Urologia nowoczesna ale niedoinwestowana

Rozmowa z dr. hab. n. med. Arturem A. Antoniewiczem, FEBU, Krajowym Konsultantem w dziedzinie urologii, Ordynatorem Oddziału Urologii i Onkologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, byłym szefem Komitetu Egzaminacyjnego European Board of Urology.

Bożena Stasiak: Urologia w Polsce świętuje 70 lat istnienia. Jak Pan, jako urolog z dużym doświadczeniem i krajowy konsultant w tej dziedzinie,

prostata

Prostata – objawy i leczenie raka stercza

Prostata, a konkretnie rak prostaty, jest zaraz po nowotworach płuc, najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn mieszkających w krajach Unii Europejskiej (raport OECD Health at a glance: Europe 2016). Ogólnie, nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów wśród całego społeczeństwa krajów UE. Listopad na całym świecie jest uznawany za miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego.

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

W 2010 roku eksperci z dziedziny urologii i hipertensjologii zaproponowali algorytm leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącym łagodnym rozrostem stercza. Na czym to polega?

Grupą leków wykorzystywanych zarówno w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jak i łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, są α-adrenolityki. W związku z tym, przez wiele lat uznawano α-adrenolityki za leki z wyboru w przypadku współistniejącego z nadciśnieniem tętniczym łagodnego rozrostu stercza. Sytuacja ta zmieniła się od czasu ogłoszenia wyników wieloośrodkowego badania ALLHAT, oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo różnych grup leków hipotensyjnych. W badaniu wykazano, że stosowanie doksazosyny (α-adrenolityku) wiąże się z istotnie częstszym występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych, zwłaszcza niewydolności serca.

Smaczne

Witaminy i minerały w warzywach

Bez warzyw i owoców zdrowa kuchnia nie istnieje. Zamiast kupować importowane produkty w hipermarketach, korzystajmy z dobrodziejstw polskich upraw.

Liczne badania pokazały, że istnieje ścisły związek pomiędzy naszym samopoczuciem a tym, co jemy. Dieta bogata w owoce i warzywa może pomóc w ograniczeniu ryzyka zachorowań na wiele chorób, a także spowolnić naturalny proces starzenia organizmu.

Nagroda dla krakowskich lekarzy

**Publikacja naukowa dr. Wacława Lipczyńskiego, lek. med. Leszka Michalskiego, dr Barbary Glazar i dr. Roberta Chrzana z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyła I nagrodę podczas X Kongresu Urologów Europy Centralnej w Bratysławie. To wielki sukces polskich naukowców, bowiem do konkursu zgłoszono aż 180 prac lekarzy z całej Europy.**

Pęcherz pod kontrolą

Pęcherz pod kontrolą

O ile zgłoszenie się do lekarza z grypą czy upławami wydaje się naturalne, o tyle przyznanie się do niepanowania nad swoim pęcherzem jest dla wielu bardzo trudne. A przecież jest to dolegliwość w większości przypadków wyleczalna!

Choroby Czarnego Lądu

Choroby Czarnego Lądu

Przeciętny Amerykanin czy Europejczyk wysiadający z klimatyzowanej kabiny samolotu, którym przybył do afrykańskiego kraju, nie może oprzeć się wrażeniu, że znalazł się w świecie opuszczonym przez Boga…

Zerwij z milczeniem

**Ruszyła pierwsza w Polsce ogólnopolska kampania społeczna dotycząca profilaktyki raka prostaty.**

Na raka prostaty rocznie zachorowuje ok. 8 tys. mężczyzn. **Kampania „Nie krępuj się, zerwij z milczeniem”** zachęca mężczyzn do przełamania wstydu i zadbania o własne zdrowie.

Nowa nadzieja w leczeniu raka płuc

**Crizotinib – nowy eksperymentalny lek będący w fazie badań klinicznych – zmniejszył guzy u 90 proc. pacjentów z nowotworem płuc.**

Do badania zaangażowano 80 ochotników, którzy byli w zaawansowanym stadium raka płuc, u niektórych z nich pojawiły się również przerzuty do mózgu. Testy zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Medycyny w Seulu (Południowa Korea).

Nadciśnienie tętnicze a łagodny rozrost stercza

Nadciśnienie tętnicze i łagodny przerost gruczołu krokowego często współistnieją u starszych mężczyzn. W tej grupie wiekowej trzeba zwrócić szczególną uwagę na tolerancję leku hipotensyjnego. Nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi może pogorszyć jej przepływ przez poszczególne narządy, a zwłaszcza mózg, serce i nerki. Przede wszystkim dotyczy to chorych, u których nadciśnienie tętnicze współistnieje z chorobą wieńcową, przebytym udarem mózgowym, upośledzoną wydolnością nerek i miażdżycą zarostową tętnic kończyn dolnych.

Farmakoterapia w łagodnym przeroście stercza

Farmakoterapia w łagodnym przeroście stercza

Łagodny przerost gruczołu krokowego jest powszechną przyczyną dolegliwości i zaburzeń w oddawaniu moczu u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Częstość występowania tego schorzenia wzrasta wraz z wiekiem, co jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu.

Leczenie hormonalne raka gruczołu krokowego

Leczenie hormonalne raka gruczołu krokowego

Jednym z kryteriów poprawy jakości leczenia zachowawczego chorych na raka gruczołu krokowego (stercza) jest opracowanie agonistów LHRH drugiej generacji. Charakteryzują się one lepszą supresją wytwarzania testosteronu oraz zmniejszoną liczbą przełomów hormonalnych i ostrych reakcji przewlekłych podczas podawania.

Polski test na raka

Test genetyczny, ułatwiający ratowanie życia osobom chorym na raka prostaty, opracowali szczecińscy naukowcy. Stało się to możliwe dzięki odkryciu przez nich genu, którego uszkodzenie jest podłożem tego raka.

Dr Cezary Cybulski i naukowcy z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie odkryli w genie odpowiadającym za naprawę DNA (Chek2) duży ubytek, który sprzyja rozwojowi raka prostaty i prowadzi do utrwalenia niekorzystnych zmian w całej populacji komórek.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH