Dieta wspomaga leczenie depresji

Dieta śródziemnomorska może chronić przed depresją. Wskazuje na to analiza opublikowana na łamach „Molecular Psychiatry”. Dr Camille Lasalle z University College of London wraz z zespołem dokonała przeglądu prowadzonych dotychczas badań. Wynika z nich, że dieta śródziemnomorska może zmniejszać ryzyko depresji. Dr Lasalle zastrzega jednak, że tak jednoznaczne wnioski wymagają dalszych obserwacji. Nie ma do końca jasności,

Hemofilia – choroba nadal słabo znana

Hemofilia to jedna z najczęstszych skaz krwotocznych i najwcześniej rozpoznawanych chorób genetycznych. W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dokonał się ogromny postęp w leczeniu hemofilii. Jaka jest sytuacja chorych z hemofilią w Polsce?

Hemofilia to choroba uwarunkowane genetycznie, sprzężona z płcią. Objawia się głównie u mężczyzn. Kobiety są przede wszystkim nosicielkami genu predysponującego do pojawienia się tej skazy krwotocznej. 

Ustawa o ratunkowym dostępie do technologii lekowych nie działa!

Dostęp ratunkowy do technologii lekowych (RDTL) okazał się fiaskiem. Pacjenci nie mogą namówić lekarzy do złożenia wniosków. Ośrodki zdrowia boją się występować o niezbędne leki, ponieważ oznacza to dla nich finansową stratę. Resort zdrowia nie wie nawet czy danemu pacjentowi podano lek i jaki był jego efekt.

Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia:

W czasie prac nad ustawą mydlono nam oczy.

Płynoterapia w Polsce

Jesteśmy leczeni płynami? Skala płynoterapii rośnie

Woda jest najważniejszym składnikiem organizmu człowieka i ma wpływ na wszystkie zachodzące w nim procesy. Jej skład i ilość decydują o naszym funkcjonowaniu i samopoczuciu. Dla prawidłowego procesu leczenia u większości hospitalizowanych pacjentów konieczne jest podawanie płynów infuzyjnych. Jak podkreślają eksperci płynoterapia jest podstawową i najbardziej powszechną formą terapii stosowaną w lecznictwie szpitalnym, która pomaga w powrocie do zdrowia setkom tysięcy pacjentów.

Leki złożone i ich znaczenie w terapii

Połączenie dwóch leków w małych dawkach w jednej tabletce poprawia skuteczność leczenia i tolerancję, upraszcza schemat dawkowania i sprzyja stosowaniu się chorego do zaleceń, co ma niewątpliwie istotny wpływ na zmniejszenie całkowitego ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Leki z nowej listy

Płacimy mniej za 525 leków, które znalazły się na nowych listach leków refundowanych. Jest tam blisko 500 tańszych odpowiedników leków markowych i prawie 50 leków innowacyjnych.

Jak informuje resort zdrowia, w wyniku zmian, zmniejszyła się odpłatność pacjentów za ok. 200 innych leków znajdujących się już na listach, a w 23 przypadkach – cena została podwyższona.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH