portal_zdrowie_pap

RZS: rzuć palenie, a zmniejszysz ryzyko wystąpienia choroby

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to niezwykle groźna choroba autoimmunologiczna. Okazuje się, że rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Przynajmniej w przypadku kobiet,a to one właśnie najczęściej na RZS chorują. Może więc warto także z tego powodu zrezygnować z dymka?

Choroba najczęściej ujawnia się między 30. a 50. rokiem życia, kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni.

Biologiczne leki biopodobne w reumatologii

Pacjenci z chorobami reumatycznymi pilnie potrzebują poprawy dostępu do skutecznych terapii. Natomiast system ochrony zdrowia i społeczeństwo inwestycji w tym obszarze medycyny.

W opinii Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego (PTR), leczenie chorób reumatycznych rozwijających się na podłożu zapalnym i autoimmunizacyjnym powinno być priorytetem państwa. Skuteczne leczenie tych chorób pozwala na ograniczenie kosztów bezpośrednich i pośrednich tych schorzeń.

Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku – czym się objawia?

Staw barkowy jest bardzo mobilnym, lecz też najbardziej narażonym na kontuzje stawem w naszym ciele. Do urazów barków często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych. Czasami dochodzą też inne zaburzenia, takie jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów. Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Zespół bolesnego barku –

Osteoporoza – gdy kości tracą gęstość

Osteoporoza – problem ten dotyczy głównie osób w średnim wieku, starszych i najczęściej kobiet. Na osteoporozę chorują jednak również mężczyźni oraz bardzo młodzi ludzie. Co powinni o niej wiedzieć pacjenci?

Osteoporoza zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych, ponieważ na jej rozwój i przebieg bardzo duży wpływ ma styl życia i dieta.

W skład tkanki kostnej wchodzą trzy rodzaje żywych komórek oraz substancja międzykomórkowa zawierająca organiczny kolagen i nieorganiczne związki wapnia.

Październik miesiącem osteoporozy

##ŚWIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY##

20 października 2014
**„Prawdziwi mężczyźni budują swoją siłę od wewnątrz”**

20 października 2014r. obchodzony jest 19. Światowy Dzień Osteoporozy rozpoczynający całoroczną kampanię poświęconą zwiększaniu globalnej świadomości o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu osteoporozy oraz innych chorób metabolicznych kości. Organizowany przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy (IOF), Światowy Dzień Osteoporozy obejmuje akcje krajowych stowarzyszeń pacjentów z całego świata chorujących na osteoporozę, których działalność jest prowadzona w ponad 90 krajach.

Osteoporoza

Osteoporoza – problem ten dotyczy głównie osób w średnim wieku, starszych i najczęściej kobiet. Na osteoporozę chorują jednak również mężczyźni oraz bardzo młodzi ludzie. Co powinni o niej wiedzieć pacjenci?

Osteoporoza zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych, ponieważ na jej rozwój i przebieg bardzo duży wpływ ma styl życia i dieta.

W skład tkanki kostnej wchodzą trzy rodzaje żywych komórek oraz substancja międzykomórkowa zawierająca organiczny kolagen i nieorganiczne związki wapnia.

Preparaty wzmacniające układ kostny

W walce o mocne kości
Maksimum sprawności naszego kośćca przypada pomiędzy 20. a 25. rokiem życia, niestety już 10 lat później nasze kości zaczynają tracić średnio niemal 1 proc. swojej masy rocznie.

Ten naturalny proces trwa aż do śmierci. Warto więc w porę zatroszczyć się o nasz szkielet, dostarczając mu odpowiednich składników budulcowych przyjmując **preparaty wzmacniające układ kostny**.

Niezbędny wapń
Kluczową rolę w budowie kości i zębów przypisuję się wapniowi, w który szczególnie bogate są mleko i jego przetwory.

Dna moczanowa - Nie rezygnujmy z leczenia

Dna moczanowa – Nie rezygnujmy z leczenia

Mamy dwa rodzaje dny moczanowej: wrodzoną i nabytą. Ilość przypadków dny wrodzonej nie zmienia się, natomiast ilość przypadków dny nabytej zwiększa się – świadczą o tym dane z USA; nie ma na ten temat polskich badań. Wzrost zachorowań jest spowodowany zmianami w stylu życia. Głównym czynnikiem, który powoduje występowanie dny, jest otyłość, a ta jest spowodowana błędami żywieniowymi ­– spożywaniem nadmiernych ilości mięsa, w którym znajduje się dużo związków purynowych, oraz nadużywaniem alkoholu, a szczególnie piwa. Zwiększająca się liczba zachorowań na dnę jest też związana ze starzeniem się społeczeństwa: żyjemy coraz dłużej, ale jednocześnie cierpimy na szereg schorzeń. Niektóre z przyjmowanych leków (np. aspiryna w dawkach kardiologicznych, niektóre leki moczopędne) osłabiają wydalanie kwasu moczowego. Powoduje to jego zwiększone stężenie we krwi.

Dna moczanowa - Nowe terapie

Dna moczanowa – Nowe terapie

Prawidłowa terapia pozwala uniknąć nieodwracalnych powikłań stawowych i nerkowych. Obejmuje ona kilka elementów: opanowanie ostrego zapalenia stawu i zapobieganie jego nawrotom, likwidacja złogów powstałych w narządach i zapobieganie ich dalszemu odkładaniu się, a także leczenie schorzeń towarzyszących.

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Zima jest okresem, który przez szczególne warunki pogodowe sprzyja niektórym urazowym uszkodzeniom kości i stawów.

Kości i stawy, wraz z poruszającymi nimi mięśniami, składają się na tak zwany narząd ruchu. Chodzenie po oblodzonym lub śliskim podłożu jest dla niego sporym obciążeniem. Warto zwrócić uwagę, że uszkodzenia kości i stawów w okresie zimy mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Jednak inne będą one u ludzi starszych i mniej sprawnych ruchowo, a inne u młodych, z mocnym układem kostnym.

Osteoporoza – cichy złodziej kości

Osteoporoza – cichy złodziej kości

Obecnie kobiety po 45. roku życia częściej przebywają w szpitalu z powodu osteoporozy niż cukrzycy, zawałów serca oraz raka piersi.

Osteoporoza jest chorobą szkieletu, charakteryzującą się upośledzoną wytrzymałością kości. To powoduje zwiększone ryzyko złamania. Za tak banalną definicją kryje się problem dotykający co najmniej trzech milionów Polaków, źródło gigantycznych kosztów leczenia, rehabilitacji, zwolnień lekarskich i niepełnosprawności. Wbrew powszechnie panującej opinii, zjawisko to nie dotyczy jedynie wąskiej populacji kobiet w podeszłym wieku.

Alloplastyka – ratunek dla stawu

Alloplastyka – ratunek dla stawu

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów?

Większość zmian ma podłoże idiopatyczne, czyli nie wiadomo, jaka jest przyczyna ich powstawania. Istnieje kilka teorii: genetyczna, immunologiczna, zapalna, mechaniczna. Najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria genetyczna.
Zmiany zwyrodnieniowe powstają też wskutek deformacji stawu. W przypadku stawu biodrowego może to być skutek rozwojowej dysplazji stawu, przebytego zapalenia (swoistego lub nieswoistego), urazów. Każda deformacja stawów przyczynia się do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Prawie 3 mln Polaków choruje na osteoporozę

Problem osteoporozy dotyczy 30 proc. Polek i 8 proc. Polaków po 50. roku życia. Jest to blisko 3 mln osób – tak wynika z danych zaprezentowanych podczas konferencji „Razem nie damy się złamać”, która odbyła się niedawno w Warszawie.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH