Choroby Czarnego Lądu

Choroby Czarnego Lądu


Przeciętny Amerykanin czy Europejczyk wysiadający z klimatyzowanej kabiny samolotu, którym przybył do afrykańskiego kraju, nie może oprzeć się wrażeniu, że znalazł się w świecie opuszczonym przez Boga…

Obrzezanie kobiet
Izolacja i surowe warunki życia panujące szczególnie w krajach położonych w centralnej Afryce wykształciły wiele niezrozumiałych dla przybysza rytuałów medycyny ludowej. Aż w 28 krajach tego kontynentu wciąż praktykuje się obrzezanie kobiet. Ten trwale okaleczający zabieg ma wprowadzić dorastającą dziewczynkę w świat dorosłych kobiet. Idea tego postępowania sięga głęboko do tradycji Afryki. Zgodnie z plemiennymi wierzeniami wycięcie łechtaczki, warg sromowych małych oraz wewnętrznej strony warg sromowych większych doprowadza do istotnych przemian w osobowości dziewczyny.

Obrzezania kobiet wynikają z niezaprzeczalnej dominacji mężczyzn w strukturze społeczeństw plemiennych. Jest to pozostałość po okresach walk, gdy mężczyźni opuszczali swoje wioski na czas działań wojennych. Obrzezanie kobiet miało zapewnić ich wierność. (…)

Bilharcjoza
Bolączki Czarnego Lądu związane są też z warunkami klimatycznymi. Choroby tropikalne dziesiątkują całe społeczeństwa.

W okolicach jezior i wolno płynących rzek bardzo szybko rozwija się bilharcjoza, będąca częstą przyczyną niepłodności u mężczyzn. Chorobę wywołuje Schistosoma, przywra rozwijająca się w stojących wodach (zwłaszcza tych używanych do celów higienicznych). Jeszcze do niedawna jedynym sposobem leczenia był podawany chorym arszenik. Jak łatwo się domyślić, „lekarstwo” uśmiercało i robaka, i chorego człowieka. Sytuacja polepszyła się (choć problem nadal istnieje) wraz z pojawieniem się w rejonach endemicznych misji lekarskich z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. (…)

Ślepota rzeczna
„Wielkie rzeki pożerają oczy” – to stare afrykańskie przysłowie przekazuje dramatyczną prawdę o chorobie zwanej ślepotą rzeczną. Wywołują ją larwy nicienia Oncocerca volvulus wprowadzane do organizmu człowieka przez ukłucie muchy Simulium. Jej larwy, przechodząc kolejne stadia rozwoju, migrują po ludzkim organizmie zajmując skórę i gałkę oczną. Nieleczona onkocerkoza (co jest najczęstszym zjawiskiem) prowadzi w końcu do uszkodzenia gałki ocznej i całkowitej ślepoty. W Afryce na chorobę tę narażonych jest blisko 18 milionów ludzi. (…)

Wirus HIV
Niewątpliwie największą plagą przyczyniającą się do powolnej śmierci Afryki jest epidemia HIV. Wirus zabija wielu ludzi, co prowadzi do zachwiania równowagi społecznej – sieroctwo stało się w Afryce powszechnym zjawiskiem. Pozbawione opieki i środków do życia dzieci zaczynają się prostytuować, co jest prostą drogą do zarażenia się HIV. (…)

Lekarze i szamani
Fiaska prób wprowadzenia na Czarny Ląd medycyny świata zachodniego należy upatrywać jeszcze w okresie kolonialnym, kiedy zrodził się bunt przeciwko wszystkiemu, co miało znak białego człowieka. Pomysł zastąpienia szamanów wykształconymi lekarzami okazał się nieskuteczny. Pozbawieni jakiejkolwiek edukacji mieszkańcy Afryki nie byli w stanie pojąć i zaakceptować sposobów leczenia proponowanych przez białych lekarzy. Dopiero zrozumienie roli szamanów i połączenie ich autorytetu wśród mieszkańców z naukową wiedzą medyczną przyniosło efekt w postaci poprawy sytuacji zdrowotnej ludzi. Nie ma wątpliwości, że taki holistyczny sposób podejścia do leczenia mieszkańców Afryki jest jedyną dopuszczalną formą niesienia im medycznej pomocy. (…)

• Ryzyko zachorowania na raka prostaty dwa razy częściej występuje u osób czarnoskórych niż u białych.
• Znacznie częściej zapadają na tę chorobę mieszkańcy Europy i Ameryki Północnej, a najmniej przypadków notuje się w krajach dalekiego Wschodu – Chinach i Japonii.
• Spożywanie roślin strączkowych, głównie soi, chroni przed zachorowaniem na raka prostaty.
• Osoby palące nałogowo tytoń oraz nadużywające alkoholu zapadają znacznie częściej na raka stercza niż abstynenci.
• Gen odpowiedzialny za rozwój choroby dziedziczony jest zgodnie z prawami Mendla – syn dziedziczy po ojcu.
(skróty od Redakcji)

5/5 - (324 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH