Czwarte Forum Dystrybucji Farmaceutycznej „Managera Apteki” – „Aptekę dla aptekarzy”, Obrona Terytorialna i Selvita.

forum

Już po raz czwarty redakcja „Managera Apteki” zaprosiła przedstawicieli dystrybutorów farmaceutycznych na doroczne Forum.

Nasza impreza wpisała się na stałe do kalendarza majowych wydarzeń o dużym znaczeniu dla środowiska. To z dyskusji formalnych i nieformalnych czerpiemy inspirację do ostrej, niezależnej publicystyki tak charakterystycznej dla naszego miesięcznika.

Podczas forum nauczyliśmy się rozmawiać szczerze, coraz śmielej formułujemy programy polityczne i postulat dla naszych reprezentantów w Sejmie, Senacie i w Ministerstwie Zdrowia.

Dla nich nasze uwagi i obserwacje są bardzo cenne, bo wynikają z doświadczeń lokalnych aptek i hurtowni.

Apteka dla aptekarza z kredytem zaufania

W tym roku tematem dominującym stała się uchwalona kilka tygodni temu ustawa zwana popularnie „apteka dla aptekarza”. W zgodnej opinii zebranych trzeba poczekać na jej skutki. Największe zagrożenie może stworzyć problem dziedziczenia koncesji na prowadzenie apteki.

Nie jest jasne, czy przechodzić będzie z ojca na syna i czy będzie można ją sprzedać innemu aptekarzowi. To może być fundamentalne utrudnienie dla istnienia wielopokoleniowych aptek rodzinnych. Uczestnicy zwrócili uwagę, że jeśli koncesja nie będzie ustawowo dziedziczona przez dzieci z wykształceniem farmaceutycznym, potomkowie mogą nie mieć szansy na uzyskanie nowej koncesji bo ograniczy ich np. geografia aptek.

Takie sytuacje mogą się zdarzyć i trzeba już dziś na nie zwrócić uwagę twórcom prawnych aktów wykonawczych do ustawy.

Opieka Farmaceutyczna – konieczna reaktywacja!

Uczestnicy IV Forum byli zgodni, że paradoksalnie ustawa „apteka dla aptekarza” nie poprawi sytuacji ekonomicznej aptek indywidualnych.

To prawda.

W krótkiej perspektywie, ustawa może zmusić apteki indywidualne do dodatkowych wydatków związanych z przekształceniami prawnymi zabezpieczającymi dzidziczenie koncesji. Dziś to jedyne rozwiązanie gwarantujące przekazywanie licencji spadkobiercom, np. w formie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ale…ta forma prawna funkcjonowania firmy wiąże się z koniecznością płacenia najwyższych podatków, które wynoszą 19%+19%.

Wpłynie to na osłabienie bieżącej płynności zwłaszcza niewielkich aptek i spadnie ich i tak niewielka rentowność.

Forma prawna spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest dla niewielkich firm zbyt kosztowna

i dla wielu aptek może zakończyć się ekonomiczną katastrofą.

W tej kłopotliwej sytuacji prawnej, tylko wprowadzenie kontraktowej opieki farmaceutycznej może być realną siłą napędową i dla aptek i dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. Niezrozumiałe jest zawieszenie tego projektu tuż przed wprowadzeniam programu pilotażowego, jesienią 2016. Cała Europa znajduje oszczędności w kontraktowej opiece farmaceutycznej, inwestuje w nią i już zarabia, tylko nie Polska. I nikt nie wie, dlaczego.

Opieka Farmaceutyczna dla Obrony Terytorialnej Polski!

Uczestnicy wysłuchali prezentacji poświęconej włączeniu aptek do systemu Obrony Terytorialnej, jaki powstał w naszej Redakcji. Pięćdziesiąt tysięcy żołnierzy Obrony Terytorialnej i ich rodziny mogłyby być objęte kontraktowa opieką farmaceuyczną w ramach programu pilotażowego opieki farmaceutycznej.

To grupa wystarczająco duża, by udowodnić przydatność i skuteczność płatnej opieki farmaceutycznej i niewielka z punktu widzenia jakiegokolwiek budżetu . Na taki program stać zarówno Ministerstwa Obrony Narodowej, władze lokalnych i Ministerstwo Zdrowia. Uczestnicy Forum zgodnie poparli koncepcję otoczenia opieką żołnierzy Obrony Terytorialnej i ich rodzin w ramach programu pilotażowego jako bardzo cenną możliwość praktycznej próby przed upowszechnieniem kontarkatowej opieki farmaceutycznej w Polsce .

Z Racławic do gwiazd

W trakcie Forum wysłuchaliśmy prezentacji firmy Berlin-Chemie/Menarini, która jako pierwsza w historii polskiej farmacji, wprowadzi oryginalny i polski lek innowacyjny na rynek światowy.

Podpisane w marcu 2017 porozumienie zapewniło Sevicie finansowanie badań nad bardzo obiecującem preparatem SEL24 do leczenia ostrej białaczki szpikowej oraz udział w zyskach ze sprzedaży leku przez koncern Berlin-Chemie/Menarini na całym świecie. Dzięki temu porozumieniu, włosko-niemiecka firma dołączy do grona najbardziej innowacyjnych w światowej farmacji.

W trakcie trwania IV Forum miałem możliwość odwiedzenia krakowskiej Selvity, od której dzieliło nas zaledwie czterdzieści kilka kilometrów. Byłem pod ogromnym wrażeniem kompleksu technologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zespołu i rozmachu Selvity oraz wiedzy i zaangażowania naszych rozmówców.

SEL24 jest w II etapie badań klinicznych prowadzonych w ośrodkach amerykańskich. Wierzę, że niebawem Selvita ogłosi kolejne pozytywne informacje o jego rozwoju.

 

Paweł Kruś

P.S.

Bardzo dziękujemy firmom Berlin-Chemie/Menarini i LeLoch Healthcare za opiekę sponsorską nad IV Forum Dystrybucji Farmaceutycznej Managera Apteki. Bez tej pomocy, organizacja naszego spotkania byłaby niemożliwa.

 

4.7/5 - (293 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH