Biopsja jąder – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Jak zdiagnozować przyczynę męskiej niepłodności kiedy nie ma plemników w ejakulacie? Należy zbadać czy w jądrze zachowana jest produkcja plemników. Najskuteczniejszą metodą jest wykonanie małego zabiegu chirurgicznego, jakim jest biopsja.

dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa, ginekologii i endokrynologii z centrum medycznego Artemida w Białymstoku i Olsztynie:

Biopsja jąder to nieskomplikowany zabieg chirurgiczny,

Akromegalia: jak rozpoznać chorobę?

Uczucie zmęczenia, bóle głowy, kości i stawów, problemy z koncentracją, obfite pocenie czy obniżone libido. To tylko niektóre symptomy, które obok widocznych zmian w wyglądzie zewnętrznym mogą sugerować pojawienie się akromegalii. Tymczasem postawienie właściwej diagnozy trwa w Polsce średnio 10 lat.

Akromegalia to rzadka choroba, którą wywołuje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu. Zbyt duże stężenie tego hormonu wpływa zarówno na narządy wewnętrzne chorych,

Pamiętaj o USG tarczycy!

Choroby tarczycy dotykają około 300 milionów ludzi na całym świecie. Najczęściej zapadają na nie kobiety.

Jedną z chorób tarczycy, której zachorowalność wciąż wzrasta jest rak tarczycy. W Polsce rozpoznaje się raka tarczycy u trzech tysięcy pacjentów rocznie.

prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im.

Akromegalia – skorzystaj z porady endokrynologa!

Akromegalia to choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Choruje na nią od 40 do 60 osób na milion.

Chorych na akromegalię najbardziej wyróżniają zmiany, jakie zachodzą w ich wyglądzie. Zaostrzenie rysów twarzy, powiększenie uszu i nosa, przerośnięcie żuchwy i związane z tym powiększenie języka oraz ust. Mimo charakterystycznych objawów choroby, średni czas zdiagnozowania akromegalii w Polsce zajmuje ok.

hormony tarczycy

Hormony tarczycy – jak wpływają na zdrowie kości?

Tarczyca – to narząd, który ma bardzo duży wpływ na niemal wszystkie narządy organizmu ludzkiego. Umiejscowiona jest w środkowej części szyi, tuż pod krtanią. Jest to gruczoł wewnątrzwydzielniczy, który produkuje hormony tarczycy. Od jego działania zależy bardzo wiele, m. in. nasz metabolizm, ogólne samopoczucie, silne i zdrowe stawy. 

Choroby autoimmunologiczne – jak je leczyć?

Choroby autoimmunologiczne to grupa chorób, w których z powodu różnych czynników środowiskowych, nieprawidłowego stylu życia, złej diety, stresu dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego (odpornościowego). Ten zaś ma bardzo ważne zadanie – powinien chronić nasz organizm przed różnego rodzaju bakteriami i wirusami. Natomiast, w przypadku chorób autoimmunologicznych, organizm zaczyna rozpoznawać własne komórki jako obce i je niszczyć. 

Klinika Nova Derm

Klinika Nova DermChirurgia plastycznaDermatologiaendokrynologiaKardiologiaMedycyna estetycznaOpis placówki Twórcami jak i właścicielami Kliniki Nova Derm są Dr n. med. Ewa Chlebus (dermatolog) oraz Dr n. med. Maciej Chlebus (kardiolog). Dr Ewa i Maciej Chlebusowie mimo różnych specjalności zawsze kierują się tymi samymi zasadami - obydwoje wiedzą, że lekarz to zawód, w którym szczególne znaczenie odgrywa wiedza i [...]

Dębski Clinic

Dębski ClinicDiagnostyka medycznaEndokrynologiaGinekologiaOpis placówki Dębski Clinic to placówka medyczna skupiająca najlepszych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Poprzez skuteczne łączenie wiedzy medycznej, doświadczenia i nowoczesnych metod diagnostycznych zapewniamy profesjonalną opiekę pacjentom z różnymi problemami zdrowotnymi. Głównym profilem naszej działalności jest ginekologia, ultrasonografia, położnictwo i diagnostyka prenatalna. Mamy w naszej ofercie profesjonalną i nowoczesną szkołę rodzenia, która [...]

Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych

10 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych – NET. Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 2 tysiące zachorowań na ten typ nowotworu. Według ekspertów przypadków choroby jest zdecydowanie więcej – wielu pacjentów jest niezdiagnozowanych i niewłaściwie leczonych na pospolite choroby układu pokarmowego. Postawienie diagnozy trwa obecnie od 5 do 7 lat. Aby poprawić czas rozpoznania i dać pacjentom szansę na odpowiednie leczenie, stowarzyszenia pacjentów i eksperci przypominają o tej wciąż nieznanej chorobie.

„Cukrzyca. Wygrajmy razem!” – międzynarodowa akcja profilaktyczna

Dzięki akcji Nagrody Zaufania „Cukrzyca. Wygrajmy razem!” pod kątem cukrzycy typu 2 udało się bezpłatnie przebadać 2,5 tys. polskich oraz ponad 2,5 tys. ukraińskich pacjentów. To wielki sukces.

Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych odbyła się w 2012 roku z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Mógł w niej wziąć udział każdy, kto ukończył 45 lat. Do poddania się testowi na cukrzycę szczególnie zachęcane były osoby z grup ryzyka, tj. cierpiące z powodu nadciśnienia lub chorób serca, mające problem z nadwagą, a także mające w rodzinie osoby chore na cukrzycę.

Wiedza Polaków na temat chorób tarczycy

W ramach kampanii „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy”, rokrocznie przeprowadzane są badania stanu wiedzy naszego społeczeństwa na temat tarczycy i jej schorzeń, począwszy od 2009 r. Niestety, za każdym razem okazuje się, że wiedza ta jest bardzo niewielka lub fragmentaryczna.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH