Dieta wspomaga leczenie depresji

Dieta śródziemnomorska może chronić przed depresją. Wskazuje na to analiza opublikowana na łamach „Molecular Psychiatry”. Dr Camille Lasalle z University College of London wraz z zespołem dokonała przeglądu prowadzonych dotychczas badań. Wynika z nich, że dieta śródziemnomorska może zmniejszać ryzyko depresji. Dr Lasalle zastrzega jednak, że tak jednoznaczne wnioski wymagają dalszych obserwacji. Nie ma do końca jasności,

Nastoletnia depresja

W 2017 roku w Polsce 730 młodych osób podjęło próbę samobójczą. Aż 116 z nich zakończyło się śmiercią. To statystyki, które najdotkliwiej obrazują skalę problemu, jakim jest depresja wśród osób młodych – nastolatków.

W tym wieku depresja jest tym bardziej niebezpieczna, bo często niewidoczna dla najbliższego otoczenia. Mylimy ją z buntem czy złym zachowaniem.

depresja

NASTOLETNIA DEPRESJA – czy możemy jej zapobiegać?

Depresja staje się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych wśród
nastolatków. Szacuje się, że nawet u 20% młodych osób, przed ukończeniem 18 lat
wystąpią zaburzenia depresyjne 1 , a już co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby 2 . Niestety depresję czasem trudno jest odróżnić od buntu młodzieńczego. Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw,

Forum Przeciw Depresji

Forum Przeciw Depresji jest kampanią edukacyjną organizowaną przez firmę Servier od 2007 roku przy wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to chwilowy stan, ale choroba, która wymaga leczenia. Kampania ma także pomóc osobom chorym i ich rodzinom w pokonywaniu trudności oraz zachęcić do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia.

Nikotyna najgroźniejszym „narkotykiem inicjacyjnym”

Najgroźniejszym „narkotykiem inicjacyjnym” (ang. gateway drug) może być nie marihuana, jak dotychczas sądzono, ale… nikotyna. Wskazują na to najnowsze badania prof. Denise Kandel.

Mija właśnie 40 lat od powstania słynnej teorii eskalacji. Jej autorka, prof. Kandel z Columbia University zasugerowała wówczas, że narkotyki „miękkie”, takie jak marihuana, zwiększają szanse uzależnienia od twardych narkotyków.

Odczuwanie zimna jest zaraźliwe

Odczuwanie zimna jest zaraźliwe. Wystarczy spojrzeć na kogoś zziębniętego, by samemu zacząć czuć to samo. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Brighton and Sussex Medical School.

Przeprowadzili oni eksperyment z udziałem ochotników. Podczas studium każdy z 36 badanych oglądał 8 filmów z aktorami wkładającymi ręce do widocznie ciepłej lub zimnej wody. W tym czasie mierzono temperaturę dłoni samych ochotników. Okazało się, że przy filmach z zimną kąpielą dłonie były znacząco chłodniejsze, zaś przy ciepłej wersji nagrania nie odnotowano żadnych zmian.

Depresję można wyleczyć

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 10 proc. populacji choruje rocznie na depresję. Oznacza to, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które doświadczają tej choroby. Niestety, mimo jej powszechnego występowania, wciąż stanowi temat tabu – szczególnie w miejscu zatrudnienia. IX edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji stawia sobie za cel znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jak „pracować” z depresją?

Słaby punkt mózgu

Mózg ma swój słaby punkt, który odpowiada za rozwój choroby Alzheimera i schizofrenii – twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy zlokalizowali to wrażliwe miejsce dzięki specjalnym prześwietleniom mózgu.

Ten kluczowy obszar odpowiada za subtelne przetwarzanie informacji docierających do mózgu dzięki zmysłom – na przykład wzroku czy słuchu. Naukowcy zauważyli, że wrażliwy punkt rozwija się u człowieka stosunkowo późno – pod koniec okresu dojrzewania – ale jako pierwszy ginie, gdy zaczyna się okres starzenia.

Schizofrenia: raport ekspertów

W chwili diagnozy statystyczny pacjent chory na schizofrenię ma 27 lat i zamiast być aktywny zawodowo, całkowicie wypada z rynku pracy, ścieżki edukacji i życia społecznego – ujawnia raport Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Fundacji Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Schizofrenia to osiem odrębnych chorób

Schizofrenia to nie jedna, ale osiem odrębnych genetycznie chorób z własnymi zestawami objawów – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona w St. Louis.

Ryzyko wystąpienia schizofrenii u osób obciążonych genetycznie wynosi aż 80 proc., ale dotąd specjalistom trudno było wskazać odpowiadające za to geny.

Antydepresanty sprzyjają rozwojowi cukrzycy

Istnieje związek między zażywaniem leków antydepresyjnych a rozwojem cukrzycy typu 2 – udowodnili brytyjscy naukowcy.

Jak przekonują uczeni z University of Southampton na łamach „Diabetes Care”, osoby, które przyjmują leki na depresję, powinny być świadome tego, że są narażone na rozwój cukrzycy typu 2. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy wskazują przynajmniej dwa czynniki.

Krucha ludzka PSYCHIKA

Można powiedzieć, że osobowość depresyjną ma człowiek, który nie jest w stanie poradzić sobie z przeciwnościami losu i ma obniżone zdolności przystosowawcze. Wynika to z pewnych predyspozycji genetycznych, umiejętności uczenia się na błędach, obserwacji życia, nabywania odporności. Oczywiście, są urodzeni pesymiści i urodzeni optymiści, i te cechy osobowościowe mają wpływ na ocenę zdarzeń i radzenie sobie z nimi.

Coraz więcej samobójców

Rośnie liczba samobójstw w Polsce i w całej Unii Europejskiej. W tym roku (do września) w naszym kraju zanotowano ponad 3,8 tys. prób samobójczych, tj. prawie o 20 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Ponad 2,8 tys. tych prób zakończyło się śmiercią. Miesięcznie średnio doszło do 424 prób samobójczych – to o 76 więcej niż w 2011 roku.

Palenie niszczy mózg?

Badania naukowców z Kings College w Londynie wykazały, że palenie papierosów pogarsza pamięć, zdolność uczenia się i rozumowania.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma „Age and Ageing”. Głównym ich celem było określenie związków pomiędzy prawdopodobieństwem zawału serca lub udaru a stanem mózgu. Badania przeprowadzono na grupie 8800 osób powyżej 50. roku życia.

Zimowy smutek

Depresja: Zimowy smutek

Zjawisko jesienno-zimowej depresji JEST znane już od dawna, zwłaszcza w krajach północnych. Depresja Wpływa nie tylko na nastrój osoby nią dotkniętej, ale i na cały organizm. Powoduje drażliwość, przyrost wagi, a u kobiet wzmaga także dyskomfort stanów przedmiesiączkowych.

Mężczyznom tak samo trudno rzucić palenie jak kobietom

Przeprowadzone przez naukowców z brytyjskiego University College London badania wykazały, że obowiązujący do tej pory mit o tym, że mężczyznom łatwiej jest rzucić palenie niż kobietom jest nieprawdziwy.

Przeprowadzający badania, prof. Martin Jarvis z wydziału epidemiologii i zdrowia publicznego University College London uważa, że różnice w płci mogą mieć znaczenie jedynie jeśli chodzi o dobranie metody rzucenia palenia.

Palenie przyspiesza demencję

Specjaliści z University College London opublikowali na łamach “Archives of General Psychiatry” wyniki swoich badań, z których wynika, że palenie tytoniu, oprócz negatywnego wpływu na nasze serce oraz zwiększania ryzyka powstawania nowotworów, może wywoływać także demencję.
Wnioski te są efektem blisko 25 letniej obserwacji prowadzonej na grupie 5 tysięcy mężczyzn i 2,1 tys. kobiet. W tym czasie regularnie poddawano ich testom oceniającym sprawność umysłową.

Schizofrenia - Antoni Kępiński

Schizofrenia – Antoni Kępiński

Czytałem „Schizofrenię” Antoniego Kępińskiego jako student, potem jako młody psy­chiatra, i czytam teraz, kiedy patrzę na moje życie zawodowe, spędzone wśród osób chorujących na schizofrenię, z pewnego oddalenia. Za każdym razem było to trochę inne odczytanie, ale pozostawiało wspólne uczucie, że Profesor wysyła nas na „misję niemożliwą”: zrozumieć i leczyć schizofrenię. Wysyła, bo jest przekonany, że się powiedzie.

Oblicza depresji

Oblicza depresji

Depresja to rozpowszechniona choroba, cierpi na nią około 7 proc. Amerykanów. Szacuje się, że w Polsce około 10 proc. dorosłych choruje na depresję. Obniżona energia i zwiększona męczliwość mogą być pierwszymi zwiastunami choroby.

Przez wieki stany nazywane dziś zaburzeniami lękowymi i depresją określano jako melancholia, którą Hipokrates około V wieku p.n.e. zdefiniował jako długotrwały stan lęku i przygnębienia. Koncepcja melancholii była związana z teorią humoralną, która tłumaczyła jej powstawanie nadmiarem czarnej żółci (melanos – czarny, cholos – żółć).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH