzadko odwiedzamy okulistę.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż 37,6% Polaków od ponad dwóch lat nie poddało się badaniom wzroku.

Błona naczyniowa oka pod kontrolą!

Błona naczyniowa znajduje się między twardówką a siatkówką. W jej skład wchodzi tęczówka, ciało rzęskowe i naczyniówka. Główną rolą błony naczyniowej jest odżywienie i zaopatrzenie w tlen siatkówki.

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba, która jak z samej nazwy wynika dotyka błony oka. Do niedawna nie wiadomo było na czym polega ta choroba i jaka jest etiologia.

Jak chirurgia chroni nerw wzrokowy?

Specjaliści szacują, że jaskrą dotkniętych jest w Polsce 750 do 900 tys. osób. Ale leczy się niespełna połowa. Wiele nie wie, że choruje, ponieważ na badania zgłaszają się dopiero wówczas, gdy choroba poczyniła nieodwracalne zmiany.

Jaskra to choroba, która uszkadza nerw wzrokowy. Wychodzi on z gałki ocznej, pośredniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych z oka do kory wzrokowej mózgu.

Kolor oczu a ryzyko wystąpienia wad wzroku

Szacuje się, że blisko 90 proc. osób posiada brązowy kolor oczu, 7 proc. zielony, 2 proc. szary, natomiast 1 proc. niebieski. Określona barwa uzależniona jest od czynników genetycznych oraz obecności w tęczówce oka pigmentu – melaniny. Czy kolor oczu wpływa na ryzyko wystąpienia wad wzroku?

Występujące kolory oczu klasyfikowane są najczęściej według tzw.

Wielkie Badanie Wzroku

Rusza właśnie czwarta edycja Wielkiego Badania Wzroku. Jak wskazują najnowsze wyniki badań, co szósty Polak nigdy nie był u okulisty lub optometrysty. Aż 19% z nas nie wie, czy ma wadę wzroku. Kampania jest okazją do kontroli jakości widzenia i konsultacji u specjalisty.

Z badań zrealizowanych na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku wynika, że co piąty Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu.

Choroby siatkówki – zwyrodnienie plamki żółtej

Siatkówka to najbardziej wewnętrzna błona oka. W siatkówce odbywają się skomplikowane procesy fizyczne i chemiczne. Zamieniają one bodźce świetlne zamieniają na sygnały nerwowe, przesyłane do mózgu. Główne choroby siatkówki to AMD, odwarstwienie, retinopatia cukrzycowa. Jak je leczyć AMD?

Do prawidłowej zamiany bodźców świetlnych na sygnały nerwowe najważniejsze są  światłoczułe komórki: czopki i pręciki.

Chirurgiczne leczenie rogówki oka

Rogówka przypomina szkiełko zegarkowe wprawione w twardówkę. Jest główną częścią układu optycznego oka. Musi być przezroczysta, idealnie przepuszcza światło, bierze udział w załamywaniu promieni świetlnych. Rogówkę może dotknąć wiele chorób. Jakie to schorzenia i jak je leczyć?

Stożek rogówki

To choroba, w której rogówka zmienia kształt z eliptycznego na stożkowaty. Prawdopodobnie ma podłoże genetyczne.

Jak naprawić oko?

Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie jako pierwszy w Polsce wprowadził w operacjach oczu technologię 3D. System wizualizacji NGENUITY 3D nie tylko pracuje jak cyfrowy asystent chirurga-okulisty, ale redukuje zmęczenie operatora, umożliwia lekarzom praktyczne kształcenie się i jest przyjazny dla oczu pacjenta.

Na system wizualizacji NGENUITY 3D składa się kilkanaście elementów. Kamera HDR,

Operacja w 3D – nowa era w chirurgii oka

Wzrok jest naszym najważniejszym zmysłem. Aż 80% informacji o otoczeniu dociera do nas za jego pośrednictwem. Niestety, jak każdy ludzki narząd, oko narażone jest na schorzenia, które nieleczone mogą pogorszyć jakość widzenia lub nawet doprowadzić do ślepoty. Najpowszechniejsze z nich to zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki. Nowoczesna okulistyka potrafi jednak coraz skuteczniej je leczyć.

Nieocenioną pomocą dla chirurgów-okulistów jest zaś system wizualizacji 3D,

Rak jelita grubego zabiera codziennie 33 osoby

Statystyki są nieubłagane, zachorowania na raka jelita grubego stanowią w polskiej populacji drugą najliczniejszą po raku płuca grupę zachorowań na nowotwory oraz drugą przyczynę zgonów z powodów onkologicznych.

Liczba nowych rozpoznań raka jelita grubego w naszym kraju wynosi około 19 tysięcy. Każdego dnia 33 osoby w Polsce umierają z powodu tego nowotworu. Należymy do krajów o najwyższej liczbie zachorowań w całej Europie.

Jak dbać o wzrok zimą?

Trwa zima, mróz trzyma w najlepsze, a na zaśnieżonych stokach zaczął się wzmożony ruch.
W trakcie oddawania się zimowym aktywnościom warto pamiętać nie tylko o czapce i rękawiczkach. Panujący na zewnątrz chłód, podmuchy mroźnego wiatru i ogrzewane pomieszczenia mogą negatywnie wpływać na kondycję oczu.

Na ferie zimowe w tym roku zamierza wyjechać 13,5 mln Polaków.

Jak chronić oczy przed szkodliwym światłem niebieskim?

Smartfony, monitory i ekrany telewizorów stanowią potencjalne zagrożenie. Emitowane przez nie światło niebieskie może trwale uszkadzać siatkówkę. Jak zadbać o oczy?

Jak wynika z badania liczba polskich internautów w listopadzie br. wyniosła 28 mln. Każdy z nich spędzał w sieci średnio 2 godziny i 7 minut dziennie. Dodatkowo aż 81% Polaków ogląda telewizję więcej niż 4 godziny w ciągu doby.

Zimowa ochrona oczu

Jak wynika z najnowszych badań 76% Polaków deklaruje, że dużym utrudnieniem podczas zimy są dla nich zaparowane okulary. Problem ten może być szczególnie uciążliwy podczas uprawiania sportów. Jak zatem poradzić sobie z ograniczoną widocznością bez ryzyka wypadku?

Sporty zimowe często wymagają od nas noszenia kasków i gogli, sprawiając, że jednoczesne korzystanie z okularów staje się niewygodne.

Nowoczesne techniki przeszczepów rogówki

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Jackiem P. Szaflikiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Katarzyna Pinkosz: Jakie są obecnie stosowane techniki operacyjne w operacjach przeszczepienia rogówki?

prof. dr. hab. n. med. Jacek P. Szaflik:

W przeszłości głównie były stosowane przeszczepy drążące,

Elektronika niebezpieczna dla oczu

Ewolucja nie przygotowała nas do nieustannego wpatrywania się w ekrany monitorów czy smartfonów. Czy oglądanie bajek przed telewizorem czy tabletem to zawsze dobry pomysł?

Z technologią od najmłodszych lat

Zmiany technologiczne zachodzą w niesamowicie szybkim tempie. Dzieci spędzają wiele godzin przed telewizorem, tabletem czy telefonem komórkowym. Oglądanie telewizji łatwo kontrolować. Poza tym odbywa się ono w odpowiedniej odległości od ekranu.

Prof. Szaflik: korygujemy wady wzroku używając metody nagrodzonej Noblem

W tym roku Nagrodami Nobla z fizyki uhonorowano twórców przełomowych wynalazków z dziedziny laserów. Wśród nich są twórcy “metody generowania bardzo intensywnych i ultrakrótkich impulsów optycznych” (CPA). Znajduje ona zastosowanie w SMILE, To innowacyjna technika laserowa korekcji wad wzroku.

Laureatami nagrody Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk są Francuz, prof. Gérard Mourou i Kanadyjka, prof.

Technologie w służbie leczenia zaćmy

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Jerzym Szaflikiem, właścicielem Centrum Mikrochirurgii Oka w Warszawie

Urszula Piasecka: Jako światowej klasy specjalista w dziedzinie operacji zaćmy obserwował Pan postęp dokonujący się w tej dziedzinie. Jak zmieniły się techniki i metody prowadzenia tego zabiegu?

prof. dr. hab. n. med. Jerzy Szaflik:

Postęp w zakresie technik operacyjnych zaćmy jest ogromny.

jerzy szaflik okulistyka

Fanka Popka z wytatuowanymi oczami ma szansę na uratowanie wzroku!

Polakami wstrząsnęła tragedia 22-letniej kobiety, której grozi całkowita utrata wzroku.
Aleksandra S. z Wrocławia chciała mieć wyjątkowe oczy o czarnych białkach i poddała się
zabiegowi wstrzyknięcia tuszu w celu osiągniecia takiego efektu. Skutki zabiegu okazały się
tragiczne. Straciła wzrok w jednym oku, w drugim grozi jej to samo. Młoda kobieta może być okaleczona do końca życia.

Aktywność seniora

Aktywność seniorów a zaćma – jak sobie z tym poradzić?

Współczesny senior postrzegany jest jako osoba aktywna, udzielająca się w społeczeństwie i życiu kulturalnym. Jak pokazują badania już 40 proc. osób w wieku 65+ chce rozwijać się na emeryturze. Jednak wciąż wiedza w temacie nie jest tak szeroka i nie rozwija się dynamicznie. Mimo że dla większości Polaków wzrok jest najważniejszym zmysłem (twierdzi tak aż 90 proc.

jak dobrać okulary

Jak dobrać okulary i kiedy należy je wymienić?

Z biegiem lat coraz więcej czynności życia codziennego “wymaga” korzystania z okularów. Konieczności tej nie odsuwa w czasie obecny tryb życia – praca biurowa, częste czy nawet bardzo częste korzystanie z komputera, czytanie, oglądanie telewizji, ale też uprawianie sportu itd. Co za tym idzie, im częściej sięgamy po okulary, tym większe ryzyko ich uszkodzenia czy zniszczenia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH