Niemal co druga osoba na świecie cierpi na bóle głowy. W przypadku kilkanastu procent populacji są to bóle migrenowe. Trzy razy częściej dotykają one kobiet niż mężczyzn.
Migrena nie jest chorobą ani psychiczną, ani psychosomatyczną. Przy jej powstawaniu dużą rolę odgrywają takie czynniki, jak m.in. dziedziczność, cykl hormonalny, wiek i przyjmowanie określonych leków.
Migrena uznawana jest za chorobę przewlekłą. Jej terapia polega na eliminacji objawów i ma na celu poprawę jakości życia chorych.
Co prowokuje napady migreny?
Warto podkreślić, że czynniki wywołujące napad migreny nie są jej bezpośrednimi przyczynami. „Prowokatorami” napadu mogą być: sen (zarówno za krótki, jak i za długi), stres, pożywienie (np. drastyczne diety odchudzające), hormony (związek z cyklem miesięcznym u kobiet), nagłe zmiany pogody, a także bodźce zewnętrzne (np. migające światło).
Leczenie migreny
Efektywne leczenie migreny to przede wszystkim samoobserwacja mająca na celu ustalenie czynników prowokujących napady i ich unikanie. W zwalczaniu objawów pomocne są także leki. W aptekach dostępne są nowoczesne, szybko i skutecznie działające preparaty. Najlepiej, aby ich dobór odbywał się w konsultacji z lekarzem. Leczenie migreny może mieć dwojaki charakter. Po pierwsze doraźny – w przypadku, gdy napady nie pojawiają się zbyt często; po drugie profilaktyczny – gdy bóle migrenowe w znacznym stopniu dają się choremu we znaki.
Postępowanie doraźne polega głównie na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, takich jak aspiryna czy paracetamol. Zastosowanie w leczeniu napadów migreny znajdują także: pochodne kwasu fenylopropionowego (np. ibuprofen, naproksen, ketoprofen), pochodne kwasu indolooctowego (np. indometacyna), pochodne kwasu aminofenylooctowego (np. diklofenak).
Terapia bezlekowa
Ważnym elementem terapii migreny jest tak zwane leczenie bezlekowe, którego podstawą jest wspomniane unikanie stresu oraz innych czynników prowokujących napady bólów migrenowych. Zalecane są m.in. ćwiczenia rozluźniające oraz aktywność fizyczna. Niektórzy szukają także pomocy w medycynie alternatywnej (np. akupunktura).