Fakty i mity o męskiej płodności

Męska płodność jest owiana wieloma mitami, które często nie mają nic wspólnego z prawdą. Rozpowszechniane w sieci prowadzą do błędnej wiedzy na temat płodności. Niestety skutkuje to również problemami podczas starania się o dziecko.

Magazynowanie nasienia sprzyja zapłodnieniu

Oszczędzanie plemników, czyli wstrzemięźliwość seksualna, nie sprzyja staraniom o dziecko. Prawdą jest, że uprawianie seksu kilkukrotnie w ciągu dnia skutkuje zmniejszeniem ilości plemników w ejakulacie.

Oligospermia - niedobór plemników

Oligospermia. Co trzeci facet w Polsce jest bezpłodny?

Zeszłoroczna kampania “Płodny Polak” przyniosła szokujące wyniki. Plisko co trzeci przebadany mężczyzna ma niską zawartość plemników w nasieniu. Wg WHO, wynik poniżej 15 mln plemników w 1 ml nasienia to oligospermia. Schorzenie to jest realnym zagrożeniem, które może doprowadzić do męskiej niepłodności. 

Lek na endometriozę może zredukować liczbę operacji u kobiet

Stosując nowy lek na endometriozę, bolesne schorzenie kobiece, będące częstą przyczyną niepłodności, można nieraz uniknąć operacyjnego usuwania torbieli jajnika spowodowanych przez ogniska choroby – oceniają ginekolodzy, z którymi rozmawiała PAP.

Ich zdaniem, jest to o tyle istotne, że nawet mniej inwazyjne operacje ginekologiczne wykonywane laparoskopowo są czynnikiem mogącym dodatkowo – obok endometriozy – zmniejszać szansę pacjentki na zajście w ciążę. Poza tym, dzięki redukcji liczby inwazyjnych zabiegów, można obniżyć koszty leczenia choroby.

endometrioza

Tajemnicza choroba – endometrioza

Wiele młodych kobiet, tuż przed i w czasie menstruacji, zmaga się z poważnymi dolegliwościami bólowymi. Szacuje się, że co 10 kobieta w okresie rozrodczym cierpi na endometriozę.

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

W minionym wieku podstawową metodą leczenia zachowawczego większości schorzeń była farmakoterapia. Obecnie ogromny postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie do celów terapeutycznych wielu czynników fizycznych.
Wyniki badań eksperymentalnych i klinicznych potwierdziły dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania nowych metod medycyny fizykalnej, pozbawionych działań ubocznych typowych dla farmakoterapii. W związku z tym uważa się, że XXI wiek będzie okresem dominacji tych metod w leczeniu chorób z zakresu wielu dyscyplin medycznych.

Antykoncepcja nastolatków

Antykoncepcja nastolatków

Dane porażają: wśród dzieci do 15. roku życia współżycie seksualne rozpoczęło 27 proc. chłopców i 16 proc. dziewcząt. W grupie 17-18-latków inicjację ma już za sobą 40 proc. chłopców i 32 proc. dziewcząt. W niektórych szkołach kwitnie nie tylko rynek
dopalaczy i narkotyków, ale też środków antykoncepcyjnych.

endometrioza objawy i leczenie

Endometrioza – objawy i leczenie

Tajemnicze słowo „endometrioza” od prawie stu lat nasuwa wiele pytań. Niestety, większość z nich nadal pozostaje bez odpowiedzi. Zbyt późne rozpoznanie, a czasami wręcz przeoczenie objawów towarzyszących temu schorzeniu, może prowadzić do szeregu groźnych powikłań. Jak najlepiej diagnozować i skutecznie leczyć endometriozę? W 2011 roku endometriozę stwierdzi się u ponad 200 mln kobiet na świecie – to od 5 do 10 proc. populacji kobiet w wieku reprodukcyjnym. Mimo ogromnych kosztów poniesionych na zdiagnozowanie endometriozy, tylko u niewielkiej części kobiet będzie ona właściwie i skutecznie leczona.

Kości a płodność mężczyzny

**Istnieje poważna zależność między koścem, a płodnością męską, a wszystko to dzieje się za sprawą osteokalcyny – hormonu, który jest wytwarzany w kościach.**

Osteoblasty wytwarzają osteokalcynę, która ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że samce pozbawione możliwości wydzielania tego hormonu, miały znacznie obniżony poziom testosteronu oraz zmniejszoną liczbę plemników.

Kontrowersyjne in vitro

**Jak donosi tvn 24, Polska coraz częściej staje się celem podróży przyszłych mam z Niemiec.**

Niemki odwiedzają nasz kraj w celu wykonania zabiegu in vitro. W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie prawo jest w tym względzie dosyć restrykcyjne, w Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących sztucznego zapłodnienia. Niemieckie prawo zabrania np. preselekcji zarodków przed umieszczeniem ich w ciele kobiety. W Polsce takie obostrzenia nie istnieją.

Choroby Czarnego Lądu

Choroby Czarnego Lądu

Przeciętny Amerykanin czy Europejczyk wysiadający z klimatyzowanej kabiny samolotu, którym przybył do afrykańskiego kraju, nie może oprzeć się wrażeniu, że znalazł się w świecie opuszczonym przez Boga…

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

**Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w tym roku przyznano Robertowi G. Edwardsowi, za opracowanie metody zapłodnienia in vitro.**

Ten brytyjski fizjolog i pionier medycyny reproduktywnej opracował – we współpracy z chirurgiem Patrickiem Steptoem – metodę, która doprowadziła do przyjścia na świat w 1978 r. pierwszego “dziecka z probówki”. Obecnie Robert Edwards jest emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu w Cambridge.
Laureat otrzyma wraz z nagrodą równowartość niemal 5 milionów złotych.

W oczekiwaniu na bociana

W oczekiwaniu na dziecko

Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną. Dotyka ona bowiem coraz więcej par. Szacuje się, że w Polsce na niepłodność cierpi już ponad 3 mln ludzi.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH