Nowoczesne opatrunki aktywne

Nowoczesne opatrunki aktywne


W ciągu ostatnich lat dokonano wielu odkryć naukowych związanych z procesem gojenia się przewlekłych ran.
Ich wyniki znalazły praktyczne zastosowanie w nowoczesnych opatrunkach.

Tradycyjne leczenie przewlekłych ran
Dotychczas stosowany schemat leczenia przewlekłych ran, z użyciem gazy i przymoczków, zakładał oczyszczenie rany, osłonięcie jej przed dodatkowymi urazami i zabrudzeniem, częste zmiany opatrunków w celu usuwania patologicznych wydzielin ze zranionego miejsca oraz stałe osuszanie. Okazuje się, że taka terapia, wbrew pozorom, opóźnia gojenie, szczególnie podczas odrywania gazy przyschniętej do rany, gdy niszczone są nowo powstałe komórki. Nowa koncepcja została stworzona przede wszystkim z myślą o chorych, cierpiących zarówno z powodu trudno gojących się ran przewlekłych, jak i ran ostrych.

Trudno gojące się rany
Owrzodzenia podudzi powstają najczęściej u osób z niewydolnością żył kończyn dolnych i z nieleczonymi żylakami. Często na początku choroby pacjenci skarżą się na obrzęki i uczucie „ciężkich nóg”. Jeżeli choroba postępuje, dochodzi do zmian w tkankach i skórze, które mogą prowadzić do powstawania trudno gojących się ran nawet w przypadku małych urazów i skaleczeń.

Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego ucisku na tę samą okolicę ciała. Występują najczęściej u pacjentów unieruchomionych ciężką chorobą lub na skutek różnego typu urazów. Zmuszeni są oni do spędzania długich godzin w jednej pozycji: leżącej lub siedzącej.

Stopa cukrzycowa jest częstym powikłaniem cukrzycy, które w przypadku niepomyślnego leczenia może prowadzić nawet do amputacji palców lub części stopy.

Proces gojenia ran może być długotrwały, bolesny, ograniczający sprawność ruchową i prowadzący do obniżenia komfortu życia. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia – odróżniającym stare i nowe podejście – jest zachowanie stałej wilgotności w obrębie rany.

Nowoczesne opatrunki aktywne – skuteczne metody leczenia ran przewlekłych
Nowoczesne opatrunki hydrowłókniste dostosowane są do różnych rodzajów ran i etapów ich leczenia. Należą do nich m.in. opatrunki hydrokoloidowe, hydrowłókniste, alginianowe, hydrożelowe, hydropolimerowe. Tworzą one w ranie idealne warunki stymulujące proces gojenia, chronią ją przed środowiskiem zewnętrznym, urazami, uciskiem, zabrudzeniem, wysychaniem. Tworzą barierę przed wnikaniem bakterii i hamują rozwój infekcji. Aktywnie wspomagają proces leczenia przez oczyszczanie rany, tworzą wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu. Utrzymują stałą temperaturę zbliżoną do temperatury ciała, co znacznie przyspiesza proces gojenia. Wilgotne środowisko i stała temperatura zmniejszają też dolegliwości bólowe. Są „przyjazne” dla rany, ponieważ nie uszkadzają odnawiających się tkanek podczas zdejmowania opatrunku i dają się bezboleśnie odkleić. Opatrunki hydrokoloidowe są wodoodporne – pozwalają pacjentowi wykonywać codzienne zabiegi higieniczne, brać prysznic, kąpać się.
Badania wykazały, że gojenie odleżyn w wilgotnym środowisku nowoczesnych opatrunków przebiega znacznie szybciej (skraca czas leczenia nawet o połowę).

Koszty leczenia
Koszty leczenia nowoczesnymi opatrunkami są niższe w porównaniu z kosztami tradycyjnego leczenia. Innowacyjne opatrunki skracają czas gojenia, ponadto zmienia się je znacznie rzadziej (średnio co kilka dni, w zależności od rodzaju i etapu leczenia rany). Opatrunki aktywne dostępne są w aptekach w kilku rodzajach i rozmiarach. Obecnie są refundowane w leczeniu przewlekłego owrzodzenia, a ich odpłatność wynosi 50 proc.

Leczenie uciążliwych ran jest procesem trudnym i wymaga konsultacji z lekarzem.

4.8/5 - (56 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH