Leczenie duszy

Leczenie duszy

Depresja jest chorobą częstą i może się przytrafić niemal każdemu. Kluczową rolę w jej skutecznym leczeniu spełnia prawidłowe rozpoznanie, które umożliwia wnikliwy wywiad lekarski.

Rola rodziny w terapii depresji

Rola rodziny w terapii depresji

Każda choroba wywiera ogromny wpływ na całą rodzinę pacjenta, i somatyczna, i psychiczna. Różnica polega na tym, że w depresji występują dolegliwości fizyczne i psychiczne jednocześnie. Chory, zanim trafi do psychiatry czy psychologa, na ogół odwiedza wielu innych specjalistów: internistę, kardiologa, ginekologa, itd. Rodziny na początku są zaangażowane w wykonywanie różnych badań diagnostycznych i wizyty u specjalistów. Kiedy otrzymują informację, że wszystko z ciałem jest w porządku, a chory nadal cierpi, to rodzina zaczyna się niecierpliwić, a jednocześnie narasta w niej poczucie winy, że nie potrafi się pomóc. Dochodzi irytacja: ręce ma zdrowe, nogi zdrowe, a leży i nie robi nic, i mówi, że jest chory. Bardzo ważna jest terapia. Rodzina powinna przekonać chorego, żeby się chciał leczyć. A to jest bardzo trudne, bo chory uważa, że leczyć się nie musi, bo to jest mu niepotrzebne. Jest już taki do niczego, taki nieudacznik, że żadne leczenie tego nie zmieni.

Jak walczyć z rakiem duszy

Obecnie już co czwarty Polak ma mniejsze bądź większe kłopoty z depresją. Można więc śmiało powiedzieć, że powoli zaczynamy mieć do czynienia z problemem społecznym. Niestety liczba osób, która rozpoznaje u siebie powyższe objawy wciąż rośnie, a tylko 164 tys. zdecydowało się na pomoc lekarza psychiatry. Źle to wróży, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że z tą akurat chorobą poradzić sobie samemu jest niezwykle trudno.

Waga radości życia

Mężczyźni z nadwagą lub cierpiący na otyłość są mniej narażeni na śmierć samobójczą, od tych, którzy mają prawidłową wagę – wynika z amerykańskich badań opublikowanych na łamach pisma “Archives of Internal Medicine”.

“Dotychczasowe badania wskazywały raczej, że otyłość ma związek z większym ryzykiem depresji. Można by się więc spodziewać, że u otyłych osób nasilone będą również skłonności samobójcze” – komentuje prowadzący najnowsze badania dr Kenneth J. Mukamal z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie.

Alkohol zabija Finów

Alkohol stał się jednym z głównych czynników które prowadzą do śmierci w
Finlandii. Jak pokazują statystyki, przytaczane przez BBC, alkohol zabija
więcej mężczyzn w wieku 15-64 lata niż choroby układu krążenia czy rak. Wśród
kobiet, śmiertelność z powodów związanych z alkoholem, jest prawie tak wysoka
jak ta, spowodowana rakiem piersi.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH