Czy powstaną banki organów do przeszczepów? Być może wkrótce będzie to możliwe.
Organy pobierane od dawców muszą być wszczepiane biorcom jak najszybciej. Sukces transplantacji zależy przede wszystkim od właściwego dobrania dawcy i biorcy. Gdy nie uda się tego zrobić w odpowiednim czasie, pobrane organy ulegają zniszczeniu. To samo dzieje się również wtedy, kiedy organy zostają poddane pełnemu zamrożeniu.
Uczeni doszli do wniosku, że klucz do wynalezienia skutecznej metody przechowywania pobranych organów tkwi w naturze. Poddali oni badaniu maleńką muszkę o nazwie Drosophila melanogaster, która – dzięki posiadaniu tzw. molekularnego termostatu sterowanego enzymami – jest w stanie przetrwać zamrożenie. Takie same własności na poziomie monokomórkowym zaobserwowano również u tybetańskich robaków lodowych.
Wyniki tych odkryć będzie można wykorzystać do opracowania technologii, pozwalającej zamrażać organy (podobnie jak czyni się to obecnie z krwią) bez groźby ich uszkodzenia, po to, by móc ich użyć gdy pojawi się odpowiedni biorca.
Naukowcy obawiają się jednak, by ich odkrycie nie przyczyniło się w przyszłości do nasilenia zjawiska nielegalnego handlu organami. (The Register) (Technologie.gazeta.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.