zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca – procedury hybrydowe

Zaburzenia rytmu serca do dość powszechny problem dotykający dużą część społeczeństwa. Niedawna pojawiła się nowa metoda leczenia. Mowa o procedurach hybrydowych w kardiologii. Polegają na łączeniu technik zabiegowo-interwencyjnych z procedurami chirurgicznymi. Jeszcze do niedawna uznawane za nowość,

choroby serca

Choroby serca – jubileuszowa kampania edukacyjna “Servier dla Serca”

Choroby serca to coraz bardziej powszechny problem w dobie starzejącego się społeczeństwa  „Servier dla Serca” to ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna, która już od 15 lat wsłuchuje się w serca Polaków, pokazując tym samym, że warto inwestować w dobre nawyki,

aed

AED, czyli jak uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia

AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny może obsługiwać każdy, nawet osoby bez specjalistycznego szkolenia. Może on uratować życie poszkodowanemu w przypadku nagłego zatrzymania krążenia spowodowanego migotaniem komór. Reanimacja nie wymaga specjalistycznego przygotowania, ale według ekspertów kardiologii i ratownictwa medycznego,

rzuć palenie

Rzuć palenie, a unikniesz nowotworów i chorób serca

Badania pokazują, że w Polsce aż 50% nałogowych palaczy deklaruje, że chciałoby rzucić palenie w przyszłości. Rzecz jasna, jak potwierdzają specjaliści, najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z nałogu. Niestety, znaczna część prób zerwania z tytoniem kończy się niepowodzeniem.

niewydolność serca

Niewydolność serca – szansa na sukces w leczeniu?

Nie ulega wątpliwości, iż niewydolność serca jest obecnie największym wyzwaniem polityki zdrowotnej kraju. Ta choroba jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji i pochłania aż 94% budżetu przeznaczonego na leczenie pacjentów z chorobami kardiologicznymi. Choroby serca co roku zbierają duże żniwo.

Badanie wskaźnika kostka-ramię może zapobiec udarom i amputacjom!

Niewiele osób w Polsce słyszało o pomiarze wskaźnika „kostka-ramię”: to badanie jest wykonywane zbyt rzadko. Z reguły przeprowadzają je kardiolodzy i angiolodzy u osób, które są już poważnie chore.

A trzyminutowy pomiar ciśnienia we wszystkich kończynach powinien być wykonywany rutynowo podczas okresowych badań ogólnych, w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Warto mierzyć wskaźnik „kostka-ramię” raz w roku, szczególnie u osób po 50. roku życia. To proste badanie może ustrzec nas przed możliwością udaru niedokrwiennego mózgu lub niedokrwieniem tętnic, grożącym amputacją nogi.

Choroby dziąseł i serce, czyli perio-cardio

Najnowsze badania południowokoreańskich naukowców udowadniają, że zła higiena jamy ustnej może prowadzić do nadciśnienia. Amerykańska Akademia Periodontologii bije na alarm, że to najwyższy czas, aby wziąć nitkę w swoje ręce i zadbać o dziąsła.
Do tej pory wśród czynników ryzyka nadciśnienia wymieniano palenie papierosów, niewłaściwą dietę, alkohol, otyłość, stres, a także brak ruchu – teraz do tej czarnej listy dołącza także słaba higiena jamy ustnej.

Jak choruje serce kobiety, a jak mężczyzny?

Choroby układu krążenia przez wiele lat były uznawane za domenę mężczyzn. Mężczyźni mieli zawały serca, padali ofiarą udarów lub ginęli nagle z innych powodów kardiologicznych. Dzięki badaniom epidemiologicznymi już wiemy, że częstość występowania chorób układu sercowo-naczyniowego jest porównywalna wśród kobiet i mężczyzn. Dodatkowo po 60 roku życia u kobiet – w porównaniu z mężczyznami – obserwuje się szybki wzrost częstości zachorowań.

Ciężkie choroby płuc

Każdego roku umiera z ich powodu około 37 tysięcy Polaków. Mowa o czterech ciężkich chorobach płuc: raku płuca, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), astmie i samoistnym włóknieniu płuc. W liczbach bezwzględnych najwięcej Polaków, bo aż 20 tysięcy rocznie umiera z powodu raka płuc. Drugą przyczyną śmiertelności w tej grupie chorób jest POChP, odpowiadające za 15 tys. zgonów rocznie, trzecią – astma (1,5 tys. zgonów). Najgorsze rokowania mają natomiast pacjenci z rakiem płuca oraz chorujący na samoistne włóknienie płuc.

Trzecia Młodość Twojego Serca

„Trzecia Młodość Twojego Serca” to hasło, w myśl którego uwaga organizatorów koncentruje się na chorobach układu krążenia, których prawdopodobieństwo występowania wzrasta u osób po 60. roku życia. Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier już po raz trzynasty wyrusza w podróż po Polsce, oferując bezpłatne badania i konsultacje lekarskie w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wiek serca Polaków wyższy od metrykalnego

Wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do ich wieku metrykalnego – wynika z 300 tys. badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Jej organizatorzy już trzeci rok z rzędu prowadzą działania mające na celu uświadomienie Polakom, jakie ryzyko niesie brak odpowiedniej profilaktyki schorzeń układu krążenia. W tym roku akcją bezpłatnych badań profilaktycznych planują objąć mieszkańców ponad 50 polskich miast. Dodatkowo, w tegorocznej odsłonie kampanii, poza pomiarem ciśnienia tętniczego krwi, będzie również badany poziom cholesterolu we krwi.

Kondycja serc młodych Polaków

Choroby układu sercowo – naczyniowego to nie tylko bolączka osób dorosłych.
W Polsce bardzo dynamicznie rośnie liczba dzieci z nadwagą, a nawet otyłością. Dzieci coraz częściej za mało czasu poświęcają na aktywność fizyczną. Tego rodzaju zachowania mogą w przyszłości skutkować przyspieszonym rozwojem miażdżycy, a w konsekwencji takimi powikłaniami jak zawał serca, udar mózgu.

Główne czynniki ryzyka chorób układu serca u dzieci i młodzieży:

* Złe nawyki żywieniowe prowadzące do nadwagi i otyłości
* Brak aktywności fizycznej
* Palenie papierosów (aktywne lub bierne)

Mamo

Mamo, Tato, dbajmy o serce!

Mamo, Tato, dbajmy o serce! – tym hasłem podczas 12. edycji ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca” organizatorzy zachęcają do wspólnego rodzinnego zatroszczenia się o serce. Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier po raz kolejny przemierza tysiące kilometrów, aby oferować bezpłatne badania profilaktyczne zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Kardiologia – specjaliści od spraw sercowych

Polska kardiologia to budujący dowód na to, że narzekać możemy jeszcze na organizację systemu zdrowotnego w Polsce, na kolejki i dostęp do sprzętu, ale nigdy na rodzimych specjalistów od serca.

W piątek 16 maja poznaliśmy raport „Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów serca w Polsce”. Raport budujący, bo jego wyniki pokazują, że poziom umieralności z powodu ostrego zespołu wieńcowego w naszym kraju zbliżony jest do tego w krajach UE, w tym do Niemiec, Austrii czy Szwecji. Co więcej – leczymy z lepszym skutkiem niż Węgrzy, Czesi a nawet Finowie.

Płeć a wpływ leków przeciwcukrzycowych na serce

Leki stosowane w terapii cukrzycy typu 2 inaczej oddziałują na serce u kobiet i u mężczyzn – dowodzą badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis.

Według przeprowadzonych badań, często przepisywana osobom chorym na cukrzycę metformina ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca u kobiet. Natomiast u mężczyzn na skutek stosowania tego leku obserwuje się wzrost ryzyka niewydolności serca.

Wiek Serca – pomaga zmienić styl życia

Wiek Serca to narzędzie, które pomaga zmotywować pacjentów do ograniczania czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Narzędzie to określa ile lat, po uwzględnieniu czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ma serce człowieka. Okazuje się, że może być ono starsze niż wskazuje wiek metrykalny.

Naukowcy z Hiszpanii jako pierwsi pokazali, że posługując się narzędziem Wiek Serca, można wpłynąć na wzrost świadomości odnośnie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i promować zmianę stylu życia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH