HIV AIDS | Czy powinniśmy bać się wirusa?
Eksperci Polskiego Towarzystwa Higienicznego Oddział Śląski będą edukować młodzież, a także nauczycieli i wychowawców o profilaktyce HIV i tolerancji wobec osób żyjących z wirusem.
Katowice, 14.11.2017 r. – W listopadzie 15 tys. uczniów z 200 szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim zostanie objętych działaniami edukacyjnymi na temat HIV i AIDS. Finał projektu będzie towarzyszył obchodom Światowego Dnia AIDS. Projekt „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”, wyróżniony w Konkursie Pozytywnie Otwarci, jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział Śląsk oraz Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach.
HIV AIDS | Pierwszy etap projektu
Projekt jest dwuetapowy. Pierwszy etap zakończy się konferencją szkoleniową dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych, która odbędzie się 15 listopada 2017 roku w Katowicach. Z ponad 200 uczestnikami swoją wiedzą podzielą się specjaliści zajmujący się zawodowo problematyką HIV/AIDS. Uczestnicy konferencji otrzymają specjalnie przygotowany scenariusz zajęć oraz materiały edukacyjne, w tym plakaty, które zawisną w większości śląskich szkół. Wykład „Jak mówić, żeby usłyszeli – profilaktyka HIV/AIDS w szkole”, prowadzony przez Grażynę Skirmuntt i Tomasza Wojtasika ekspertów Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego METIS w Katowicach, przygotuje kadrę pedagogiczną do prowadzenia lekcji edukacyjnych dla uczniów. Następnie, w okresie przed i po obchodzonym 1 grudnia Światowym Dniu AIDS, w szkołach na Śląsku będą organizowane zajęcia edukujące o wirusie.
HIV AIDS | Drugi etap projektu
Finałem drugiego etapu projektu będzie konkurs na spot edukacyjny pod hasłem: „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”. Uczniowie, przygotowani merytorycznie przez nauczycieli, nakręcą krótkie filmy promujące profilaktykę HIV, przestrzegające przed ryzykownymi zachowaniami lub pokazujące tolerancję wobec osób żyjących z wirusem. Pięciu laureatów otrzyma nagrody w postaci bonów podarunkowych.
„Od wdrożenia badań w Polsce w 1985 r. do 31 lipca 2017 r. stwierdzono zakażenie HIV ponad 22 tys. razy, a statystycznie każdego dnia ponad 3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Epidemiolodzy szacują, że spora grupa osób wciąż jest nieświadoma swego statusu serologicznego. Zapobieganie zakażeniom HIV i leczenie osób chorych na AIDS jest bardzo ważnym zagadnieniem zarówno dla społeczeństwa naszego kraju, jak i bezpośrednio dla każdej osoby zakażonej oraz jej bliskich” – motywuje realizację projektu Beata Kempa koordynator projektu z Polskiego Towarzystwa Higienicznego.
„Liczymy na to, że udział w Konkursie podniesie poziom wiedzy na temat HIV i AIDS wśród młodych mieszkańców Śląska oraz zachęci ich do przekazywania zdobytych informacji dalej w ramach edukacji rówieśniczej” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
HIV AIDS | Problemy osób żyjących z wirusem
„Największym problemem osób żyjących z HIV nie jest w dzisiejszych czasach samo zakażenie, które można kontrolować lekami i z którym żyje się do późnej starości. Wyzwaniem medycznym, przed którym stają osoby seropozytywne jest obawa, czy to długie życie będzie zdrowe tj. czy leczenie nie spowoduje poważnych skutków ubocznych. Z kolei największym wyzwaniem socjologicznym, czy może raczej psychologicznym jest poczucie alienacji osób seropozytywnych. Pełniejsza wiedza o problemie HIV pomaga pacjentom w lepszej komunikacji z lekarzem przy doborze odpowiedniej terapii, a wszystkim nam w budowaniu postaw tolerancji i akceptacji wobec osób, które zmagają się z wirusem codziennie” – powiedział Michał Kaźmierski, Dyrektor Generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu „Pozytywnie Otwarci” przeznaczyła na realizację kilkudziesięciu projektów granty w wysokości ponad miliona złotych.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Krajowe Centrum ds. AIDS, Prezydent m. st. Warszawy, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.
Źródło: Informacja prasowa / pozytywnieotwarci.pl