Senne dylematy

Niedobory snu mogą utrudniać rozstrzyganie dylematów moralnych – wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo “Sleep”. Od dawna wiadomo, że braki snu negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne, stan emocjonalny i sprawność umysłową.

?Aby sprawdzić ich oddziaływanie na wybory o charakterze moralnym naukowcy z Walter Reed Army Institute of Research przeprowadzili badania wśród 26 zdrowych dorosłych osób. Badani musieli oceniać stosowność różnych rodzajów działań w sytuacjach, które miały związek z trzema różnymi dylematami moralnymi.

Odrósł mu palec

Amerykańskim lekarzom udało się odtworzyć część palca dorosłego mężczyzny. Tym razem obeszło się bez bioinżynierii czy klonowania.

“Rzeczpospolita” podaje, że nową metodę przetestowano na pacjencie, który stracił niewielki, mniej więcej centymetrowy, fragment palca w 2005 roku. Wystarczyło dziesięć dni stosowania preparatu wytwarzanego ze świńskich tkanek, a utracony fragment odrósł.

“Po czterech miesiącach palec był już całkowicie sprawny i wyglądał jak przed wypadkiem” – zapewnia szczęśliwy pacjent, 68- letni dziś Lee Spievack.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH