Odrósł mu palec

Amerykańskim lekarzom udało się odtworzyć część palca dorosłego mężczyzny. Tym razem obeszło się bez bioinżynierii czy klonowania. “Rzeczpospolita” podaje, że nową metodę przetestowano na pacjencie, który stracił niewielki, mniej więcej centymetrowy, fragment palca w 2005 roku. Wystarczyło dziesięć dni stosowania preparatu wytwarzanego ze świńskich tkanek, a utracony fragment odrósł.

“Po czterech miesiącach palec był już całkowicie sprawny i wyglądał jak przed wypadkiem” – zapewnia szczęśliwy pacjent, 68- letni dziś Lee Spievack.

Choć pomysł wykorzystania preparatu ze świńskich tkanek brzmi jak z opowieści o Harrym Potterze, w badania włączyła się nawet amerykańska armia. Metoda może bowiem pomóc okaleczonym w Iraku żołnierzom. Utrata palców nie wydaje się równie tragiczna jak amputacja całej kończyny, ale utrudnia życie.

“Kiedy nie można utrzymać szczoteczki do zębów ani zapiąć spodni, życie staje się skomplikowane” – tłumaczy dr David Baer, który będzie nadzorował badania w Fort Sam Houston w San Antonio. Testy, w których weźmie udział kilku żołnierzy, rozpoczną się wiosną. “Liczymy, że uda nam się odbudować choć cal palca” – zapowiada dr Baer.

“Przeciwstawny kciuk czyni nas ludźmi. 18-latkowi, który stracił wszystkie palce, taka terapia może odmienić życie” – powiedział płk John Holcomb odpowiedzialny za badania medyczne w Fort Sam Houston.

4.4/5 - (270 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH