Bezpłatne badania USG dla tysiąca kobiet w Polsce, warsztaty edukacyjne: coraz szerszy zasięg kampanii BreastFit

Nawet kilka miesięcy trzeba czekać w publicznych placówkach na badanie USG. Obecna sytuacja epidemiczna dodatkowo negatywnie wpływa na czas oczekiwania na badanie, dlatego w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” przeprowadzone zostaną badania USG piersi dla 1000 Polek, które mają utrudniony dostęp do badań.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet.

USG bioderek - zapisz niemowlę

USG bioderek – zapisz swoje dziecko

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy w Polsce 6 proc. dzieci. Leczenie daje dobre rezultaty, jeśli dziecko objęte jest odpowiednią profilaktyką i wczesną diagnostyką. Dlatego obecnie na USG bioderek kierowane są wszystkie noworodki urodzone w polskich szpitalach. Ważne, by badanie wykonać w odpowiednim czasie, dlatego warto zapisać maluszka do poradni preluksacyjnej od razu po otrzymaniu skierowania.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Dokumentacja medyczna dla codziennej praktyki lekarskiej jest niezwykle istotna. Jej prawidłowe prowadzenie pośrednio realizuje też obowiązek ochrony życia i zdrowia pacjentów.

Dokumentacja medyczna jest odwzorowaniem czynności podjętych przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, przekazanych zaleceń oraz decyzji o dalszych etapach leczenia. Dlatego warto przypomnieć zasady prawidłowego jej prowadzenia.

Zadbane i zdrowe piersi

Zadbane i zdrowe piersi

Wielkość i kształt piersi jest zapisany w genach, ale odpowiednia pielęgnacja sprawi, że biust będzie ładniej wyglądał. Warto też przypominać pacjentkom o regularnych badaniach.

Kobiece piersi są zbudowane z tkanki tłuszczowej, gruczołowej, płatów i przewodów mlecznych, oraz z podtrzymującej je tkanki łącznej. Przewody mleczne w okolicy brodawki rozszerzają się, tworząc tzw. zatokę mleczną. Tę część gruczołu piersiowego chroni przed urazami pokrywająca ją tkanka tłuszczowa. To właśnie ona odpowiada za kształt i wielkość biustu. Z wiekiem tkanka gruczołowa przekształca się w luźniejszą tkankę tłuszczową. Efektem jest zmiana kształtu piersi.

Zadbaj o piersi

Piękne piersi

Wielkość i kształt piersi jest zapisany w genach, ale systematyczne ćwiczenia, pielęgnacja oraz odpowiednio dobrany biustonosz sprawią, że biust będzie ładniej wyglądał. Warto też pamiętać o regularnych badaniach, które zapewnią piersiom zdrowie.

Leczenie urazów mięśni

Leczenie urazów mięśni

Mięśnie osób prowadzących siedzący tryb życia nie są przyzwyczajone do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kiedy idziemy na kilkugodzinny spacer po górach, następuje przeciążenie mięśni podudzia. A to powoduje obrzęk łydek. Krew żylna dobrze nie odpływa, mięśnie puchną, pojawia się ból z powodu przekrwienia. Wskutek przeciążenia dochodzi do tzw. przewlekłego zespołu przedziałów powięziowych. Objawia się to piekącym bólem. Najlepiej wówczas zastosować zimne okłady, odciążenie, uniesienie bolących nóg, by krew szybciej z nich odpływała. Jeśli dolegliwości są silne, można przez 2-3 dni stosować leki przeciwbólowe oraz miejscowo – maści przeciwbólowe.

Piknik w ramach kampanii “Bezcenny Dar”

**Szanowni Państwo,**

Ponad trzysta par spodziewających się dziecka wzięło udział w pierwszym pikniku edukacyjnym organizowanym w ramach kampanii edukacyjnej na rzecz komórek macierzystych z krwi pępowinowej ”Bezcenny Dar”. Uczestnicy pikniku na miejscu mogli otrzymać rzetelną wiedzę na temat komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej oraz skorzystać z porad ekspertów m.in. transplantologa, ginekologa, położnej. Ponadto mamy spodziewające się dziecka mogły bezpłatnie wykonać badanie USG 3D.

Jak skutecznie walczyć z rakiem piersi?

**Mammografia czy USG – czy naprawdę musimy wybierać?**

Dlaczego sytuacja w Polsce pomimo programów rządowych i działań stowarzyszeń pozarządowych nie przekłada się na zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi? Dlaczego programy profilaktyczne są oparte o mammografię bez włączenia USG? Czym różni się diagnostyka chorób piersi obecnie od tej sprzed 10 lat? Na te i inne kluczowe dla zdrowia kobiet pytania odpowiedzą eksperci podczas konferencji prasowej

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to stan, w którym substancje chemiczne stanowiące fizjologiczny lub patologiczny składnik moczu, wytrącają się w drogach moczowych pod postacią złogów (konkrementów). Problem ten dotyczy najczęściej osób w wieku 30-50 lat, ale może pojawić się w każdym wieku. Ocenia się, że na to schorzenie cierpi 10-12 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet. Częstość występowania kamicy nerkowej, porównywalna z częstością występowania nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, pozwala zaliczyć ją do chorób cywilizacyjnych. Rozpowszechnienie tej choroby ocenia się na 5 proc. populacji. Zauważalny jest znaczny wzrost (o około 60-70 proc.) zachorowań na kamicę nerkową w ciągu ostatnich 35 lat, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH