Na tropie zabójczego duetu – nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że z powodu chorób układu sercowonaczyniowego rocznie umiera 17,5 miliona osób.

Oznacza to, że ta grupa chorób jest najważniejszą i najczęstszą przyczyną umieralności ludzi na świecie. Ale nie tylko. Choroby te odpowiadają za ponad połowę przedwczesnych zgonów w Europie i od ponad pół wieku królują w statystykach umieralności również w naszym kraju.

Marek Włodarczyk – ambasador akcji „SERVIER DLA SERCA”

ROZMOWA Z MARKIEM WŁODARCZYKIEM, AMBASADOREM XVI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII PROFILAKTYCZNO – EDUKACYJNEJ „SERVIER DLA SERCA”

Marek Włodarczyk − polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

Wystąpił w kilkudziesięciu polskich i niemieckich filmach i serialach. Znany m.in. z roli Adama Zawady w serialu „Kryminalni” − bezkompromisowego stróża prawa, uparcie dociekającego prawdy. W XVI edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla serca”,

ZABÓJCZY DUET

XVI edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”

Poznali się zupełnie przypadkiem, lecz szybko stali się nierozłączni. Jemu na jej widok podnosiło się ciśnienie, a jej podobało się, że mówił do niej, że jest nie tylko super, ale nawet hiper… Razem stworzyli zabójczy duet, którego działalność dotyczy 6,5 mln Polaków, a który przez wiele lat działa w ukryciu…

Nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia to dwa schorzenia cywilizacyjne określane mianem ZABÓJCZEGO DUETU,

zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca – procedury hybrydowe

Zaburzenia rytmu serca do dość powszechny problem dotykający dużą część społeczeństwa. Niedawna pojawiła się nowa metoda leczenia. Mowa o procedurach hybrydowych w kardiologii. Polegają na łączeniu technik zabiegowo-interwencyjnych z procedurami chirurgicznymi. Jeszcze do niedawna uznawane za nowość, dziś są coraz częściej stosowane w codziennej praktyce kardiologicznej. Prognozuje się, że zapotrzebowanie na zabiegi hybrydowe będzie sukcesywnie rosło,

choroby serca

Choroby serca – jubileuszowa kampania edukacyjna „Servier dla Serca”

Choroby serca to coraz bardziej powszechny problem w dobie starzejącego się społeczeństwa  „Servier dla Serca” to ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna, która już od 15 lat wsłuchuje się w serca Polaków, pokazując tym samym, że warto inwestować w dobre nawyki, ponieważ procentuje to w przyszłości, oraz uświadamia, że zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych. W ramach kampanii oferowane są bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne w wybranych miastach Polski. 

aed

AED, czyli jak uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia

AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny może obsługiwać każdy, nawet osoby bez specjalistycznego szkolenia. Może on uratować życie poszkodowanemu w przypadku nagłego zatrzymania krążenia spowodowanego migotaniem komór. Reanimacja nie wymaga specjalistycznego przygotowania, ale według ekspertów kardiologii i ratownictwa medycznego, warto ją przećwiczyć. Jest ona często częścią szkoleń w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w Europie

Migotanie komór,

rzuć palenie

Rzuć palenie, a unikniesz nowotworów i chorób serca

Badania pokazują, że w Polsce aż 50% nałogowych palaczy deklaruje, że chciałoby rzucić palenie w przyszłości. Rzecz jasna, jak potwierdzają specjaliści, najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z nałogu. Niestety, znaczna część prób zerwania z tytoniem kończy się niepowodzeniem. Czy istnieją zatem zastępniki, które pomogą zniwelować ryzyko chorób wywoływanych paleniem, takich jak choroby serca i naczyń,

niewydolność serca

Niewydolność serca – szansa na sukces w leczeniu?

Nie ulega wątpliwości, iż niewydolność serca jest obecnie największym wyzwaniem polityki zdrowotnej kraju. Ta choroba jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji i pochłania aż 94% budżetu przeznaczonego na leczenie pacjentów z chorobami kardiologicznymi. Choroby serca co roku zbierają duże żniwo. Codziennie aż 164 osoby umiera z powodu schorzeń sercowych. Niestety, polska kardiologia od lat cierpi na brak dostępu do nowoczesnych terapii,

Klinika Nova Derm

Klinika Nova Derm Chirurgia plastyczna Dermatologia endokrynologia Kardiologia Medycyna estetyczna Opis placówki Twórcami jak i właścicielami Kliniki Nova Derm są Dr n. med. Ewa Chlebus (dermatolog) oraz Dr n. med. Maciej Chlebus (kardiolog). Dr Ewa i Maciej Chlebusowie mimo różnych specjalności zawsze kierują się tymi samymi zasadami - obydwoje wiedzą, że lekarz to zawód, w [...]

Badanie wskaźnika kostka-ramię może zapobiec udarom i amputacjom!

###Niewiele osób w Polsce słyszało o pomiarze wskaźnika „kostka-ramię”: to badanie jest wykonywane zbyt rzadko. Z reguły przeprowadzają je kardiolodzy i angiolodzy u osób, które są już poważnie chore.

A trzyminutowy pomiar ciśnienia we wszystkich kończynach powinien być wykonywany rutynowo podczas okresowych badań ogólnych, w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Warto mierzyć wskaźnik „kostka-ramię” raz w roku, szczególnie u osób po 50. roku życia. To proste badanie może ustrzec nas przed możliwością udaru niedokrwiennego mózgu lub niedokrwieniem tętnic, grożącym amputacją nogi.

Dzień Świadomości Niewydolności Serca

8 maja w Warszawie przy Fontannach na Nowym Mieście (Skwer 1 Dywizji Pancernej WP) odbędą się obchody Dnia Świadomości Niewydolności Serca. Organizatorem jest Sekcja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Instytut Kardiologii w Warszawie – Aninie.

Choroby dziąseł i serce, czyli perio-cardio

Najnowsze badania południowokoreańskich naukowców udowadniają, że zła higiena jamy ustnej może prowadzić do nadciśnienia. Amerykańska Akademia Periodontologii bije na alarm, że to najwyższy czas, aby wziąć nitkę w swoje ręce i zadbać o dziąsła.
Do tej pory wśród czynników ryzyka nadciśnienia wymieniano palenie papierosów, niewłaściwą dietę, alkohol, otyłość, stres, a także brak ruchu – teraz do tej czarnej listy dołącza także słaba higiena jamy ustnej.

Jak choruje serce kobiety, a jak mężczyzny?

Choroby układu krążenia przez wiele lat były uznawane za domenę mężczyzn. Mężczyźni mieli zawały serca, padali ofiarą udarów lub ginęli nagle z innych powodów kardiologicznych. Dzięki badaniom epidemiologicznymi już wiemy, że częstość występowania chorób układu sercowo-naczyniowego jest porównywalna wśród kobiet i mężczyzn. Dodatkowo po 60 roku życia u kobiet – w porównaniu z mężczyznami – obserwuje się szybki wzrost częstości zachorowań.

Ciężkie choroby płuc

Każdego roku umiera z ich powodu około 37 tysięcy Polaków. Mowa o czterech ciężkich chorobach płuc: raku płuca, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), astmie i samoistnym włóknieniu płuc. W liczbach bezwzględnych najwięcej Polaków, bo aż 20 tysięcy rocznie umiera z powodu raka płuc. Drugą przyczyną śmiertelności w tej grupie chorób jest POChP, odpowiadające za 15 tys. zgonów rocznie, trzecią – astma (1,5 tys. zgonów). Najgorsze rokowania mają natomiast pacjenci z rakiem płuca oraz chorujący na samoistne włóknienie płuc.

Trzecia Młodość Twojego Serca

„Trzecia Młodość Twojego Serca” to hasło, w myśl którego uwaga organizatorów koncentruje się na chorobach układu krążenia, których prawdopodobieństwo występowania wzrasta u osób po 60. roku życia. Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier już po raz trzynasty wyrusza w podróż po Polsce, oferując bezpłatne badania i konsultacje lekarskie w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wiek serca Polaków wyższy od metrykalnego

###Wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do ich wieku metrykalnego – wynika z 300 tys. badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Jej organizatorzy już trzeci rok z rzędu prowadzą działania mające na celu uświadomienie Polakom, jakie ryzyko niesie brak odpowiedniej profilaktyki schorzeń układu krążenia. W tym roku akcją bezpłatnych badań profilaktycznych planują objąć mieszkańców ponad 50 polskich miast. Dodatkowo, w tegorocznej odsłonie kampanii, poza pomiarem ciśnienia tętniczego krwi, będzie również badany poziom cholesterolu we krwi.

Kondycja serc młodych Polaków

Choroby układu sercowo – naczyniowego to nie tylko bolączka osób dorosłych.
W Polsce bardzo dynamicznie rośnie liczba dzieci z nadwagą, a nawet otyłością. Dzieci coraz częściej za mało czasu poświęcają na aktywność fizyczną. Tego rodzaju zachowania mogą w przyszłości skutkować przyspieszonym rozwojem miażdżycy, a w konsekwencji takimi powikłaniami jak zawał serca, udar mózgu.

###Główne czynniki ryzyka chorób układu serca u dzieci i młodzieży:

* Złe nawyki żywieniowe prowadzące do nadwagi i otyłości
* Brak aktywności fizycznej
* Palenie papierosów (aktywne lub bierne)

Mamo

Mamo, Tato, dbajmy o serce!

Mamo, Tato, dbajmy o serce! – tym hasłem podczas 12. edycji ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca” organizatorzy zachęcają do wspólnego rodzinnego zatroszczenia się o serce. Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier po raz kolejny przemierza tysiące kilometrów, aby oferować bezpłatne badania profilaktyczne zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Kardiologia – specjaliści od spraw sercowych

### Polska kardiologia to budujący dowód na to, że narzekać możemy jeszcze na organizację systemu zdrowotnego w Polsce, na kolejki i dostęp do sprzętu, ale nigdy na rodzimych specjalistów od serca.

W piątek 16 maja poznaliśmy raport „Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów serca w Polsce”. Raport budujący, bo jego wyniki pokazują, że poziom umieralności z powodu ostrego zespołu wieńcowego w naszym kraju zbliżony jest do tego w krajach UE, w tym do Niemiec, Austrii czy Szwecji. Co więcej – leczymy z lepszym skutkiem niż Węgrzy, Czesi a nawet Finowie.

Płeć a wpływ leków przeciwcukrzycowych na serce

###Leki stosowane w terapii cukrzycy typu 2 inaczej oddziałują na serce u kobiet i u mężczyzn – dowodzą badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis.

Według przeprowadzonych badań, często przepisywana osobom chorym na cukrzycę metformina ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca u kobiet. Natomiast u mężczyzn na skutek stosowania tego leku obserwuje się wzrost ryzyka niewydolności serca.

Kobiecy zawał różni się od męskiego

###Kobiecy zawał serca ma nieco inne objawy niż męski. Niestety, u kobiet rozpoznanie zagrożenia często jest trudniejsze.

Choć przyjęło się, że zawałowi serca zawsze towarzyszy ból w klatce piersiowej, to niemal u 40 proc. przechodzących go kobiet taki symptom nie występuje.

Wiek Serca – pomaga zmienić styl życia

###Wiek Serca to narzędzie, które pomaga zmotywować pacjentów do ograniczania czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Narzędzie to określa ile lat, po uwzględnieniu czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ma serce człowieka. Okazuje się, że może być ono starsze niż wskazuje wiek metrykalny.

Naukowcy z Hiszpanii jako pierwsi pokazali, że posługując się narzędziem Wiek Serca, można wpłynąć na wzrost świadomości odnośnie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i promować zmianę stylu życia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH