Piękne nogi

Piękne nogi

Nogi muszą nam starczyć na całe życie, dlatego powinnyśmy je dobrze traktować: chodzić w wygodnych butach, przestrzegać codziennej higieny, masować je, gimnastykować oraz stosować odpowiednią dietę. Warto pamiętać, że piękne nogi to nie tylko dar losu, ale efekt systematycznej troski.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Dokumentacja medyczna dla codziennej praktyki lekarskiej jest niezwykle istotna. Jej prawidłowe prowadzenie pośrednio realizuje też obowiązek ochrony życia i zdrowia pacjentów.

Dokumentacja medyczna jest odwzorowaniem czynności podjętych przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, przekazanych zaleceń oraz decyzji o dalszych etapach leczenia. Dlatego warto przypomnieć zasady prawidłowego jej prowadzenia.

Medycyna estetyczna może zmienić nasze życie

Medycyna estetyczna może zmienić nasze życie

Kierunek w medycynie estetycznej jest dziś taki: widoczne korzyści przy minimalnym bólu i krótkim okresie rekonwalescencji. Większość zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego to tzw. „zabiegi lunchowe”, trwające około pół godziny, po których można po prostu wrócić do pracy. Podobnie wygląda ewolucja technik laserowych. Kiedyś posługiwano się przede wszystkim laserami ablacyjnymi, czyli powodującymi dość duże uszkodzenia naskórka, a okres rekonwalescencji był rozciągnięty na 2-3 miesiące. Dziś pacjent, który zgłasza się na zabieg przed weekendem, w poniedziałek wraca do codziennych obowiązków! Z kolei piling chemiczny jeszcze niedawno wiązał się z kilkudniowym okresem złuszczania się naskórka, co sprawiało, że przez ten czas pacjent wyglądał… nieciekawie. Teraz, dzięki użyciu nowych lamp oraz nanotechnologii, złuszczanie możemy zminimalizować, uzyskując bardzo dobre efekty.

Ajurweda  w kosmetologii

Ajurweda w kosmetologii

Istotą ajurwedy jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu. To także medycyna naturalna praktykowana od tysięcy lat. System medyczny i filozoficzny ajurweda liczy pięć tysięcy lat i wywodzi się ze starożytnych Indii. Jednak jego wpływy – szczególnie te dotyczące leczenia – można dostrzec również w starożytnym Egipcie, w Chinach i w Grecji.

Rękawiczki sprzyjają lekceważeniu mycia rąk w szpitalach

Używanie lateksowych rękawiczek zachęca do lekceważenia mycia rąk przez personel medyczny w szpitalach – informuje pismo „Infection Control and Hospital Epidemiology”.

Brudne ręce to jedna z przyczyn zakażeń szpitalnych. Jak wynika z amerykańskich badań, paradoksalnie przyczyną zakażeń może być złudne poczucie bezpieczeństwa, wynikające ze stosowania jednorazowych rękawiczek. Osoby, które używają rękawiczek badając pacjentów, rzadziej myją ręce przed badaniem i po badaniu, co ułatwia przenoszenie niebezpiecznych drobnoustrojów.

Operacje plastycznie nie zawsze upiększają

Według najnowszych badań, co piąta osoba, która poddała się operacji plastycznej jest niezadowolona ze swojego wyglądu.

Największym rozczarowaniem dla 20 proc. badanych są efekty, jakie daje lifting twarzy, plastyka brzucha, implanty piersi i liposukcja. Jednak plastyczne porażki to dopiero początek bolesnej drogi. Później ktoś musi naprawić błędy poprzedników, a to wiąże się z dużymi kosztami.

Piękna sylwetka i jędrna skóra

Piękna sylwetka i jędrna skóra

Dawno temu (30-50 tys. lat p.n.e.) kobiety pulchne, zwłaszcza w okolicach brzucha, pośladków i ramion, były uważane za ideał piękna. Taki wygląd świadczył o wysokiej pozycji społecznej. W dzisiejszych czasach ideałem są jędrne pośladki i smukła sylwetka.

Lato w SPA

W czasie wakacyjnych miesięcy skóra jest narażona na działanie promieni słonecznych, klimatyzowanego powietrza, co wpływa
na nią niekorzystnie. Warto skusić się na profesjonalne zabiegi w salonach SPA, które poprawią nie tylko kondycję skóry, ale też nasze samopoczucie.

Słońce a starzenie się skóry

Słońce a starzenie się skóry

Nie od dziś wiadomo, że nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może przyspieszać proces starzenia się skóry. Znając więc mechanizmy fotostarzenia, możemy starać się zminimalizować jego skutki. Starzenie się skóry jest wypadkową genetycznie zaprogramowanych zmian w ustroju, związanych z dziedziczeniem, oraz zmian wywołanych przez czynniki środowiskowe: styl życia, oddziaływanie światła słonecznego, palenie tytoniu czy stres.

Jak leczyć blizny

Jak leczyć blizny

Leczenie blizn wciąż stanowi wielkie wyzwanie, choć dostępne dziś metody pozwalają jeśli nie całkiem pozbyć się blizny, to przynajmniej wyraźnie poprawić jej wygląd. Blizna powstaje, gdy następuje przerwanie ciągłości lub uszkodzenie skóry. Tkanka łączna wypełnia uszkodzone miejsce, które początkowo jest czerwone, a następnie stopniowo blednie. Powrót do pierwotnej barwy jest niemożliwy, gdyż w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, dlatego na bliźnie nie wyrastają włoski.

Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z problemem suchej skóry. Czynnikami, które mają na to wpływ są m.in.: przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach i przy świetle jarzeniowym, kontakt z detergentami, niekorzystne warunki atmosferyczne. Sucha skóra jest cienka, matowa, mniej elastyczna, traci miękkość, a w niektórych partiach ciała (dłonie, podudzia) robi wrażenie szorstkiej. Często też pojawia się tendencja do teleangiektazji.

Badania mogą ocalić życie

Badania diagnostyczne mogą ocalić życie

Około 700 tys. Polaków jest nieświadomymi nosicielami wirusa HCV. Przez wiele lat ten wirus potrafi być w fazie utajenia. Potem rozpoczyna się proces niszczenia komórek wątroby. Wczesne uzyskanie informacji o zakażeniu umożliwi szybkie rozpoczęcie terapii przez specjalistów.

Różne oblicza siarki

Siarka występuje w przyrodzie w stanie wolnym i w postaci związanej. Tworzy liczne minerały, występuje także w węglu kamiennym, czy ropie naftowej. Wciąż jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że siarka posiada także doskonałe właściwości lecznicze, przez co jest coraz szerzej wykorzystywana w leczeniu i kosmetyce.

Modnie być sobą!

Chirurgia plastyczna jest jedną z najstarszych gałęzi medycyny. Swoje pierwsze zastosowanie znalazła już w czasach starożytności, kiedy to wykonywano zabiegi odcinania poszczególnych narządów ciała w ramach stosowania kar cielesnych. Kolejne zabiegi miały zastosowanie podczas II wojny światowej. Podejmowano się wówczas zrekonstruowania elementów twarzy i ciała u żołnierzy poszkodowanych podczas walk na wojnie.

Najbardziej dynamiczny rozwój chirurgii plastycznej przypada jednak na wiek XIX i XX. Dziś chirurgia plastyczna staje się metodą pozbycia kompleksów.

Diagnostyka WZW C

Diagnostyka WZW C

Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C – a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać. Czasami zatem lekarz decyduje się na obserwację i odroczenie leczenia. Osoby zakażone innymi genotypami wirusa – 2 lub 3 – leczy się krócej (pół roku), a odsetek wyleczeń wynosi prawie 80 proc.

Teraz najważniejsza jest  diagnostyka

WZW C – Teraz najważniejsza jest diagnostyka

Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C– a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać.

SOS dla skóry zimą

SOS dla skóry zimą

Wraz z nadejściem zimy skóra, szczególnie twarzy i dłoni, zostaje poddana trudnej próbie. Mróz i wiatr na zewnątrz oraz suche, ciepłe powietrze w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją sprawiają, że doświadcza ona swoistego szoku temperaturowego.

Dziewczyny Spidermana

Dziewczyny Spidermana

Widoczna na twarzy pajęcza sieć rozszerzonych naczynek to dla wielu kobiet problem nie tylko kosmetyczny, ale również zdrowotny. Warto znać podstawy pielęgnacji tak wymagającej cery.

Dieta dla pięknej skóry

Dieta dla pięknej skóry

Właściwie skomponowany jadłospis uwzględniający zapotrzebowanie organizmu na niezbędne witaminy i pierwiastki to tajemnica młodego wyglądu i piękna – lśniących włosów, gładkiej skóry oraz twardych paznokci.

Bądź piękna w karnawale

Bądź piękna w karnawale

Przed nami karnawał i czas zabaw. Aby móc bez kompleksów założyć wymarzoną kreację, zadbajmy wcześniej o wygląd naszej skóry, która w ciągu ostatnich miesięcy stała się szara i zmęczona.

Udowodnią, że u dentysty nie musi boleć

**24 września 2010 (piątek), godz. 10.30, podczas 20. Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE 2010, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się konferencja pt. „Nowe wyzwania w minimalnie inwazyjnej stomatologii”, z udziałem amerykańskiego wynalazcy dr. Marka Hochmana**

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH