Piąte Sympozjum Naukowe CKR

23 listopada w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie odbyło się Sympozjum Naukowe pt. „Kompleksowe leczenie wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego” oraz „Osteoporoza: profilaktyka, diagnostyka, leczenie”. Sympozjum spotkało się z dużym zainteresowaniem – uczestniczyło w nim ponad 170 osób, w tym lekarze i fizjoterapeuci z całej Polski.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Redakcja miesięcznika „Świat Lekarza i portalu www.nazdrowie.pl. Tegoroczne Sympozjum Naukowe było piątym organizowanym przez Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie. Przewodniczącym Komitetu Naukowego Sympozjum był prof. dr hab. n. med. Jarosław Deszczyński Wojewódzki Konsultant w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Patronat nad Sympozjum objął dr Andrzej Malinowski Prezydent Pracodawców RP. Partnerem Wydarzenia było Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Choroba zwyrodnieniowa stawów ujawnić się może już w 3. dekadzie życia. Powyżej 60. r.ż. występuje już u około 60 proc. osób, będąc najczęstszą przyczyną zespołów bólowych stawów. Wczesne zmiany mogą być leczone nowatorskimi metodami, zaprezentowanymi na Sympozjum Naukowym CKR. Przedstawiono m.in. zastosowanie przeszczepów komórek w profilaktyce i leczeniu zmian zwyrodnieniowych chrząstki stawowej oraz zastosowanie biologicznych implantów łąkotek, a także terapię Orthokine® polegającą na podawaniu pacjentowi zastrzyków z substancji pozyskanych z jego własnej krwi. Omawiane metody leczenia przedłużyć mogą żywotność stawu, jednak wraz z wiekiem postępowanie zmian zwyrodnieniowych często jest nieuniknione.

W przypadku zaawansowanego stadium choroby jedynym rozwiązaniem może być endoprotezoplastyka stawu kolanowego. Ważnym elementem kompleksowego leczenia zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego – zarówno po zabiegach chirurgii ortopedycznej z zastosowaniem biotechnologii, jak i metod tradycyjnych – jest rehabilitacja. Temat ten nie mógł zostać pominięty na Sympozjum Naukowym organizowanym przez Centrum Kompleksowej Rehabilitacji.

Druga część Sympozjum poświęcona była profilaktyce, diagnostyce i leczeniu osteoporozy. Temat ten jest bliski CKR ze względu na funkcjonującą tu Pracownię Densytometryczną. Osteoporoza jest poważnym i wciąż narastającym problemem medycznym i społecznym. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa wzrasta liczba złamań osteoporycznych. Złamania te są obecnie tak częste, że mówi się wręcz o ich epidemii. Wśród osób starszych, z powodu powikłań po tego typu złamaniach umiera rocznie około 20 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn, a spośród tych, którzy przeżyją, około 50 proc. jest niepełnosprawna.

4.4/5 - (149 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH