Nie samą farmacją człowiek żyje

Czasem trzeba się poruszać, stąd mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na “I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Siatkówce Plażowej”, które odbędą się 21.08.2021r w Warszawie na terenie Monta Beach Volley Club przy ul. Zaruskiego 12.

Organizatorem wydarzenia jest Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie przy wsparciu sponsorskim Hurtap SA, Cosmedica.pl oraz Mediq Pharm a w fachowe nagrody rzeczowe zwycięzców poszczególnych kategorii zaopatrzy 3PG właściciel portalu opieka.farm.

Dapagliflozyna zarejestrowana w Unii Europejskiej do leczenia niewydolności serca

Dapagliflozyna jest pierwszym inhibitorem SGLT2 zatwierdzonym w UE do stosowania w niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca u dorosłych pacjentów.

Dapagliflozyna została zatwierdzona w Unii Europejskiej (UE) do leczenia objawowej, przewlekłej niewydolności serca ze zmniejszoną frakcją wyrzutową (HFrEF) u osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i bez cukrzycy (T2D).

Niewydolność serca (HF) jest zagrażającą życiu chorobą przewlekłą,

kongres

Niebezpieczne łączenie leków

Dnia 7 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, odbył się organizowany przez spółkę DOZ S.A. „I Ogólnopolski Kongres Pacjent w Centrum Uwagi”. To pierwsza taka inicjatywa, prezentująca zagadnienia innowacji w ochronie zdrowia i opieki farmaceutycznej.

Obok dyskusji o oczekiwaniach pacjentów względem wprowadzenia w Polsce ochrony farmaceutycznej, ważną kwestią poruszaną na kongresie,

Czego nie dowiemy się od polskiego farmaceuty, a od angielskiego już tak?

Polska kontra Wielka Brytania – czego możemy nauczyć się od Brytyjczyków w zakresie opieki farmaceutycznej?

Wnioski ekspertów po „I Kongresie Pacjent w Centrum Uwagi” organizowanym przez DOZ S.A. O polskich realiach farmaceutycznych rozmawiamy z prezesem Związku Pracodawców Aptecznych, Marcinem Piskorskim. Konsultujemy się także z Kingą Stojek, kierownikiem apteki w Londynie, którą pytamy o to,

Większy dostęp do opieki

Dostawa leków oraz wyrobów medycznych do domu, czy szeroko dostępna opieka farmaceutyczna – to tylko część postulatów, jakie wybrzmiały podczas I Kongresu „Pacjent w centrum uwagi” zorganizowanego 27 marca w Warszawie.

Kongres „Pacjent w centrum uwagi” skupił ponad 300 pacjentów, a także liczne organizacje pacjenckie. Wśród prelegentów i uczestników znaleźli się bowiem przedstawiciele m.in.

Problem sfałszowanych leków może dotknąć każdego z nas

Fałszywki to problemy, z jakim światowa gospodarka boryka się od wielu lat. Podrabiane są wszelkie produkty: obrazy, zabawki, technologie czy żywność. Jednak ogromne ryzyko niesie ze sobą proceder fałszowania leków.

Podrobione produkty przekładają się na nieefektywne terapie farmakologiczne, co pogłębia koszty opieki zdrowotnej. Według badań Europolu z 2017 roku, głównym beneficjentem procederu fałszowania leków są zorganizowane grupy przestępcze.

Farmaceuta fachowo doradzi, czyli opieka farmaceutyczna

Opieka farmaceutyczna, czyli fachowe porady w aptece to zmiana orientacji zawodu farmaceuty ze sprzedawcy na partnera lekarza oraz współtwórcę procesu leczenia.

 

Opieka farmaceutyczna stworzona została w Stanach Zjednoczonych już w latach siedemdziesiątych. Koncepcję zawdzięczamy profesorom – Charlesowi Haplerowi oraz Lindzie Strand, według których opieka farmaceutyczna to:

ministerstwo rozwoju wspiera farmacje

Ministerstwo Rozwoju będzie premiować polskich farmaceutów

Farmacja jest jednym z motorów innowacyjności polskiej gospodarki. Ministerstwo Rozwoju chce premiować firmy, które w największym stopniu przyczyniają się do jej rozwoju, oraz te, które inwestują w Polsce i zatrudniają polskich naukowców. Wśród benefitów znajduje się m.in. wsparcie w polityce refundacyjnej. 

magnez i potas suplementy diety

Magnes i potas – co warto wiedzieć o tych suplementach?

Magnez i potas to dwa niezwykle ważne pierwiastki dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nawet małe niedobory potasu mogą powodować zasłabnięcia, ponieważ potas pełni ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Niedobór magnezu często powoduje charakterystyczne i uciążliwe skurcze mięśni oraz tiki nerwowe.

Filip Diks, e-recepta elektroniczna recepta

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi e-recepty?

Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad wprowadzeniem w Polsce recept elektronicznych, zwanych w skrócie e-receptami. To rozwiązanie ma zakończyć erę recept wypisywanych ręcznie przez lekarzy. Jakie korzyści niosą ze sobą e-recepty i kiedy możemy spodziewać się ich w powszechnej praktyce?

E-recepty w 2020 roku

Ministerstwo Zdrowia planuje w 2020 roku wycofać tradycyjne,

Czwarte Forum Dystrybucji Farmaceutycznej „Managera Apteki” – „Aptekę dla aptekarzy”, Obrona Terytorialna i Selvita.

Już po raz czwarty redakcja „Managera Apteki” zaprosiła przedstawicieli dystrybutorów farmaceutycznych na doroczne Forum.

Nasza impreza wpisała się na stałe do kalendarza majowych wydarzeń o dużym znaczeniu dla środowiska. To z dyskusji formalnych i nieformalnych czerpiemy inspirację do ostrej, niezależnej publicystyki tak charakterystycznej dla naszego miesięcznika.

Podczas forum nauczyliśmy się rozmawiać szczerze,

Apteki do Obrony Terytorialnej Polski

W poprzednim numerze „Managera Apteki”, dostępnym już na portalu managerapteki.pl, opublikowałem krótki tekst otwierający dyskusję o potrzebie społecznego wzmocnienia powstającej obrony terytorialnej Polski, między innymi poprzez włączenie do niej aptek indywidualnych i polskich fabryk farmaceutycznych.

Dlaczego to zrobiłem?

Po pierwsze dlatego, że widzę poważne niebezpieczeństwo zniszczenia administracyjnego tych sektorów ochrony zdrowia.

Pacjent z bólem w aptece

Współczesna farmakoterapia bólu opiera się na świadomym wyborze leku przeciwbólowego adekwatnego zarówno do mechanizmu powstawania bólu, jak i jego natężenia.

W populacji polskiej przewlekłe dolegliwości bólowe o znacznym nasileniu zgłasza ponad 22 proc. populacji. Ci pacjenci często stosują dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, nierzadko do doraźnego złagodzenia bólu.[1,2,3] Druga grupa pacjentów to osoby,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH