Czy nikotyna okaże się pomocna w walce z chorobą Alzheimera?

Przeprowadzone na grupie 67 osób badanie amerykańskich neurologów wykazało, że wchłaniana do krwioobiegu przez skórę nikotyna może nie tylko pomagać w rzucaniu nałogu tytoniowego, ale również hamować postępy choroby Alzheimera.

Łagodny rozrost stercza - Najpopularniejsza męska choroba (część 2)

„Życie po udarze bez niepełnosprawności”

**Możemy pomóc osobom po udarze – mówili eksperci na konferencji „Życie po udarze bez niepełnosprawności”**

W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie ok. 75 tys. osób. Zaledwie kilka procent osób, które przeszły udar mózgu wraca do pracy. Niedowład lub wzmożone napięcie mięśni – to jedne z najbardziej dokuczliwych i bolesnych następstw udarów mózgu.

O tym jak pomóc pacjentom po udarze specjaliści dyskutowali podczas konferencji „Życie po udarze bez niepełnosprawności”, która odbyła się 22 września 2011 r. w Warszawie.

Pomóż – podpisz wniosek do minister zdrowia

**W ubiegłym roku Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” zainaugurowała akcję zbierania podpisów pod petycją do minister zdrowia Ewy Kopacz o wpisanie chorób nerwowo-mięśniowych do wykazu chorób przewlekłych. W przypadku chorych na choroby nerwowo-mięśniowe brak takiego wpisu oznacza, że zostają oni pozbawieni możliwości stałej rehabilitacji, która w ich przypadku jest szansą na przedłużenie życia i poprawienie jego jakości.**

Zebraliśmy już ponad 20 tysięcy podpisów i wciąż czekamy na realizację naszych postulatów w tym zakresie.

Początek rewolucji w walce z WZW C

Początek rewolucji w walce z WZW C

Zapalenie wątroby typu C nazywa się obecnie cichą epidemią. Koncerny farmaceutyczne inwestują w badania nad nowymi lekami zwalczającymi wirusa HCV. Trwają prace nad lekami zawierającymi substancje z grupy interferonów-λ typu III, analogami ribavirinu, immunomodulatorami, ale przede wszystkim – nad inhibitorami polimeraz RNA wirusa.

Orteza zamiast gipsu

Orteza zamiast gipsu

Na urazy, stłuczenia i zwichnięcia narażony jest każdy z nas. Powodują one nie tylko dyskomfort i złe samopoczucie, ale zaniedbane mogą przerodzić się w poważne schorzenia. Dlatego warto odpowiednio zaopatrzyć kontuzjowaną część ciała, by powrót do pełnej sprawności był jak najszybszy.

Okiem fizjoterapeuty

Rozmowa z Piotrem Trochimczukiem, fizjoterapeutą z Centrum Medycyny Sportowej, członkiem misji medycznych na igrzyskach olimpijskich.

**Co to jest orteza?**

Półpasiec

Półpasiec

Od dwóch lat choruję na półpaśca (na głowie po lewej stronie). Jest to choroba bardzo bolesna. Lekarze w Słupsku są bezradni wobec mojego bólu. Przepisują mi tabletki przeciwbólowe – Tramal, oraz witaminę B1. Niestety to leczenie nie pomaga, a bóle głowy utrudniają mi życie. Wciąż pojawiają się na mojej głowie wykwity i drobne, suche krostki.

Proszę o pomoc. Poradę, jak uwolnić się od tych okropnych bóli.

NFZ nie refunduje podstawowych leków

NFZ nie refunduje podstawowych leków

Prowadzone są liczne badania w celu odkrycia nowych, skutecznych metod terapii. Największą trudnością jest niewątpliwie fakt, że podejmowane są próby leczenia chorób dotychczas uważanych za nieuleczalne. To takie choroby, jak: SLA (stwardnienie boczne zanikowe), SMA (rdzeniowy zanik mięśni), dystrofia mięśniowa postępująca, miastenia, polineuropatie (genetyczne i nabyte), miopatie zapalne, porażenia okresowe mięśni i inne choroby nerwowo-mięśniowe. My, lekarze, zawsze jesteśmy optymistami i staramy się przekonywać naszych pacjentów, by byli cierpliwi w oczekiwaniu na upragnione leczenie – wreszcie skuteczne.

Neuronawigacja

**Naprawy zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego, dzięki wykorzystaniu neuronawigacji i elektronicznych znaczników w ciele pacjenta, dokonał w wojewódzkim szpitalu w Zielonej Górze dr Paweł Jarmużek.**

Kręgi precyzyjnie zespolił małą tulejką, wyposażoną w źródło światła. Przebieg zabiegu był kontrolowany za pomocą tomografu komputerowego, zainstalowanego na sali operacyjnej. Komputerowe przetwarzanie obrazów w trakcie operacji i zastosowanie znaczników w ciele pacjenta, pozwoliły na dokładną ocenę sytuacji, co ograniczyło powikłania pooperacyjne.

Odczuwanie zależne od rasy

**Z badań neurobiologów z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie wynika, że empatia może być ściśle związana z kolorem skóry.**

Potwierdziły to eksperymenty przeprowadzone na ochotnikach czarnego i białego koloru skóry. Gdy ochotnicy oglądali film, na którym kłuto igłą czarne i białe ręce, to silniejsze reakcje współczucia były dla osób tego samego koloru skóry. Wnioski nasuwają się same: brak empatii dla osób innej rasy jest cechą wyuczoną, a nie wrodzoną. (aw)

Proteza, która czuje

**Inteligentna kończyna, nad którą pracuje międzynarodowy zespół naukowców, może – dzięki odbiorowi wrażeń dotykowych za pomocą wszczepialnego neuronalnego interfejsu, czyli systemu pozwalającego skomunikować protezę z mózgiem – poprawić jakość życia pacjentów, uważa dr Fredrik Sebelius z Uniwersytetu w Lund (Szwecja), koordynator projektu.**

Schorzenia neurologiczne wieku podeszłego

Schorzenia neurologiczne wieku podeszłego

Daleko nam jeszcze do krajów wysoko rozwiniętych z bardzo dobrą opieką zdrowotną, ale przeżywalność udaru wyraźnie wzrasta. W ostatnich latach relatywnie zwiększyła się liczba osób niepełnosprawnych po udarach mózgu, co – paradoksalnie – jest efektem postępu w medycynie. Diametralnie zmieniło się także postępowanie z pacjentami z udarem mózgu. Dawniej uważano, że taki pacjent musi spokojnie leżeć. Obecnie od pierwszej doby hospitalizacji jest on usprawniany. Jest to czynnik, który istotnie poprawia rokowanie, zmniejsza się liczba powikłań, co w konsekwencji skutkuje większą sprawnością i przeżywalnością.

Zespół Munchausena

Oczywiście. Pacjentka z zespołem Munchausena popsuła mi urlop, wpędziła w kompleksy, wywołała stres. To były późne lata 60., właśnie wróciłem z Wielkiej Brytanii. Nauczyłem się tam robić różne rodzaje alergenów do testów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH