Grafika

Chcesz czuć się szczęśliwy? Dbaj o zdrowie!

Według badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!” 2/3 Polaków uważa swoje życie za szczęśliwe. Wpływ na nasze samopoczucie mają przede wszystkim życie rodzinne, przyjaciele oraz zdrowie.

Wyniki badania przynoszą jeszcze inne ciekawe odkrycia – poziom szczęścia jest wyższy wśród osób, które dbają o swoje zdrowie, i rośnie wraz z większą częstotliwością spożywania warzyw i owoców!

Oblicza depresji

Oblicza depresji

Depresja to rozpowszechniona choroba, cierpi na nią około 7 proc. Amerykanów. Szacuje się, że w Polsce około 10 proc. dorosłych choruje na depresję. Obniżona energia i zwiększona męczliwość mogą być pierwszymi zwiastunami choroby.

Przez wieki stany nazywane dziś zaburzeniami lękowymi i depresją określano jako melancholia, którą Hipokrates około V wieku p.n.e. zdefiniował jako długotrwały stan lęku i przygnębienia. Koncepcja melancholii była związana z teorią humoralną, która tłumaczyła jej powstawanie nadmiarem czarnej żółci (melanos – czarny, cholos – żółć).

Rola rodziny w terapii depresji

Rola rodziny w terapii depresji

Każda choroba wywiera ogromny wpływ na całą rodzinę pacjenta, i somatyczna, i psychiczna. Różnica polega na tym, że w depresji występują dolegliwości fizyczne i psychiczne jednocześnie. Chory, zanim trafi do psychiatry czy psychologa, na ogół odwiedza wielu innych specjalistów: internistę, kardiologa, ginekologa, itd. Rodziny na początku są zaangażowane w wykonywanie różnych badań diagnostycznych i wizyty u specjalistów. Kiedy otrzymują informację, że wszystko z ciałem jest w porządku, a chory nadal cierpi, to rodzina zaczyna się niecierpliwić, a jednocześnie narasta w niej poczucie winy, że nie potrafi się pomóc. Dochodzi irytacja: ręce ma zdrowe, nogi zdrowe, a leży i nie robi nic, i mówi, że jest chory. Bardzo ważna jest terapia. Rodzina powinna przekonać chorego, żeby się chciał leczyć. A to jest bardzo trudne, bo chory uważa, że leczyć się nie musi, bo to jest mu niepotrzebne. Jest już taki do niczego, taki nieudacznik, że żadne leczenie tego nie zmieni.

Uwaga

Uwaga, grypa – objawy i leczenie

Rok temu przeciw grypie zaszczepiło się w Polsce mniej osób niż przed dwoma laty. Lekarze przekonują, że należy się szczepić, bo preparaty są bezpieczne i chronią nie tylko przed grypą, ale też przed jej powikłaniami. A te mogą być bardzo groźne. Pacjenci często mylą grypę z przeziębieniem. Tymczasem przeziębienie może wywołać jeden z ponad dwustu tzw. wirusów oddechowych. Spośród nich wirus grypy jest naprawdę niebezpieczny.

Serce w dobrej formie

Serce w dobrej formie

Serce kocha ruch, więc jeśli kochamy nasze serce, zacznijmy żyć zdrowo i aktywnie. Wystarczy półgodzinny umiarkowany wysiłek trzy razy w tygodniu oraz kilka zmian w jadłospisie.

Uwaga

Uwaga, grypa

Rok temu przeciw grypie zaszczepiło się w Polsce mniej osób niż przed dwoma laty. Lekarze przekonują, że powinniśmy się szczepić, bo preparaty są bezpieczne i chronią nie tylko przed grypą, ale też przed jej powikłaniami. A te mogą być bardzo groźne.

Dziecko widoczne na drodze

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 4239 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. W tych zdarzeniach 112 dzieci poniosło śmierć, a ponad 4500 zostało rannych.

Liczba wypadków samochodowych z udziałem poruszających się pieszo dzieci wyraźnie wzrasta we wrześniu, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Do wypadków dochodzi głównie w okolicach placówek edukacyjnych.

Zalety  nowych leków

Zalety nowych leków

U niemal każdej osoby, u której rozpoznano cukrzycę typu 2, leczenie należy rozpocząć od zmiany stylu życia w kierunku zachowań prozdrowotnych, z głównym naciskiem na dietę. Z reguły chorujący na cukrzycę są otyli, należy więc przekonać ich do takiej diety, która spowoduje redukcję masy ciała.

Uroda w czasie ciąży

Uroda w czasie ciąży

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej, powodują przyspieszenie przemiany materii, zaburzenia krążenia krwi oraz przyrost masy ciała. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla samopoczucia i wyglądu. Zdrowa kobieta, aktywna fizycznie, spędzająca dużo czasu na świeżym powietrzu, która właściwie się odżywia i prawidłowo przyswaja dostarczone produkty, nie wymaga uzupełniania witamin i mikroelementów. Jednak czas oczekiwania na potomstwo – stawia dodatkowe wymagania w zakresie zapotrzebowania na substancje odżywcze.

Natura przyjazna kobiecie – korzeń kobiet

Cimicifuga racemosa, świecznica groniasta lub pluskwica groniasta to znana od stuleci roślina lecznicza. W języku niemieckim nosi nazwę “korzeń kobiet”. Ojczyzną rośliny jest Kanada i USA. Surowcem do wyrobu leku jest wysuszone i pocięte kłącze zawierające substancje aktywne.

**Roślina, która zmniejsza ilość uderzeń gorąca**

Wpływ kawy na zdrowie

Wpływ kawy na zdrowie

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Jeśli tylko nie pijesz jej zbyt często, to nie ma w tym nic złego. Jedni nie mogą bez niej żyć, inni twierdzą, że szkodzi sercu. Prawda leży pośrodku. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i tak pić kawę, by służyła zdrowiu.

aromaterapia

Aromaterapia – olejki eteryczne dla ducha i ciała

Zapachy potrafią przywołać miłe wspomnienia i sprawić, że stajemy się pogodniejsi, zrelaksowani i bardziej optymistycznie patrzymy na świat. Tę magię wykorzystuje aromaterapia, która zapachami leczy duszę i ciało.

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

Polscy pacjenci onkologiczni wymagają edukacji

Badania potwierdziły, że pomimo postępu medycyny, pacjenci wciąż myślą o leczeniu raka stereotypowo.

Większość polskich pacjentów onkologicznych nie wie o możliwości skutecznego leczenia raka w warunkach domowych – 55% z nich sądzi, że jedyną metodą walki z ich chorobą jest chemioterapia dożylna, podawana w szpitalu. Wiedza polskich pacjentów na temat chemioterapii doustnej jest wciąż bardzo ograniczona.

W dobrym wnętrzu

W dobrym wnętrzu

Dobrze zaaranżowane wnętrze jest naszym azylem, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Począwszy od tego numeru, będę przybliżała państwu elementy wystroju wnętrz, mające wpływ na nasze samopoczucie.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki wpływ ma na nas to, co znajduje się w naszym otoczeniu, co odbieramy zmysłami i nieświadomie przyswajamy. Tak jak to, co czytamy, czego słuchamy i z jakimi ludźmi przebywamy kształtuje nas intelektualnie, tak otaczająca nas przestrzeń wpływa na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Możemy tak zaprojektować własne mieszkanie czy dom, aby to miejsce zapewniło nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa i azyl, ale również odzwierciedlało naturalną potrzebę obcowania z tym co piękne, harmonijne i… nasze. Znane przysłowie mówi, że „nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba” i podążajmy tą drogą.

Gdzie mieszkać zdrowo?

Duże zagęszczenie budynków i ścisk uliczny w miastach mają zły wpływ na samopoczucie ich mieszkańców. Szybkie tempo życia odbija się niekorzystnie także na zdrowiu.

Jest przyczyną zmęczenia i zdenerwowania, a stąd już krótka droga do rozwoju chorób serca, migreny czy depresji… Po ciężkim dniu w pracy zdecydowanie zdrowszy jest odpoczynek na spacerze w lesie za domem, niż na balkonie na zatłoczonym osiedlu. Przeprowadzkę za miasto warto rozważyć także ze względów ekonomicznych, okazuje się, że dom na obrzeżach kosztuje dziś prawie tyle samo, co trzypokojowe mieszkanie w centrum.

Ćwiczenia dla amazonki

Ćwiczenia dla amazonki

Wiele kobiet, które zostały poddane leczeniu raka piersi, biernie czeka na efekty terapii. Tymczasem mogą same przyspieszyć rekonwalescencję i zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby poprzez aktywność fizyczną.

Regularny ruch jest nie tylko środkiem zapobiegającym powstawaniu nowotworu piersi, ale jest też czynnikiem pomagającym walczyć z tą chorobą. Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości. Z wielu badań wynika, że regularna aktywność fizyczna aż o 25 proc. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi zarówno w młodym wieku, jak i po menopauzie.

Wiosenny plan odchudzania

Wiosenny plan odchudzania

Wiosna to najlepsza pora na odchudzanie. Jesteś wtedy skazana na sukces. Decyduje o tym szybszy metabolizm i doskonałe samopoczucie.

Wiosną dieta odchudzająca staje się łatwa i przyjemna w stosowaniu. Spontanicznie wprowadzasz zmiany w menu, a aura zachęca do częstego przebywania na świeżym powietrzu. Więcej słońca to również doskonałe samopoczucie, a poprawa nastroju oznacza definitywny rozwód ze słodyczami. O tej porze roku jesteś też najbardziej zmotywowana. Co tak działa? Widok własnych krągłości i myśl o bliskim urlopie. Oto 10 kroków zdrowego, wiosennego odchudzania.

Sekrety DHEA

Sekrety DHEA

Od wielu lat uważa się, że w procesie starzenia istotną rolę odgrywają postępujące wraz z wiekiem niedobory hormonalne, czyli menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn. Ostatnio jednak najwięcej uwagi poświęca się obniżającemu się wraz z wiekiem stężeniu DHEA.

Coraz gorzej słyszymy

Coraz gorzej słyszymy – problemy ze słuchem

Co trzeci Polak ma problemy ze słuchem – alarmują specjaliści. Pogarszaniu się słuchu sprzyja wszechobecny szum i hałas, słuchawki w uszach i choroby górnych dróg oddechowych.

Uwaga

Uwaga, PMS!

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to nie mit. Wiele kobiet przed menstruacją odczuwa dolegliwości bólowe, rozdrażnienie, a także ma problemy z koncentracją. Jak sobie z tym radzić?

Siła muzyki

Siła muzyki

Chuligani stają się potulni pod wpływem muzyki klasycznej…
Już starożytni filozofowie uważali, że muzyka oddziałuje na duszę człowieka i pomaga odprężyć się po pracy. W dzisiejszych czasach, gdy dostęp do muzyki jest nieporównanie lepszy niż 100 lat temu, praktycznie wszyscy słuchamy muzyki – bardziej lub mniej świadomie – w celu osiągania i utrzymywania dobrego samopoczucia.

Nie gorączkuj się!

Nie gorączkuj się!

Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się w ciągu dnia. Najniższa jest w godzinach porannych, a najwyższa po południu. Może wzrastać po owulacji oraz wysiłku fizycznym. Wykazuje także różne wartości zależnie od miejsca jej pomiaru.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH