Rewolucja w leczeniu migreny

Badanie metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wykazały skuteczność działania urządzenia CEFALY w blokowaniu bólu migrenowego. Czy to rewolucja w leczeniu migren?

Urządzenie medyczne CEFALY skutecznie oddziałuje na metaboliczną aktywność w obszarach mózgu, na które wpływa migrena. To już trzecie badanie z wykorzystaniem różnych form obrazowania na przestrzeni niecałych dwóch miesięcy, które dało analogiczne wyniki.

Jak pokonać migrenę?

Ból głowy to dolegliwość, która w większym lub mniejszym stopniu dotyka niemal każdego z nas. Jednym z najbardziej znanych jest ból migrenowy, który może dotyczyć nawet połowy dorosłej populacji. Czym jest migrena?

Lekarz specjalista może stwierdzić, że pacjent cierpi właśnie na migrenę, jeżeli zdiagnozuje u niego ściśle określone, specyficzne objawy.  Ból migrenowy najczęściej występuje po jednej stronie głowy,

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

W minionym wieku podstawową metodą leczenia zachowawczego większości schorzeń była farmakoterapia. Obecnie ogromny postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie do celów terapeutycznych wielu czynników fizycznych.
Wyniki badań eksperymentalnych i klinicznych potwierdziły dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania nowych metod medycyny fizykalnej, pozbawionych działań ubocznych typowych dla farmakoterapii. W związku z tym uważa się, że XXI wiek będzie okresem dominacji tych metod w leczeniu chorób z zakresu wielu dyscyplin medycznych.

endometrioza objawy i leczenie

Endometrioza – objawy i leczenie

Tajemnicze słowo „endometrioza” od prawie stu lat nasuwa wiele pytań. Niestety, większość z nich nadal pozostaje bez odpowiedzi. Zbyt późne rozpoznanie, a czasami wręcz przeoczenie objawów towarzyszących temu schorzeniu, może prowadzić do szeregu groźnych powikłań. Jak najlepiej diagnozować i skutecznie leczyć endometriozę? W 2011 roku endometriozę stwierdzi się u ponad 200 mln kobiet na świecie – to od 5 do 10 proc. populacji kobiet w wieku reprodukcyjnym. Mimo ogromnych kosztów poniesionych na zdiagnozowanie endometriozy, tylko u niewielkiej części kobiet będzie ona właściwie i skutecznie leczona.

Magnez poproszę...

Magnez poproszę…

Każdego dnia do aptek przychodzą pacjenci, którzy chcieliby nabyć preparat zawierający magnez. Trudno jest im jednak wybrać najlepszy produkt spośród licznych specyfików, jakie oferuje rynek farmaceutyczny. W tej sytuacji nieoceniona okazuje się pomoc farmaceuty.

Antykoncepcja dla kobiet z grup ryzyka

Antykoncepcja dla kobiet z grup ryzyka

W wyborze odpowiedniej metody antykoncepcyjnej należy kierować się wiekiem pacjentki oraz jej trybem życia. Należy również brać pod uwagę przeciwwskazania i ewentualne działania niepożądane, a także wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Życie bez bólu

Ból w pierwszym etapie jest objawem korzystnym, gdyż informuje nas, że coś się w organizmie dzieje. Podstawową sprawą jest zdiagnozowanie rodzaju bólu. Trzeba się dowiedzieć, czy jest to ból ostry wskutek urazu, czy ból towarzyszący innym chorobom, które wymagają przyczynowego leczenia, czy jest to ból przetrwały, który pozostał po przebytym schorzeniu, czy jest to ból neuropatyczny.

Migrena bez serca

Mężczyźni cierpiący na bóle migrenowe mogą mieć podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a zwłaszcza zawału serca – wynika z najnowszych badań amerykańskich, o których informuje pismo “Archives of Internal Medicine”.

Naukowcy pod kierunkiem dr Tobiasa Kurtha z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie przeprowadzili badania w grupie 20 tys. 84 zdrowych mężczyzn w wieku od 40 do 84 lat. Gdy rozpoczynano doświadczenie żaden z nich nie cierpiał na chorobę układu krążenia.

Kobieta w dołku

Kobiety cierpiące na przewlekłe bóle głowy, głównie migrenę, częściej mają objawy depresji, niż kobiety, które ból głowy dopada od czasu do czasu – wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma “Neurology”.

W najnowszych badaniach, które przeprowadzili naukowcy z University of Toledo (w stanie Ohio w USA), udział wzięło 1032 kobiet, które trafiły do lekarza z powodu bólu głowy. Część z nich (593) miała epizodyczne bóle głowy – mniej niż 15 na miesiąc, a część (439) cierpiała na częste (przewlekłe) bóle głowy – ponad 15 w miesiącu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH