Orteza zamiast gipsu

Orteza zamiast gipsu

Na urazy, stłuczenia i zwichnięcia narażony jest każdy z nas. Powodują one nie tylko dyskomfort i złe samopoczucie, ale zaniedbane mogą przerodzić się w poważne schorzenia. Dlatego warto odpowiednio zaopatrzyć kontuzjowaną część ciała, by powrót do pełnej sprawności był jak najszybszy.

Okiem fizjoterapeuty

Rozmowa z Piotrem Trochimczukiem, fizjoterapeutą z Centrum Medycyny Sportowej, członkiem misji medycznych na igrzyskach olimpijskich.

**Co to jest orteza?**

Proteza, która czuje

**Inteligentna kończyna, nad którą pracuje międzynarodowy zespół naukowców, może – dzięki odbiorowi wrażeń dotykowych za pomocą wszczepialnego neuronalnego interfejsu, czyli systemu pozwalającego skomunikować protezę z mózgiem – poprawić jakość życia pacjentów, uważa dr Fredrik Sebelius z Uniwersytetu w Lund (Szwecja), koordynator projektu.**

Odrósł mu palec

Amerykańskim lekarzom udało się odtworzyć część palca dorosłego mężczyzny. Tym razem obeszło się bez bioinżynierii czy klonowania.

“Rzeczpospolita” podaje, że nową metodę przetestowano na pacjencie, który stracił niewielki, mniej więcej centymetrowy, fragment palca w 2005 roku. Wystarczyło dziesięć dni stosowania preparatu wytwarzanego ze świńskich tkanek, a utracony fragment odrósł.

“Po czterech miesiącach palec był już całkowicie sprawny i wyglądał jak przed wypadkiem” – zapewnia szczęśliwy pacjent, 68- letni dziś Lee Spievack.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH