Choroby autoimmunologiczne – jak je leczyć?

Choroby autoimmunologiczne to grupa chorób, w których z powodu różnych czynników środowiskowych, nieprawidłowego stylu życia, złej diety, stresu dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego (odpornościowego). Ten zaś ma bardzo ważne zadanie – powinien chronić nasz organizm przed różnego rodzaju bakteriami i wirusami. Natomiast, w przypadku chorób autoimmunologicznych, organizm zaczyna rozpoznawać własne komórki jako obce i je niszczyć. 

stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa – ratunek przed amputacją

Jednym z przykrych skutków cukrzycy jest tzw. stopa cukrzycowa. Polega na pośledzeniu unerwienia oraz ukrwienia stóp, co prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia ich wrażliwości oraz powstawania ran, które goją się bardzo wolno. Mamy wówczas do czynienia z toczącym się stale stanem zapalnym, podczas którego uszkodzeniu ulega struktura stawów i kości. To z kolei prowadzi do deformacji stopy,

cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci – objawy

Obecnie cukrzyca atakuje osoby w różnym wieku, zarówno tych starszych, jak i młodszych. Nie ma znaczenia miejsce w hierarchii społecznej czy obszar zamieszkiwania. Cukrzyca u dzieci to natomiast coraz częstsze zjawisko. Daje o sobie znać już po 6 roku życia.

Najwięcej przypadków cukrzycy typu 1 odnotowuje się zimą. To wtedy, choroba zbiera swoje największe żniwo.

stopa cukrzycowa

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa, czy inaczej zespół stopy cukrzycowej (ZSC) jest jednym z najpoważniejszych powikłań u osób chorych na cukrzycę. Może objawić się jako owrzodzenie, infekcja czy stan zapalny. Czasem może dojść nawet do destrukcji tkanek głębokich – np. kości, która jest zlokalizowana w obrębie stopy u chorego z neuropatią czy niedokrwieniem kończyn dolnych.

cukrzyca u dzieci

Czy cukrzyca grozi niemowlętom i małym dzieciom?

Cukrzyca dotyczy obecnie każdego zakątka Ziemi. Zachorowalność na nią ciągle rośnie. ONZ określa cukrzycę jako pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Na cukrzycę można zachorować na każdym etapie życia, a jej objawy obserwowane są już nawet u dzieci poniżej 5 roku życia! Dziś, 14 listopada, obchodzimy Światowy dzień cukrzycy. Warto zatem zastanowić się jak ważny jest okres 1000 pierwszych dni życia dziecka i jak rodzice mogą zapobiec rozwojowi tej choroby u swojej pociechy w przyszłości.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH