Kostka-Ramię. Stop Udarom i Amputacjom!

Rozpoczęła się V Społeczna Akcja Profilaktyczna NAGRODY ZAUFANIA ZŁOTY OTIS – celem akcji promowanie profilaktyki kontroli wartości kostka-ramię (ABI) w diagnostyce przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych i chorób sercowo-naczyniowych.

Nie pozwól się zaskoczyć udarowi ani amputacji!

Już od 30 czerwca można wykonać bezpłatnie badanie wskaźnika kostka-ramię:

w Klinice Flebologii, ul. Wawelska 5 (w Centrum Medycyny Sportowej na stadionie „Skra”).
Prosimy o telefoniczną rezerwację wizyty., tel. (22) 417 10 00. Zapraszamy!

Wskaźnik „kostka-ramię” (ABI, ang.

Żylaki – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Żylaki są najczęstszym objawem przewlekłej choroby żylnej i stanowią poważny problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny.

Żylaki to poszerzone i poskręcane żyły układu powierzchniowego, widoczne na skórze w postaci wystających, krętych naczyń o balonowatym przebiegu i czerwonym lub niebieskim kolorze. Jest to najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw przewlekłej choroby żylnej, będącej coraz częstszym problemem w krajach rozwiniętych – szacuje się, że w tylko Polsce cierpi na nią aż 47 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn. Zazwyczaj pojawiają się one po 40. roku życia.

Przewlekła niewydolność żylna częsta wśród Polaków

62 proc. Polaków cierpi na dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością żylną. Częściej są to kobiety niż mężczyźni. Aż dwie trzecie chorych ignoruje ten problem.

Niekorzystny wpływ na przebieg choroby mają:
– występowanie żylaków w rodzinie,
– charakter pracy (długotrwała pozycja siedząca bądź stojąca, wysiłek fizyczny powodujący napięcie mięśni brzucha i wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego, a w efekcie utrudnienie odpływu żylnego, np. dźwiganie ciężarów,
– mała ilość ruchu,
– nadwaga i otyłość,
-ciąża,

Mobilna przychodnia Instytutu Zdrowych Nóg

Aby poprawić świadomość Polaków dotyczącą chorób żył, rozpoczyna działalność Instytut Zdrowych Nóg. Od 25 maja wyruszyła w podróż po kraju mobilna przychodnia, w której specjaliści będą wykonywać bezpłatne badania profilaktyczne kończyn dolnych.

Przychodnia Instytutu Zdrowych Nóg odwiedzi od 25 maja do 17 sierpnia 23 miasta, m.in. Zgorzelec, Wrocław, Nowy Targ, Poznań, Olkusz, Ełk, Warszawę i Leszno.

Kiedy badać cholesterol u dzieci?

Niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny nadwagi, otyłości oraz chorób układu krążenia, które zaczynają się rozwijać już w dzieciństwie.

Nie dopuść do tego, by w naczyniach krwionośnych twojego dziecka gromadził się nadmiar cholesterolu!

PIERWSZE BLASZKI MIAŻDŻYCOWE ZACZYNAJĄ TWORZYĆ SIĘ JUŻ W DRUGIM ROKU ŻYCIA!

Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy twoje dziecko kwalifikuje się do badania stężenia cholesterolu we krwi.

Terapeutyczne rajstopy

Terapeutyczne rajstopy

Przewlekła niewydolność żylna to poważne schorzenie, które dotyka około 50 proc. populacji osób dorosłych. Bardzo skuteczną metodą jego leczenia jest kompresjoterapia z wykorzystaniem specjalnych wyrobów medycznych.

Co szósty z nas dozna udaru mózgu

Jedna na sześć osób dozna udaru mózgu w jakimś momencie życia. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, większości udarów można uniknąć.

W 2010 r. z powodu udaru mózgu zmarło ok. 6 mln osób. Według prof. Danuty Ryglewicz, krajowego konsultanta ds. neurologii, w Polsce udar występuje co roku u 70-80 tys. osób, z czego ok. 30 proc. umiera w ciągu roku. 50 proc. tych, którzy przeżyją, staje się niesprawnych i wymaga stałej opieki innych osób.

Łagodny rozrost stercza - Najpopularniejsza męska choroba (część 2)

„Życie po udarze bez niepełnosprawności”

**Możemy pomóc osobom po udarze – mówili eksperci na konferencji „Życie po udarze bez niepełnosprawności”**

W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie ok. 75 tys. osób. Zaledwie kilka procent osób, które przeszły udar mózgu wraca do pracy. Niedowład lub wzmożone napięcie mięśni – to jedne z najbardziej dokuczliwych i bolesnych następstw udarów mózgu.

O tym jak pomóc pacjentom po udarze specjaliści dyskutowali podczas konferencji „Życie po udarze bez niepełnosprawności”, która odbyła się 22 września 2011 r. w Warszawie.

Profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Żylaki nóg – profilaktyka i leczenie

Wraz z postępem cywilizacyjnym, wzrasta liczba ludzi cierpiących na żylaki kończyn dolnych. Nie jest to choroba groźna, ale bardzo uciążliwa. Należy zatem zawczasu zadbać o profilaktykę, by uniknąć inwazyjnego leczenia.

Jeżeli na nogach widoczne są sine linie żył, tworzące pajączki i wybrzuszające skórę, towarzyszy temu obrzęk i swędzenie, to mamy do czynienia z żylakami. Z punktu widzenia medycyny, żylaki to wydłużenie i poszerzenie żył powierzchniowych, które jednocześnie są poskręcane.

Ulga dla nóg

Ulga dla nóg

Żylaki to obrzmienia naczyń wywołane uszkodzeniem znajdujących się w nich zastawek, których zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi i usprawnienie jej przepływu w kierunku serca.

Jeśli zastawki nie funkcjonują prawidłowo, krew gromadzi się w żyłach, powodując dolegliwości w postaci ciężkości nóg, skurczy, obrzęków stóp i podudzi czy poskręcanych, wystających ponad powierzchnię skóry naczyń żylnych. Powstawaniu żylaków sprzyjają głównie: zaawansowany wiek, ciąża, otyłość, brak ćwiczeń i pozostawanie przez dłuższy czas w pozycji stojącej lub siedzącej.

Ani stać, ani siedzieć

Niedrożność żylna

Niedrożność żylna

Siedzący tryb życia, palenie tytoniu, uszkodzenia i zapalenia żył, zaburzenia krzepliwości krwi czy nadmierne siłowe ćwiczenia fizyczne zwiększają ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej. Nie lekceważmy tego problemu, szczególnie że może mieć on poważne następstwa.

Zadbaj o żyły

Zadbaj o żyły

Uczucie zmęczenia nóg nasilające się pod koniec dnia, ciężkości lub gorąca, konieczność zmiany pozycji po dłuższym staniu lub siedzeniu, obrzęki, zwłaszcza w okolicy kostek, widoczne pajączki i poszerzone naczynia żylne – to pierwsze objawy przewlekłej choroby żylnej.

Żylaków nie wolno lekceważyć

Żylaków nie wolno lekceważyć

Przyczyną pojawienia się żylaków jest nadmierne rozciągnięcie cienkich i elastycznych żył, przebiegających tuż pod powierzchnią skóry, pod naporem krwi płynącej w kierunku serca. Ciśnienie krwi powracającej do serca jest niewielkie, dlatego potrzebny jest zmienny ucisk mięśni na żyły. Jeśli jednak mięśnie nie pracują dobrze, krew nie płynie tak sprawnie, jak to być powinno.

Bardzo ważna jest też praca zastawek żylnych. Jeżeli ulegną uszkodzeniu, to krew – zamiast w kierunku serca – płynie w drugą stronę, a nie znajdując ujścia, napiera na ścianki żył. Stały jej napór deformuje żyły, mogą one ulec uszkodzeniu, a wtedy osocze przenika do otaczających tkanek, co powoduje obrzęk. Kiedy uszkodzenie staje się większe, przenikają przez nie również krwinki. Pojawiają się wtedy balonowate rozdęcia, czyli żylaki. Napór krwi jest największy w łydkach, dlatego to właśnie głównie tam pojawiają się żylaki. Czasem widać je też na podudziach i udach.

Dlaczego powstają żylaki?

Dlaczego powstają żylaki?

Co trzecia kobieta w Polsce cierpi z powodu żylaków. Są one dużym problemem nie tylko dla osób starszych – coraz częściej skarżą się na nie młode kobiety, szczególnie te pracujące na stojąco, na przykład farmaceutki.

Choroby cywilizacyjne: Aterotromboza

Ponad 500 lekarzy dyskutowało w Warszawie o tej groźnej dla życia chorobie układu sercowo-naczyniowego. Pod wpływem licznych czynników zewnętrznych i skomplikowanych procesów biochemicznych odkładające się blaszki cholesterolowe mogą ulec gwałtownemu uszkodzeniu. Organizm odpowiada na to zwiększeniem krzepnięcia krwi przepływającej w tej okolicy, a to prowadzi do powstania skrzepliny zwężającej lub całkowicie zamykającej tętnicę. Ograniczenie swobodnego przepływu krwi powoduje niedokrwienie odżywianego przez nią narządu, np. serca lub mózgu.

Profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Zastój krwi w żyłach i nieprawidłowe odprowadzanie płynu tkankowego prowadzą do stanów zapalnych i obrzęków. Dochodzi do wzrostu ciśnienia żylnego i uszkodzenia zastawek, a w konsekwencji do uszkodzeń naczyń tętniczych i powstawania „pajączków”.

Przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) objawia się zmęczeniem nóg, bólami i obrzękami kończyn, „pajączkami żylnymi”, żylakami, zmianami skórnymi, a nawet owrzodzeniami podudzi. W Polsce ponad 42 proc. osób choruje na PNŻ – dolegliwość ta została uznana za chorobę społeczną.
Schorzenie to definiuje się jako utrwalone zaburzenie odpływu krwi żyłami kończyn dolnych, co prowadzi do rozwoju nadciśnienia żylnego, następnie do rozwoju zmian zapalnych, a w konsekwencji do zanikowych zmian skóry i tkanek miękkich kończyny.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH