Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Zima jest okresem, który przez szczególne warunki pogodowe sprzyja niektórym urazowym uszkodzeniom kości i stawów.

Kości i stawy, wraz z poruszającymi nimi mięśniami, składają się na tak zwany narząd ruchu. Chodzenie po oblodzonym lub śliskim podłożu jest dla niego sporym obciążeniem. Warto zwrócić uwagę, że uszkodzenia kości i stawów w okresie zimy mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Jednak inne będą one u ludzi starszych i mniej sprawnych ruchowo, a inne u młodych, z mocnym układem kostnym.

Leczenie urazów mięśni

Leczenie urazów mięśni

Mięśnie osób prowadzących siedzący tryb życia nie są przyzwyczajone do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kiedy idziemy na kilkugodzinny spacer po górach, następuje przeciążenie mięśni podudzia. A to powoduje obrzęk łydek. Krew żylna dobrze nie odpływa, mięśnie puchną, pojawia się ból z powodu przekrwienia. Wskutek przeciążenia dochodzi do tzw. przewlekłego zespołu przedziałów powięziowych. Objawia się to piekącym bólem. Najlepiej wówczas zastosować zimne okłady, odciążenie, uniesienie bolących nóg, by krew szybciej z nich odpływała. Jeśli dolegliwości są silne, można przez 2-3 dni stosować leki przeciwbólowe oraz miejscowo – maści przeciwbólowe.

Etofenamat to dobra alternatywa

Etofenamat – alternatywa dla diklofenaku i ketoprofenu.

Spośród stosowanych miejscowo leków z grupy NLPZ warto zwrócić uwagę na etofenamat. Wchłania się 3,5 raza lepiej niż diklofenak i aż 21 razy lepiej niż ketoprofen.

Etofenamat - alternatywa dla ketoprofenu

Etofenamat – alternatywa dla ketoprofenu

W maju br. nastąpiła zmiana dostępności ketoprofenu stosowanego miejscowo, ze względu na często występujące działania niepożądane. Lek ten utracił status OTC i może być wydawany wyłącznie na receptę. Wielu pacjentów zaczęło szukać alternatywnej terapii. Lekiem OTC, który warto im polecić, jest etofenamat.

Sposoby na zimowe kontuzje

Sposoby na zimowe kontuzje

Zima, to czas próby wytrzymałościowej dla naszego organizmu. Aby ją przetrwać w zdrowiu, niezbędna jest wielowymiarowa profilaktyka – ciepły ubiór, utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej, a także wiedza na temat postępowania w przypadku kontuzji.

Kontuzja – instrukcja obsługi

Kontuzja – instrukcja obsługi

Nie tylko sportowcy są narażeni na urazy. Stłuczenia, zwichnięcia i złamania przytrafiają się również osobom, które nie mają ze sportem nic wspólnego. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować w przypadku urazu, aby powrót do pełnej sprawności był jak najszybszy.

Urlopowe kontuzje

Urlopowe kontuzje

W czasie wakacji bardzo często dochodzi do urazów – od poparzeń słonecznych przez zranienia do stłuczeń i złamań. Gdy pod ręką jest dobrze przygotowana apteczka pierwszej pomocy, opatrzenie ich nie stanowi większego problemu.

Aktywność tak, ból nie!

Dłuższy dzień i słoneczna pogoda zachęcają nas do wyjazdów za miasto i zażywania ruchu na świeżym powietrzu. Niestety, odzwyczajeni od intensywnego wysiłku jesteśmy szczególnie narażeni na kontuzje, a zwiększona aktywność niesie ryzyko różnych urazów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH