10 minut dla życia

Na świecie zarejestrowanych jest ponad 33 mln potencjalnych Dawców szpiku. W bazie Fundacji DKMS w Polsce jest ich ponad 1,4 mln. Tygodniowo około 20 Dawców z bazy Fundacji DKMS oddaje krwiotwórcze komórki macierzyste, dając chorym na nowotwory krwi szansę na wyzdrowienie.

Od początku działalności Fundacji DKMS w Polsce 6282 osoby oddały szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste.

Nowoczesne techniki przeszczepów rogówki

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Jackiem P. Szaflikiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Katarzyna Pinkosz: Jakie są obecnie stosowane techniki operacyjne w operacjach przeszczepienia rogówki?

prof. dr. hab. n. med. Jacek P. Szaflik:

W przeszłości głównie były stosowane przeszczepy drążące,

przeszczep serca blaski i cienie

Przeszczep serca – blaski i cienie

Przeszczep serca jest ratunkiem dla licznych pacjentów z nieodwracalnie uszkodzonym mięśniem sercowym. Jest ostatecznością, jeśli alternatywne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Jest to zabieg skomplikowany i ryzykowny. Transplantacja serca niesie ze sobą za równo ryzyko operacyjne, jak i ryzyko wystąpienia powikłań. Z drugiej strony, jest jedyną szansą na życie. Budzi nadzieję fakt, iż dzięki szybkiemu rozwojowi medycyny,

Pierwszy udany przeszczep penisa

Pierwszy w historii udany przeszczep penisa przeprowadzili lekarze z Republiki Południowej Afryki. Pacjentem był 24-letni mężczyzna, który trzy lata wcześniej utracił swój organ w związku z komplikacjami po przebytym zabiegu obrzezania.

Dziewięciogodzinny zabieg odbył się 11 grudnia ubiegłego roku w ramach eksperymentalnego programu, prowadzonego przez naukowców z Tygerberg Hospital i University of Stellenbosch. Operacja udała się i pacjent odzyskał wszelkie funkcje przeszczepionego organu.

Rekordowa liczba transplantacji w 2012 roku

W 2012 roku w polskich szpitalach przeprowadzono najwięcej transplantacji w historii – informuje ministerstwo zdrowia.

26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantologii. Według danych ministerstwa zdrowia, w ubiegłym roku przeszczepiono 1610 narządów – w tym od zmarłych dawców 1545. W porównaniu do 2011 roku, w ubiegłym roku liczba wszystkich przeszczepionych narządów wzrosła o 9,45 proc., wykonano 139 więcej przeszczepów niż rok temu.

Czekając na przeszczep

Czekając na przeszczep

W ustawie transplantacyjnej mówi się wyraźnie: można przeszczepić narząd od osoby spokrewnionej lub od osoby bliskiej. Jeżeli jest pokrewieństwo genetyczne, które łatwo udowodnić (rodzic, dziecko), to po dokonaniu oceny medycznej dokonuje się oceny psychologicznej, czy rzeczywiście taka decyzja została przez dawcę podjęta w pełni świadomie, bez żadnego nacisku. Można bowiem wyobrazić sobie różne naciski, np. rodzica na dziecko.

Droga do przeszczepu twarzy

Droga do przeszczepu twarzy

W grudniu 2008 roku w Cleveland zespół chirurgów kierowany przez Polkę – prof. Marię Siemionow dokonał pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. Było to wydarzenie przełomowe, a polska chirurg pojawiła się na pierwszych stronach gazet na całym świecie.

Maria Siemionow, z domu Maria Kusza, urodziła się 3 maja 1950 roku w Krotoszynie. W latach 1968-1974 studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Tak wspomina swoje pierwsze kroki na studiach: „Ćwiczenia w prosektorium i studiowanie zwłok były tylko wstępem do anatomii, takim wymoczonym w formalinie przeglądem. Rzeczywista lekcja anatomii zaczyna się, kiedy młody chirurg myje się przed operacją z bardziej doświadczonym kolegą… taki jest początek prawdziwej nauki anatomii, bo nie jest nią sama wiedza o nazwach organów czy ich rozmieszczeniu, ale wiedza o oporze, jaki różne tkanki stanowią dla ostrzy i igieł.”

Banki organów do przeszczepów

**Czy powstaną banki organów do przeszczepów? Być może wkrótce będzie to możliwe.**

Organy pobierane od dawców muszą być wszczepiane biorcom jak najszybciej. Sukces transplantacji zależy przede wszystkim od właściwego dobrania dawcy i biorcy. Gdy nie uda się tego zrobić w odpowiednim czasie, pobrane organy ulegają zniszczeniu. To samo dzieje się również wtedy, kiedy organy zostają poddane pełnemu zamrożeniu.

Potrzeby i możliwości polskiej transplantologii

W Polsce przeszczepia się dwa, a nawet trzy razy mniej narządów w porównaniu do rzeczywistych potrzeb, a wielu chorych umiera w oczekiwaniu na przeszczep.

W naszym kraju, w 2008 roku pobrano narządy od 427 zmarłych osób, co stanowi 11,2 dawcy w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców. W tym samym czasie, średnia liczba zmarłych dawców w Europie wyniosła ponad 16 na 1 mln mieszkańców.

Czekać na śmierc dawcy

Kolejka oczekujących na przeszczep stale się wydłuża. Niestety, dramatycznie rośnie też liczba osób, które nie zgadzają się na oddanie po śmierci swoich narządów do transplantacji.

Każdy obywatel Polski jest potencjalnym dawcą. Ale może się sprzeciwić, zastrzegając to w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. W 2006 roku zgłoszono 272 takie wnioski. Natomiast tylko do końca marca tego roku ich liczba przekroczyła już 340 – zaznacza dziennik.

Dwie nowe ręce

Pierwsza na świecie kobieta po udanym pionierskim przeszczepie obu rąk opuściła szpital. Lekarze – chirurdzy z Hospital La Fe w Walencji – są zadowoleni z wyniku
operacji.

Pochodząca z Kolumbii Alba Lucia (47 lat) przeszła 10-godzinną operację 30 listopada. Obie ręce amputowano jej po wybuchu w laboratorium chemicznym prawie 30 lat temu.

Nowe kończyny pobrano od kobiety po wypadku, u której lekarze stwierdzili śmierć mózgu. Ręce dawczyni odcięto nieco powyżej łokcia, po czym schłodzono je i w ciągu mniej niż pięciu godzin przewieziono do Hospital La Fe.

Budzić kulturę życia

W Polsce w ubiegłym roku wykonano prawie 1100 przeszczepów nerek, 200 przeszczepów wątroby i 110 przeszczepów serca. Jednak w kolejce po nowy organ trzeba stać nawet kilka lat.

Jak pisze “Gazeta Wyborcza” do oddawania organów po śmierci zachęca coraz więcej polskich biskupów, m.in. metropolita lubelski abp Józef Życiński i bp Adam Dyczkowski z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jednak temat ciągle budzi wiele kontrowersji.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH