rzuć palenie

Rzuć palenie, a unikniesz nowotworów i chorób serca

Badania pokazują, że w Polsce aż 50% nałogowych palaczy deklaruje, że chciałoby rzucić palenie w przyszłości. Rzecz jasna, jak potwierdzają specjaliści, najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z nałogu. Niestety, znaczna część prób zerwania z tytoniem kończy się niepowodzeniem. Czy istnieją zatem zastępniki, które pomogą zniwelować ryzyko chorób wywoływanych paleniem, takich jak choroby serca i naczyń,

Słońce a starzenie się skóry

Słońce a starzenie się skóry

Nie od dziś wiadomo, że nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może przyspieszać proces starzenia się skóry. Znając więc mechanizmy fotostarzenia, możemy starać się zminimalizować jego skutki. Starzenie się skóry jest wypadkową genetycznie zaprogramowanych zmian w ustroju, związanych z dziedziczeniem, oraz zmian wywołanych przez czynniki środowiskowe: styl życia, oddziaływanie światła słonecznego, palenie tytoniu czy stres.

Spalona skóra

Palenie tytoniu powoduje szybsze starzenie się skóry – nawet tych partii, które nie są regularnie wystawione na działanie słońca – informuje marcowy numer pisma “Archives of Dermatology”.

Cechy skóry zniszczonej pod wpływem światła słonecznego są dobrze zbadane. Należą do nich szorstkość, zmarszczki, odbarwienia i bladożółta opalenizna. Zaawansowanie tego rodzaju starzenia skóry jest mierzone przy pomocy skal fotonumerycznych.

Życie bez tytoniu

W ramach unijnej kampanii “Help – Dla życia bez tytoniu” w lipcu i sierpniu tego roku w najpopularniejszych ośrodkach wypoczynkowych w Polsce będzie można zmierzyć sobie poziom tlenku węgla w płucach. Ten trujący gaz dostaje się do płuc w efekcie biernego bądź aktywnego palenia.

Kampania ma na celu ograniczenie liczby palaczy. Szacuje się, że rocznie w całej Unii Europejskiej z powodu palenia tytoniu umiera 650 tys. osób.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH