Jak dbać o wzrok zimą?

Trwa zima, mróz trzyma w najlepsze, a na zaśnieżonych stokach zaczął się wzmożony ruch.
W trakcie oddawania się zimowym aktywnościom warto pamiętać nie tylko o czapce i rękawiczkach. Panujący na zewnątrz chłód, podmuchy mroźnego wiatru i ogrzewane pomieszczenia mogą negatywnie wpływać na kondycję oczu.

Na ferie zimowe w tym roku zamierza wyjechać 13,5 mln Polaków. Aż 80% osób planujących wypoczynek w kraju spędzi go w górach. Sporty zimowe mają niezaprzeczalnie wiele zalet, jednak kilka godzin spędzonych w mroźnej aurze może nadwyrężyć nasze oczy.

Najczęstszą dolegliwością dotykającą oczy w najchłodniejszych miesiącach jest wysuszenie rogówki. Powodują je głównie przez mroźne wiatry, ogrzewane pomieszczenia i czas spędzany przed ekranem komputera lub telewizora. Sprzymierzeńcem w walce z suchością oka są przede wszystkim specjalne krople nawilżające czyli tzw. sztuczne łzy. Ponadto warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3.
Zimą niebezpieczne dla wzroku mogą okazać się nie tylko ujemna temperatura i silny wiatr. Zagrożenie stanowi także światło słoneczne ze względu na szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, które odbija się od śniegu nawet w 85%. Dlatego warto chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi z odpowiednimi filtrami.

Wygoda i bezpieczeństwo na stoku

W trakcie uprawiania sportów zimowych wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się soczewki kontaktowe. Poza korekcją wady, dzięki specjalnym filtrom, chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wbrew mylnemu przekonaniu niektórych, soczewki nie mogą zamarznąć – są wykonywane w technologii, która skutecznie temu zapobiega. W latach 80. przeprowadzono eksperyment, który potwierdził odporność soczewek nawet na temperaturę bliską minus 30 stopni Celsjusza.

dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express:

W okresie zimowym należy skupić się przede wszystkim na zadbaniu o jakość filmu łzowego pokrywającego rogówkę. Odpowiada on zarówno za ochronę oka przed czynnikami zewnętrznymi, jak i za jego odżywienie. W tym celu najlepiej sprawdzą się odpowiednio dobrane krople nawilżające do oczu czyli „sztuczne łzy”. Warto także pamiętać o ochronie wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może być nawet groźniejsze niż latem, ze względu na odbijanie się światła słonecznego od śniegu.

informacja prasowa: Walk PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH