prostata

Prostata – objawy i leczenie raka stercza

Prostata, a konkretnie rak prostaty, jest zaraz po nowotworach płuc, najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn mieszkających w krajach Unii Europejskiej (raport OECD Health at a glance: Europe 2016). Ogólnie, nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów wśród całego społeczeństwa krajów UE. Listopad na całym świecie jest uznawany za miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego. Wspomniana inicjatywa nosi nazwę “Movember”, natomiast w Polsce przyjął się termin “Wąsopad”, z racji tego, że panowie biorący udział w akcji zapuszczają wąsy celem zwrócenia uwagi na problemy zdrowotne, z którymi się zmagają. Jednym z nich jest właśnie rak prostaty. Wąsy mają prowokować do rozmów na wstydliwy temat, gdyż dla wielu panów jest to nadal temat tabu.

Prostata | Co zalicza się do czynników ryzyka?

Wiek, nałogi, nadwaga, brak ruchu

Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą kwalifikować Cię do grupy ryzyka – mężczyzn potencjalnie narażonych na rozwój nowotworu prostaty. Według specjalistów zachorowaniu na ten rodzaj nowotworu sprzyjają: obfitująca w tłuszcze zwierzęce dieta, otyłość, siedzący tryb życia oraz sięganie po używki. Bardzo ważne są również uwarunkowania genetyczne, czyli występowanie nowotworu gruczołu krokowego w rodzinie. Najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest jednak wiek. Im mężczyzna starszy, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka stercza. Z ogólnodostępnych statystyk wynika, że w grupie panów powyżej 60. roku życia większy odsetek choruje na raka prostaty (22,5%) niż na cukrzycę (17,7%)! Każdego roku w Polsce z jego powodu umiera 4000 mężczyzn. Niestety prognozuje się, że zachorowalność na ten nowotwór będzie wzrastać, ponieważ wzrasta długość życia Polaków.

Prostata | Objawy, czyli znaki ostrzegawcze, które powinny Cię zaniepokoić

Warto dokładnie obserwować swój organizm i nie lekceważyć potencjalnych objawów, a także wykonywać profilaktyczne badania, gdyż rak stercza rzadko ujawnia się przed 50. rokiem życia. Rozwój tej choroby jest powolny – od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do wystąpienia objawów może upłynąć nawet kilkanaście lat. Bardzo często diagnoza zostaje postawiona, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Jest jednak kilka symptomów, na które mężczyźni powinni być szczególnie wyczuleni. Nawracające zapalenia pęcherza i krwiomocz mogą być objawami powiększenia prostaty. Czasami jednak zdarza się tak, że chorzy odczuwają bóle w kościach, co może już świadczyć o przerzutach do tkanki kostnej – to właśnie najczęściej atakowana tkanka przez przerzuty raka prostaty.

Prostata | Konsultacja lekarska i badania mogą uratować życie

Nie wierzmy mitom, jakie narosły wokół wizyty u lekarza specjalizującego się w “męskich sprawach”. W przypadku raka bowiem, wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie. Dlatego jeśli niepokojące objawy nie mijają samoistnie lub ciągle nawracają, nie warto odkładać wizyty u specjalisty urologa. Podstawowym badaniem pozwalającym na wykrycie zmian w obrębie gruczołu krokowego jest badanie per rectum. To przed tą wizytą panowie mają najwięcej obaw. Niesłusznie – badanie nie jest bolesne, może jedynie powodować chwilowy dyskomfort, ale świadomość, że pozwala ono zbadać tę część gruczołu, w której umiejscawia się najwięcej zmian nowotworowych, powinna skutecznie wpłynąć na mobilizację. Nie bez znaczenia przy tym badaniu są warunki, w jakich jest ono wykonywane.

“Barierą powstrzymującą wielu panów przed wizytą u urologa jest wstyd. Jest to o tyle zrozumiałe, że lekarz tej specjalności zajmuje się problemami o delikatnej naturze, a przeprowadzany przez niego wywiad oraz badanie mocno wkraczają w strefę intymną” – tłumaczy Daniel Leszczyński, urolog

“Wybierając lekarza dobrze jest więc powierzyć się doświadczonemu specjaliście, który nie tylko sprawnie przeprowadzi badanie, ale także zadba o niekrępującą atmosferę podczas wizyty” – dodaje Daniel Leszczyński.

Warto zaznaczyć, że upływ czasu zawsze działa na niekorzyść osób cierpiących na nowotwory. Weźmy zatem pod uwagę wizytę w centrum medycznym, w którym w krótkim czasie skorzystamy z konsultacji lekarskiej i wykonamy potrzebne badania. Prawidłowa diagnoza i szybkie, skuteczne leczenie to klucz do rozprawienia się z rakiem, zwłaszcza tym „ukrytym”.

Źródło: Informacja prasowa / mcconsultants.pl

5/5 - (2 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH