Krem na raka

Według szacunków Skin Cancer Fundation, najczęściej występującym rodzajem nowotworu złośliwego na świecie jest rak podstawnokomórkowy skóry (BBC).

Każdego roku zapada na niego ok. 800 000 osób. Na szczęście ten typ nowotworu charakteryzuje się niskim stopniem złośliwości, rzadko również skutkuje przerzutami. Te jego cechy sprawiły, że naukowcy na całym świecie od wielu lat pracowali nad jak najmniej inwazyjnym sposobem jego zwalczania.

Słońce a starzenie się skóry

Słońce a starzenie się skóry

Nie od dziś wiadomo, że nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może przyspieszać proces starzenia się skóry. Znając więc mechanizmy fotostarzenia, możemy starać się zminimalizować jego skutki. Starzenie się skóry jest wypadkową genetycznie zaprogramowanych zmian w ustroju, związanych z dziedziczeniem, oraz zmian wywołanych przez czynniki środowiskowe: styl życia, oddziaływanie światła słonecznego, palenie tytoniu czy stres.

Opalanie nie zawsze bezpieczne

Bezpieczne opalanie

Latem marzymy o pięknej opaleniźnie. Godzinami potrafimy nieruchomo leżeć na słońcu, tylko po to, by nasza skóra uzyskała odpowiedni odcień brązu. Niestety wówczas mało kto myśli o zdrowiu i zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialne i zbyt długie wystawianie naszego organizmu na działanie promieni słonecznych.

Rewolucja w leczeniu czerniaka

**Podczas 35. kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Mediolanie lekarze zaprezentowali lek – ipilimumab, który pozwoli wydłużyć życie osób z zaawansowanym czerniakiem.**

Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów. Może powstać na bazie znamienia barwnikowego lub „de novo” w niezmienionej skórze. Stanowi on ciągle wyznanie dla medycyny, z uwagi na dużą złośliwość i trudny do przewidzenia przebieg kliniczny.

Kontrola znamion

Czerniak – kontrola znamion

Niestety ani swędzenie, ani bolesność, ani kłucie nie jest objawem czerniaka. Gdyby tak było, sprawa wyglądałaby bardzo prosto: pacjent wskazywałby swędzące go znamię, my wycinamy je i po sprawie. Cechą przemawiającą za przemianą znamienia w kierunku czerniaka jest odbarwianie się w środku z pozostawaniem czarnych kropek, tzw. pepperingu. Wygląda to tak, jakby komórki odpornościowe organizmu nie wiadomo czemu zjadły znamię. Zwykle pod takim obrazem kryje się czerniak.

Złoty środek

**Według naukowców, kontrast, który zawiera nanocząsteczki złota, pozwoli wcześniej wykryć czerniaka.**

Nowa metoda badania skóry polega na wspólnym działaniu światła – które podgrzewa tkanki – i ultradźwięków, które je obrazują. Jednak największe znaczenie ma środek kontrastujący – peptyd, specyficznie wiążący się z komórkami raka, połączony ze złotą “klateczką” o średnicy odpowiadającej 1/50 000 grubości włosa.

Dzięki temu odkryciu więcej pacjentów zostanie zdiagnozowanych w początkowym stadium choroby, co daje 98 proc. szans na wyleczenie. (PAP)

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH