Waga radości życia

Mężczyźni z nadwagą lub cierpiący na otyłość są mniej narażeni na śmierć samobójczą, od tych, którzy mają prawidłową wagę – wynika z amerykańskich badań opublikowanych na łamach pisma “Archives of Internal Medicine”.

“Dotychczasowe badania wskazywały raczej, że otyłość ma związek z większym ryzykiem depresji. Można by się więc spodziewać, że u otyłych osób nasilone będą również skłonności samobójcze” – komentuje prowadzący najnowsze badania dr Kenneth J. Mukamal z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie.

Jednak kierowany przez niego zespół naukowców wykazał coś zupełnie przeciwnego. Badaniami objęto grupę 46 755 mężczyzn. Dane na temat ich wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej zebrano na początku doświadczenia, a następnie aktualizowano je kilka razy w trakcie badań. W trakcie badań 131 mężczyzn popełniło samobójstwo.

Okazało się, że odsetek samobójców był znacznie mniejszy wśród mężczyzn z nadwagą lub otyłych, w porównaniu z mężczyznami o prawidłowej masie ciała. Jak wyliczyli naukowcy, gdy wskaźnik masy ciała – BMI (standartowo używany do oceny nadwagi i otyłości) rósł o jeden punkt, to ryzyko śmierci samobójczej spadało o 11 proc. Jakość życia związana ze zdrowiem psychicznym również była lepsza u grubszych mężczyzn.

Zdaniem autorów pracy, lepsze zrozumienie związku między otyłością lub nadwagą a niższym ryzykiem zamachu na własne życie może zaowocować w przyszłości nowymi metodami zapobiegania samobójstwom.

4.5/5 - (102 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH