Badania naukowców z Kings College w Londynie wykazały, że palenie papierosów pogarsza pamięć, zdolność uczenia się i rozumowania.
Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma „Age and Ageing”. Głównym ich celem było określenie związków pomiędzy prawdopodobieństwem zawału serca lub udaru a stanem mózgu. Badania przeprowadzono na grupie 8800 osób powyżej 50. roku życia.
U ochotników przeprowadzano testy sprawności umysłowej, np. zdolności do uczenia się nowych słów lub przypominania sobie nazw jak największej liczby zwierząt w ciągu minuty. Testy powtórzono po czterech i po ośmiu latach.
Jak się okazało, zwiększonemu zagrożeniu zawałem i udarem towarzyszył wyraźny spadek sprawności umysłowej, tymczasem osoby palące statystycznie są mniej sprawne umysłowo od niepalących. Wyszło przy tym na jaw, że oprócz palenia na mózg niekorzystnie działają także nadciśnienie tętnicze oraz otyłość, jednak ich wpływ jest mniejszy.
Autorzy badań zaznaczają, że: „ludzie powinni sobie zdawać sprawę, iż ich styl życia może szkodzić zarówno ciału, jak i umysłowi”. Zalecają więc typowe środki zaradcze – odpowiednie odżywianie, zachowanie właściwej wagi ciała, regularną aktywność fizyczną, dokonywanie regularnie pomiarów ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu, rzucenie palenia.