Dapagliflozyna zarejestrowana w Unii Europejskiej do leczenia niewydolności serca

Dapagliflozyna jest pierwszym inhibitorem SGLT2 zatwierdzonym w UE do stosowania w niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca u dorosłych pacjentów.

Dapagliflozyna została zatwierdzona w Unii Europejskiej (UE) do leczenia objawowej, przewlekłej niewydolności serca ze zmniejszoną frakcją wyrzutową (HFrEF) u osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i bez cukrzycy (T2D).

Niewydolność serca (HF) jest zagrażającą życiu chorobą przewlekłą,

Kibicu, nie czekaj do przerwy!

Jest związek pomiędzy intensywnymi emocjami wywołanymi wydarzeniami sportowymi, a wzrostem ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych. W dniu rozgrywek to ryzyko wśród mężczyzn może wzrosnąć nawet o 11 proc. względem ryzyka wyjściowego. To ważna informacja w trwającym sezonie wydarzeń sportowych. Szczególnie, że co trzecia osoba nie wie, jakie są objawy zawału serca, a tylko co piąty Polak zareaguje właściwie w przypadku jego podejrzenia.

źródło: www.zdrowie.pap.pl

Tych objawów nie lekceważ

Niewydolność serca to podstępna choroba. Pierwsze objawy łatwo przegapić: któż dzisiaj się nie czuje się bardziej zmęczony? Podpowiadamy, jakie jeszcze objawy powinny niepokoić i jak ustrzec serce przed kłopotami.

Niewydolność serca to stan, w którym mięsień ten nie daje rady prawidłowo pompować krwi i dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w stosunku do potrzeb.

atak serca

Jak postępować w przypadku zawału serca?

Do szpitala trafia co roku prawie 80 tys. Polaków z zawałem serca. Z badań wynika, że co czwarty pacjent z zawałem umiera zanim jeszcze trafi do szpitala. Dlaczego?

Większość pacjentów zbyt długo zwleka z wezwaniem pomocy. Dlatego powstała ogólnopolska kampania Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Fundacji ŚCCS „Zawał serca – Czas to Życie”.

Pierwsza polska przezskórna zastawka aortalna

Zwężenie zastawki aortalnej jest trzecią pod względem częstości chorobą serca w krajach rozwiniętych. W zaawansowanych przypadkach chory musi mieć zabiegowo wymienioną zastawkę.

Do tej pory pacjent miał wybór między tanim, ale wyczerpującym zabiegiem kardiochirurgicznym, a bezinwazyjnym, ale kosztującym krocie zabiegiem przezskórnego wszczepienia zastawki.

prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, Prezes Zarządu Rady Nadzorczej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS)”

Migotanie przedsionków – co nowego w terapii częstej arytmii?

Czy zmieni się postępowanie kliniczne w migotaniu przedsionków? Jak leczyć arytmię, na którą cierpi nawet 10% seniorów?

Nowe wyniki badań klinicznych przedstawione na marcowym Kongresie Europejskiej Asocjacji Rytmu Serca w Lizbonie komentuje dr n. med. Michał M. Farkowski z Instytutu Kardiologii w Warszawie, członek zarządu SRS PTK oraz EHRA Scientific Initiatives Committee.

Brak dostępu do nowoczesnych terapii zawału serca

Podczas Dorocznej Wiosennej Konferencji w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej i Kardiologii eksperci debatowali o tym, dlaczego pomimo dostępności leków w Polsce nie są stosowane terapie z najwyższej klasy zaleceń naukowych.

Choć leczenie interwencyjne Ostrego Zespołu Wieńcowego stoi w Polsce na najwyższym światowym poziomie, eksperci dostrzegają istotne obszary wymagające poprawy w tej jednostce chorobowej. Jednym z nich jest stosowanie nowoczesnej terapii przeciwpłytkowej.

Krioablacja – leczenie arytmii zimnem

Krioablację stosuje się po to, by precyzyjnie unieszkodliwić fragmenty tkanek, odpowiedzialne za wadliwe przewodzenie impulsów elektrycznych w sercu.

Ablacja z użyciem zimna ma największe zastosowanie w leczeniu migotania przedsionków. To groźna arytmia typowa dla wieku podeszłego, na którą cierpi ok. 10% osób po 75-tym roku życia. W terapii podłoża migotania przedsionków skuteczność krioablacji sięga nawet 80 procent.

Ruszyła kampania poświęcona dławicy piersiowej

Dnia 25 marca 2019 roku wieczorem Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Katowicki Spodek rozświetliły się na czerwono. Celem było zwrócenie uwagi przechodniów na ważny problem zdrowotny. Chodzi o dławicę piersiową. Jest to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w ramach pierwszej edycji kampanii społecznej Poznaj Dławicę Piersiową.

Wśród chorób układu krążenia największe zagrożenie niesie choroba wieńcowa.

Heartburn - praktyczny angielski

Mieszanka na serce

Obecne tempo życia i wszechogarniający stres sprawiają, że nasze serce pracuje ciągle na wysokich obrotach. A przecież wszystko się zużywa. Od nas zależy jednak, jak szybko. Czy można skutecznie wspomóc serce ziołami?

Mistrzem w tworzeniu mieszanek ziołowych był Ojciec Grzegorz Sroka. Opracował Cardiobonisan, czyli zestawienie ziół, które stosuje się w suplementacji diety w przypadku różnych schorzeń kardiologicznych:

  • niewydolności krążenia,

Kiedy arytmia może być groźna dla życia?

Nie wszystkie zaburzenia rytmu serca są groźne i wymagają leczenia. Jednak niektóre rodzaje arytmii grożą kalectwem bądź śmiercią. Co gorsza z punktu widzenia pacjenta ich odróżnienie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego niektóre arytmie wymagają długotrwałej diagnostyki. Jakie badania i metody można zaoferować pacjentom ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca?

Niektóre zaburzenia rytmu serca mogą być naturalną reakcją organizmu na przykład na stres czy strach.

Przepis na zdrowe serce

Stres, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, a także zmiany w organizmie następujące wraz z jego starzeniem się, nadwyrężają kondycję serca. Eksperci Laboratoriów Medycznych Synevo podpowiadają jak żyć, by mieć zdrowe serce.

Serce jest najważniejszym po mózgu organem naszego organizmu. Zawsze, niezależnie od wieku, stylu życia czy predyspozycji genetycznych, warto dbać o jego zdrowie.

Pierwsze wyniki programu KOS-zawał

KOS-zawał to program, który ma ułatwić pacjentom po zakończeniu hospitalizacji skorzystania z wizyty ambulatoryjnej u kardiologa. Zgodnie z założeniem wizyta powinna nastąpić nie później niż do sześciu tygodni po wypisie. Jak działa KOS-zawał?

Wstępne wyniki leczenia chorych po zawale serca w ramach programu KOS-zawał są niezwykle zachęcające. W ośrodku w Zamościu, który wprowadził Program,

Zalecenia polskich specjalistów w walce z cholesterolem

Specjaliści z dziedziny chorób serca wprowadzili zmiany w głównych wytycznych dotyczących sposobów zachowania prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie. Istotną rolę mogą w nich odegrać preparaty z wyciągiem z bergamoty. Ta roślina posiada bowiem naukowo dowiedzione właściwości redukcji stężenia cholesterolu we krwi.

Lekarze zwracają uwagę na konieczność generalnej modyfikacji stylu życia wszystkich pacjentów zmagających się ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu.

Sukcesy i wyzwania – polska kardiologia w 2019 r.

Ponad 11 mln nowych przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego i 3,9 mln zgonów rocznie. Tak przedstawiają się najnowsze europejskie dane epidemiologiczne. Zdaniem ekspertów aż 80 proc. przypadków chorób układu krążenia można by zapobiec. Jak to osiągnąć?

Choroby układu sercowo-naczyniowego są nadal główną przyczyną zgonów w Europie. Odpowiadają za 40 proc. wszystkich zgonów u mężczyzn i 49 proc.

Serce ciężarnej

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Jak wtedy pracuje serce przyszłej mamy?

W czasie ciąży w ciele kobiety dochodzi do szeregu różnych zmian fizjologicznych. Przygotowują one ciało kobiety do tego, by płód mógł się dobrze rozwijać. W układzie krążenia zwiększa się objętość krwi a akcja serca przyspiesza. Średnio kobiety w ciąży mają akcję serca szybszą o około 10-20 uderzeń na minutę.

Metoda S-ICD wreszcie dostępna

S-ICD to metoda przynosząca szczególne korzyści chorym, u których zastosowanie klasycznego przezżylnego układu ICD jest niemożliwe lub wiąże się z podwyższonym ryzykiem powikłań. Dotąd procedura nie znajdowała się w koszyku świadczeń gwarantowanych i musiała być finansowania indywidualnie za zgodą płatnika.

Minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej.

Co nowego w kardiologii?

W kardiologii czasem z dziesięciu badań, sukcesem kończy się zaledwie jedno. Jednak często to jedno badanie i powstała w jego efekcie innowacja, rewolucjonizują kardiologię i ratują ludzkie życie i zdrowie. Kardiologia to pęd do rozwoju.

Historia kardiologii to historia rozwoju. Jej kamienie milowe to z pewnością angioplastyka balonowa, implantacja stentu czy też stworzenie stentów bioresorbowalnych.

Nowa naturalna broń w walce z cholesterolem!

Przełomowe, nowe i całkowicie naturalne rozwiązanie w walce z cholesterolem jest już dostępne w Polsce. Bergamota obniża „zły” LDL cholesterol nawet o 40%!

Podwyższone stężenie cholesterolu dotyczy ponad połowy (61%) dorosłych Polaków, czyli nawet 18 milionów osób. Co ciekawe hipercholesterolemia najczęściej występuje w grupie wiekowej 40 – 59 lat dotykając aż 7,2 mln osób.

Obrazowanie hybrydowe w kardiologii

Obrazowanie molekularne i hybrydowe pozwala na precyzyjną i skuteczną diagnostykę chorób sercowo-naczyniowych. Czy takie obrazowanie to modny gadżet czy obiecujące narzędzie?

Badania PET, hybrydowe, czyli łączące różne procedury obrazowania SPECT/CT, obrazowania PET/MR całego ciała i cyfrowemu obrazowania PET/CT pokazują nie tylko obraz serca, ale także pozwalają prześledzić jego funkcjonowanie, w tym także w kontekście funkcjonowania całego organizmu pacjenta.

Przerwanie terapii płytkowej śmiertelnie niebezpieczne!

Polski system leczenia Ostrych Zespołów Wieńcowych (OZW) w ostrej fazie jest w światowej czołówce. Dlaczego więc w ciągu pierwszego roku po przebytym zawale umiera co piąty pacjent?

Obecnie w Polsce jest 156 ośrodków kardiologicznych, podejmujących leczenie interwencyjne OZW. Leczenie za pomocą zabiegów przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) osiągnęło poziom 93%. Jednak, mimo wspaniałych wskaźników i efektów leczenia interwencyjnego OZW,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH