stopa cukrzycowa

W Polsce od 7 lat nie został zrefundowany ani jeden lek przeciwcukrzycowy!

Obecnie uważa się, że w cukrzycy typu 2 kluczowe jest nie tylko profilaktyka tej choroby i leczenie skoncentrowane na unormowaniu poziomu cukru w organizmie ale przede wszystkim – zapobieganie powikłaniom tej choroby, przede wszystkim o charakterze sercowo-naczyniowym – stanowiących 80% powikłań cukrzycy.

Takie zalecenie znalazło się między innymi w świeżo opublikowanym raporcie (lipiec 2019) „Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy typu 2 – perspektywa polskiego pacjenta” opublikowanym przez koalicję organizacji pacjenckich „Serce dla Cukrzycy”.

próchnica

Próchnica niszczy nie tylko zęby

Próchnica to najpowszechniejsza choroba zębów. Jak alarmują lekarze dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej blisko 100% czterdziestolatków cierpi na to schorzenie. Wielu z nich wciąż odwleka wizytę u dentysty.

Jama ustna to integralna część organizmu, która stanowi bramę do jego dalszych struktur. Choroby przyzębia są źródłem niezliczonej ilości bakterii, które bez problemu mogą przedostać się do krwioobiegu i doprowadzić do rozwoju wielu chorób.

Ile kosztuje cukrzyca?

Podczas debaty zainicjowanej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków pt. „Leczenie cukrzycy w Polsce 2019: stan rzeczywisty, realne koszty, bariery i szanse”, zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie 733 diabetyków z cukrzycą typu 1 i 2. Wynika z nich jasno, że Polaków nie stać na właściwe leczenie cukrzycy.

Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że miesięczne wydatki związane z cukrzycą stanowią ponad 10% ich budżetu domowego.

Dieta na miarę

Zdrowy styl życia, dieta bogata w świeże, nieprzetworzone produkty lub odpowiednia dawka ruchu. Codziennie staramy się dokonywać świadomych wyborów, które pomogą cieszyć się dobrym samopoczuciem i idealną sylwetką. Jak jednak znaleźć wygodny program dietetyczny skrojony pod siebie?

Odpowiedzią na te pytania jest Peater – nowa platforma online, która proponuje całkowicie innowacyjne, w pełni spersonalizowane podejście do żywienia.

Ścigamy się z cukrzycą

Raport „Cukrzyca. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” przygotowany przez Instytut Ochrony Zdrowia alarmuje. W Polsce ponad 21 500 osób rocznie umiera z powodu powikłań cukrzycy. To ponad 6 razy więcej niż z powodu raka piersi!

Dynamiczny wzrost chorych na cukrzycę typu 2 oraz uznanie jej przez Światową Organizację Zdrowia za pierwszą niezakaźną pandemię nie wpłynęły na priorytetowe traktowanie w naszym kraju.

Cukrzyca – problem medyczny i społeczny

Cukrzyca to nie tylko problem podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca jest również problemem społecznym – osobistą tragedią chorych, dotkniętych powikłaniami, a także ich rodzin. Co należy robić, aby uchronić chorych przed konsekwencjami cukrzycy?

Problem medyczny…

Medyczny, ponieważ liczba chorych w zastraszającym tempie narasta. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) alarmuje, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba chorych na świecie nieomal się potroiła –

Koniec rządów cukrzycy

Jeszcze w latach 80-tych mierzenie poziomu cukru we krwi było możliwe tylko w przychodni. Dziś istnieją systemy ciągłego monitoringu pozwalające obserwować poziom cukru w telefonie. A to tylko jeden aspekt choroby. Jak bardzo zmieniło się życie cukrzyka między generacją X a Y?

Postępy diabetologii

Diabetologia to jedna z dynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny.

Nowa generacja leków przeciwcukrzycowych

Z prof. Maciejem Małeckim, prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, rozmawia Katarzyna Pinkosz.

Katarzyna Pinkosz: W diabetologii dużo powinno się zmienić?

Prof. Maciej Małecki:

Tak. Sądzę, że czas na zmiany w diabetologii, na stworzenie narodowego programu walki z cukrzycą, na edukację diabetologiczną pacjentów, dostęp do nowych leków i technologii diabetologicznch,

informacje ikona

Zmiana zaleceń ADA dotyczące cukrzyków!

ZMIANY W ZALECENIACH AMERICAN DIABETES ASSOCIATION (ADA) DOTYCZĄCE LECZENIA CHORYCH NA CUKRZYCĘ ODNOTOWANE W 2017 R.

Cukrzyca gwałtownie rozprzestrzenia się na całym świecie i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Obecnie dotyka 7% populacji osób dorosłych na całym świecie. Jest schorzeniem powodującym istotne pogorszenie jakości życia i skrócenie czasu przeżycia chorych. Nie dziwi zatem fakt,

RAPORT: Społeczny obraz cukrzycy

Szacuje się, że Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób. Niestety liczba ta stale wzrasta. Rocznie z powodu jej powikłań umiera około 21 tysięcy z nich . Nadal wielu Polaków nie potrafi wymienić poprawnie jej powikłań, a co 10. nigdy nie badał poziomu glukozy we krwi – wynika z badania „Społeczny obraz cukrzycy”, przeprowadzonego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”.

stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa – ratunek przed amputacją

Jednym z przykrych skutków cukrzycy jest tzw. stopa cukrzycowa. Polega na pośledzeniu unerwienia oraz ukrwienia stóp, co prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia ich wrażliwości oraz powstawania ran, które goją się bardzo wolno. Mamy wówczas do czynienia z toczącym się stale stanem zapalnym, podczas którego uszkodzeniu ulega struktura stawów i kości. To z kolei prowadzi do deformacji stopy,

stopa cukrzycowa

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa, czy inaczej zespół stopy cukrzycowej (ZSC) jest jednym z najpoważniejszych powikłań u osób chorych na cukrzycę. Może objawić się jako owrzodzenie, infekcja czy stan zapalny. Czasem może dojść nawet do destrukcji tkanek głębokich – np. kości, która jest zlokalizowana w obrębie stopy u chorego z neuropatią czy niedokrwieniem kończyn dolnych.

cukrzyca u dzieci

Czy cukrzyca grozi niemowlętom i małym dzieciom?

Cukrzyca dotyczy obecnie każdego zakątka Ziemi. Zachorowalność na nią ciągle rośnie. ONZ określa cukrzycę jako pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Na cukrzycę można zachorować na każdym etapie życia, a jej objawy obserwowane są już nawet u dzieci poniżej 5 roku życia! Dziś, 14 listopada, obchodzimy Światowy dzień cukrzycy. Warto zatem zastanowić się jak ważny jest okres 1000 pierwszych dni życia dziecka i jak rodzice mogą zapobiec rozwojowi tej choroby u swojej pociechy w przyszłości.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa – objawy, diagnostyka, leczenie

Retinopatia cukrzycowa dotyka wszystkich chorych na cukrzycę typu I oraz ok. 60% pacjentów z cukrzycą typu II. To ok. 1,5 mln osób w Polsce, którym grozi ślepota
– apelują eksperci. Większość diabetyków nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, gdyż w początkowej fazie choroba przebiega całkowicie bezobjawowo. Tymczasem nieleczona retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną ślepoty wśród osób pomiędzy 20 a 65 rokiem życia. 

Cukrzyca pod kontrolą

Cukrzyca pod kontrolą

Kiedyś lekarz dyktował zalecenia, które pacjent powinien realizować. W przypadku cukrzycy nie jest to w pełni możliwe, gdyż ilu chorych, tyle różnych obrazów cukrzycy. Pacjent, dzięki wiedzy i samokontroli, jest w stanie panować nad chorobą, modyfikować dawki leków oraz wstrzyknięć insuliny.

Kontroluj cukrzyce z aplikacją na telefon

Cukrzyca pod kontrolą aplikacji na telefon

Cukrzyca to groźna, przewlekła choroba metaboliczna, która wymaga codziennych pomiarów glukozy. Diabetycy muszą prowadzić dzienniczki z ich wynikami, które są później analizowane przez lekarzy. Firma LekSeek Polska wyszła naprzeciw chorym na cukrzycę i stworzyła dla nich bezpłatną aplikację OneTouch Gabinet. Umożliwia im ona prowadzenie rejestru swoich wyników za pomocą telefonu.

Pacjenci apelują do Ministerstwa o niezabieranie im insulinoterapii

Wypowiedź: Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zaapelowało do Ministra Zdrowia o kontynuację refundacji insuliny Lantus dla pacjentów z cukrzycą typu 2. Lantus to lek legenda, światowy złoty standard w insulinoterapii. Polscy pacjenci walczyli o jego refundację ponad dekadę.

Zakończenie refundacji Lantusa w cukrzycy typu 2 to konieczność zmiany terapii i tym samym trudności dla pacjentów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH