Wiedza Polaków na temat chorób tarczycy

W ramach kampanii „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy”, rokrocznie przeprowadzane są badania stanu wiedzy naszego społeczeństwa na temat tarczycy i jej schorzeń, począwszy od 2009 r. Niestety, za każdym razem okazuje się, że wiedza ta jest bardzo niewielka lub fragmentaryczna.

Dylematy w leczeniu

Dylematy w leczeniu

Do dziś w niektórych stacjach radiowych straszy piosenka, z której dowiedzieć się można, że „każda historia ma swój dylemat”. Przypuszczalnie autorowi chodziło o to, że prędzej czy później przychodzą kłopoty. Kiedy jednak mówimy o dylematach etyki lekarskiej, nie chodzi o kłopoty, lecz o sytuację, gdy pojawia się trudny do rozwiązania konflikt zasad, dóbr, wartości.

koniec antybiotykow

Koniec antybiotyków?

Stosowanie antybiotyków przy infekcjach wirusowych doprowadziło do tego, że coraz więcej bakterii jest lekoopornych. Co więcej, bakterie uodparniają się szybciej, niż powstają nowe leki.

Wynalazca antybiotyków – Aleksander Fleming – wygłaszając w 1945 roku w Sztokholmie wykład z okazji przyznania jemu i jego współpracownikom Nagrody Nobla, podzielił się ze słuchaczami proroczą wizją. Wspomniał o tym, że nieświadomi ludzie, niefrasobliwie wystawiając bakterie na zbyt małe dawki antybiotyków, mogą łatwo uczynić je opornymi.

Szybkie odszkodowanie

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przełomowym projektem, który umożliwi ofiarom błędów lekarskich otrzymanie szybkich odszkodowań.

Jak informuje “Dziennik”, pomysł zakłada, że osoba, która w wyniku leczenia (w ramach NFZ albo prywatnie) straciła zdrowie, mogłaby zwrócić się do specjalnej komisji przy rzeczniku praw pacjenta.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH