Archiwum w dobrych rękach

Archiwum dokumentacji medycznej w dobrych rękach

Rzeczywiście większość dokumentacji medycznej należy archiwizować 20 lat, a – w sytuacji, kiedy dokumenty dotyczą dzieci, które nie ukończyły 2. roku życia, nawet 22 lata. Jeszcze gorzej jest w przypadku pacjenta, który zmarł na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia. Wówczas jego papiery trzeba przechowywać aż 30 lat. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że zdjęcia rentgenowskie trzeba archiwizować przez 10 lat, a skierowania na badania lub zalecenia lekarza – tylko 5 lat.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Dokumentacja medyczna dla codziennej praktyki lekarskiej jest niezwykle istotna. Jej prawidłowe prowadzenie pośrednio realizuje też obowiązek ochrony życia i zdrowia pacjentów.

Dokumentacja medyczna jest odwzorowaniem czynności podjętych przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, przekazanych zaleceń oraz decyzji o dalszych etapach leczenia. Dlatego warto przypomnieć zasady prawidłowego jej prowadzenia.

Czy to zdrowe?

Zmiany w sposobie kontraktowania usług medycznych muszą odczuć wszyscy świadczeniodawcy; musi się to przełożyć na podwyżki i bardziej wydajną pracę placówek ochrony zdrowia – uważa minister zdrowia Zbigniew Religa. System, który ma obowiązywać od nowego roku, grupuje procedury medyczne i uśrednia ich koszty.

Przeciwko nowym zasadom protestują lekarze i władze samorządowe. Ich zdaniem, system spowoduje, że niektóre placówki otrzymają mniej pieniędzy na świadczenia niż w tym roku.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH