Specjaliści z dziedziny chorób serca wprowadzili zmiany w głównych wytycznych dotyczących sposobów zachowania prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie. Istotną rolę mogą w nich odegrać preparaty z wyciągiem z bergamoty. Ta roślina posiada bowiem naukowo dowiedzione właściwości redukcji stężenia cholesterolu we krwi.
Lekarze zwracają uwagę na konieczność generalnej modyfikacji stylu życia wszystkich pacjentów zmagających się ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu. Chorzy powinni zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Wskazane jest także wspomaganie się preparatami o naturalnym pochodzeniu. Jednym z nich jest wyciąg polifenoli z bergamoty (BPF). Pomarańcza z Kalabrii korzystnie wpływa na profil lipidowy i gospodarkę węglowodanową.
Powszechne problemy z cholesterolem – co nam grozi?
Nadmiar cholesterolu, zwany hipercholesterolemią, niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Jednocześnie jest to najczęściej występujący czynnik ryzyka chorób układu krążenia.
To one stanowią najczęstszą przyczynę zgonów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju dotyczy to 51% kobiet i 41 % mężczyzn. Podwyższony cholesterol może w dłuższej perspektywie zwiększyć ryzyko m.in. zawału serca i udaru. Zagraża więc nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Ponadto ma również wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Konsekwencje, jakie możemy odczuwać na co dzień to:
- osłabienie pamięci,
- problemy z koncentracją,
- niska wydolność organizmu, z
- zaburzenia erekcji,
- kłopoty z nerkami i wątrobą.
Problem dotyczy nawet 6 na 10 dorosłych Polaków; także ludzi młodych. Niestety badania pokazują, że zdecydowana większość z nich – aż 94% – nie leczy się wcale lub leczy się nieskutecznie. To bardzo niepokojące dane. Mało kto poddaje się także badaniu w tym kierunku (zwanym lipidogramem), wielu osobom wydaje się, że problem ich nie dotyczy.
Kto powinien szczególnie uważać?
Zbyt wysoki poziom cholesterolu dotyczy zwłaszcza osób, które dużo pracują, mało śpią, żyją w biegu, prowadzą siedzący tryb życia i mierzą się z ciągłym stresem. Taka charakterystyka pasuje szczególnie do mieszkańców dużych miast. Te osoby zwykle borykają się z nieustającym napięciem i szybkim tempem funkcjonowania.
prof. dr hab. Artur Mamcarz, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego:
Naszym codziennym towarzyszem jest stres, żyjemy coraz szybciej, skupiamy się na pracy, a zapominamy o zdrowiu. Funkcjonując na wysokich obrotach, jesteśmy szczególnie narażeni na choroby układu krążenia. Łatwo przeoczyć pierwsze objawy nadchodzących problemów ze zdrowiem. Tymczasem podwyższony cholesterol powinien być dla nas ważnym sygnałem alarmowym. Badania pokazują, że skuteczną metodą walki może być stosowanie kompozycji polifenoli z Bergamoty (BPF), która korzystnie wpływa także na gospodarkę węglowodanową.
Bergamota – naturalne rozwiązanie
W walce z hipercholesterolemią naszym sojusznikiem może być więc sama natura. Naukowcy odkryli, że bergamota (Citrus bergamia Risso), roślina cytrusowa rosnąca na południu Półwyspu Apenińskiego, ma właściwości zdrowotne. Już wcześniej była stosowana m.in. przy produkcji perfum, a niedawno okazało się, że wyciąg z tej włoskiej pomarańczy ma pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu, a więc i na poziom cholesterolu. Standaryzowana kompozycja polifenoli z bergamoty (BPF) redukuje poziom glukozy oraz tzw. „złego” cholesterolu LDL (powoduje zmiany miażdżycowe, ogranicza przepływ krwi) nawet o 40% – to najlepszy wynik, spośród wszystkich przebadanych naukowo substancji naturalnych . Jednocześnie znacząco zwiększa ilość „dobrego” cholesterolu HDL (który zapobiega miażdżycy, działa ochronnie) w organizmie . Działanie bergamoty docenili także polscy specjaliści z Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, umieszczając ją w nowych wytycznych odnoszących się do przeciwdziałania zbyt wysokiemu stężeniu cholesterolu.
Ochrona zdrowia dla każdego
Warto dodać, że bergamota nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób z hipercholesterolemią. W praktyce może ją stosować każdy, kto pragnie aktywnie dbać o swoje zdrowie. Im prędzej zainteresujemy się kwestią cholesterolu w naszym organizmie, tym większe mamy szanse na uniknięcie problemów w przyszłości. Zagrożenie groźnymi chorobami układu krążenia powinno być dla każdego nie tylko wystarczającą przestrogą, ale stanowić także motywację do podjęcia działania. Zwłaszcza, jeśli rozwiązanie proponuje nam sama natura.
informacja prasowa: Fleishman Hillard