stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa – ratunek przed amputacją

Jednym z przykrych skutków cukrzycy jest tzw. stopa cukrzycowa. Polega na pośledzeniu unerwienia oraz ukrwienia stóp, co prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia ich wrażliwości oraz powstawania ran, które goją się bardzo wolno. Mamy wówczas do czynienia z toczącym się stale stanem zapalnym, podczas którego uszkodzeniu ulega struktura stawów i kości. To z kolei prowadzi do deformacji stopy, utrudnia lub nawet uniemożliwia choremu chodzenie. Problem ten dotyczy w większości chorych z cukrzycą typu 2 i jeżeli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i leczony – może prowadzić do amputacji kończyny. Ale czy na pewno musi?

ONZ uznało cukrzycę, jako pierwszą chorobę niezakaźną, epidemią XXI w. Według statystyk na tę chorobę cierpi ok. 415 mln osób! Szacuje się, że do 2040 r. ta liczba wzrośnie do 642 mln! W Polsce żyje ok. 2,2 mln zdiagnozowanych diabetyków. Realnie może być ich nawet 3,5 mln! Stopa cukrzycowa jest najczęściej spotykanym powikłaniem tej przykrej choroby.

Chirurg ratuje cukrzyków od amputacji

Dr Marek Nowak specjalizuje się w ratowaniu stóp cukrzycowych od amputacji. Jego liczne sukcesy w tej dziedzinie sprawiają, że pacjenci z tym problemem kierowani są do niego przez lekarzy prowadzących nawet z innych województw – zdarzyło się, że pacjent przyjechał z miejscowości oddalonej o 200 km od Gniezna. Jak to się dzieje, że dr Nowak jest w stanie wyleczyć pacjentów, którzy w innym przypadku byliby skazani na amputację?

“Znaczną część mojej pracy zawodowej spędziłem w Klinice Chirurgii Ogólnej Naczyń w Poznaniu. Miałem tam do czynienia z owrzodzeniami kończyn w przebiegu wielu chorób. Doświadczenie to powoduje zwiększenie wachlarza możliwości diagnostyczno-terapeutycznych oraz pozwala mi łatwiej określić czy stopa cukrzycowa ma podłoże neuropatyczne, naczyniowe czy mieszane, od czego zależy sposób leczenia – mówi dr Marek Nowak. – Widziałem bardzo dużo różnych przypadków i dzięki temu łatwiej mi rozpoznać, które owrzodzenie da się wyleczyć, a które nie. Każdy przypadek jest inny, jednak potrafię z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać, który pacjent dobrze rokuje” – dodaje lekarz.

Dr Nowak, od momentu rozpoczęcia pracy w szpitalu w Gnieźnie, szczególnie zajął się problemem stopy cukrzycowej. Dzięki temu znacznie spadła liczba dużych amputacji. Nie ulega wątpliwości, że ten rezultat jest wynikiem dużej wiedzy, doświadczenia i umiejętności lekarza, ale przede wszystkim chęci walki o dobro pacjenta.

“Podczas mojej pracy w poznańskiej klinice powstał, zainicjowany przez prof. Grzegorza Oszkinisa, program „Stop amputacjom”, który zakładał ograniczenie amputacji do absolutnego minimum. Praca z profesorem, oprócz ogromu zdobytej wiedzy, nauczyła mnie również odpowiedniego podejścia i determinacji. Do każdego z pacjentów podchodzę jak do członka rodziny i zastanawiam się, jakie działania podjąłbym gdyby chodziło o mojego najbliższego – mówi dr Marek Nowak. – Przy dużych amputacjach pacjent szybko wychodzi ze szpitala i są łatwiejsze do przeprowadzenia. Ja staram się ratować i leczyć nogi zamiast je amputować, mimo że jest to proces bardziej czaso- i pracochłonny” – dodaje lekarz.

Postaw na profilaktykę, nie na leczenie!

Stopa cukrzycowa jest powikłaniem występującym w wyniku uszkodzenia naczyń oraz nerwów obwodowych u pacjentów z długotrwałą hiperglikemią, która może prowadzić osłabienia lub całkowitego zniesienia uczucia bólu, dotyku oraz temperatury. Chorzy są bardziej narażeni na uszkodzenia stóp – otarcia, oparzenia i owrzodzenia. Bardzo długi czas gojenia takich ran (średnio 8 miesięcy) ułatwia rozwój ciężkich infekcji i może prowadzić do amputacji stopy. A w skrajnych przypadkach do zgonu w przebiegu stanu septycznego. Dlatego pacjenci z cukrzycą powinni w szczególny sposób dbać o swoje stopy.

“Pacjentom z cukrzycą zalecam stosowanie odpowiednich skarpet i butów. Powinny one być wykonane z naturalnych materiałów, wygodne i nie uciskające stóp. Absolutnie nie należy chodzić boso. Wskazane jest również codzienne mycie stóp w letniej wodzie, a także dokładne ich osuszanie – mówi dr Nowak. – Bardzo istotna jest również odpowiednia pielęgnacja stóp czyli regularne obcinanie paznokci, a także stosowanie dedykowanych preparatów dla diabetyków, które pomogą w odpowiedni sposób nawilżyć stopę i wzmocnić ochronę przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczną. Przede wszystkim jednak należy regularnie sprawdzać stopy i w przypadku zauważenia zmian natychmiast udać się do lekarza. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko powstania stopy cukrzycowej” – dodaje lekarz.

Źródło: Informacja prasowa / prelite.pl

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH