Każdego dnia do aptek przychodzą pacjenci, którzy chcieliby nabyć preparat zawierający magnez. Trudno jest im jednak wybrać najlepszy produkt spośród licznych specyfików, jakie oferuje rynek farmaceutyczny. W tej sytuacji nieoceniona okazuje się pomoc farmaceuty.
Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Do najczęstszych objawów jego niedoboru można zaliczyć nadpobudliwość nerwową, skurcze mięśni, zaburzenia pamięci, trudności w koncentracji, mdłości oraz zaburzenia rytmu serca. Warto więc przekazywać pacjentom wiedzę na temat właściwej suplementacji tego pierwiastka.
Rola magnezu
Jony magnezu pełnią istotną funkcję w wielu procesach biochemicznych ustroju człowieka. Odpowiadają między innymi za syntezę i rozpad związków energetycznych, co jest związane z dostarczeniem energii niezbędnej do funkcjonowania ustroju człowieka. Ponadto jony te biorą udział w przemianach tłuszczy i węglowodanów, dlatego przy niedoborach magnezu może dojść do wzrostu stężenia wolnych kwasów tłuszczowych w organizmie. Konsekwencją tego mogą być zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych.
Magnez reguluje także prawidłowy rytm mięśnia sercowego, poprzez kontrolę napływu wapnia do komórek serca. Jest on również niezbędny w budowie kości i zębów, a także zmniejsza skutki wpływu zanieczyszczenia środowiska na ustrój człowieka (obniża stężenie kadmu, rtęci i ołowiu w organizmie). Pierwiastek ten wpływa również na przepływ impulsów nerwowych i kurczliwość włókien mięśni.
Ostatnie badania naukowe ukazują nowe zastosowanie magnezu, jako środka pomocnego w profilaktyce migreny. Zauważono, że ponad 50 proc. pacjentów uskarżających się na tę dolegliwość ma obniżone stężenie jonów magnezu we krwi. Tak zwana „hipoteza jonowa” z kolei sugeruje, że niedobór magnezu wpływa na patogenezę otyłości i nadciśnienia.
Przeciętnie do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje 300 miligramów magnezu dziennie. Sportowcy powinni jednak przyjmować jego zwiększoną dawkę – 500 mg. Zapotrzebowanie na taką dawkę dzienną magnezu wykazują również osoby ciężko pracujące fizycznie oraz intelektualnie, a także kobiety w ciąży. Należy jednak pamiętać, że dawki te dotyczą ilości niezbędnych organizmowi kationów magnezu, nie zaś całego związku, w jakim ten pierwiastek występuje w preparacie.
Interesujące jest, że magnez zatrzymywany jest w większych ilościach przez organizm kobiet, aniżeli mężczyzn. Fakt ten stanowi jedną z przyczyn, dla których u młodych mężczyzn istnieje większe ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Produkty zawierające magnez warto także polecać pacjentom, którzy stosują diety odchudzające, spożywają duże ilości alkoholu i są narażeni na stres.
Jaki magnez polecać?
Przy wyborze preparatu zawierającego magnez, należy zwrócić uwagę, w jakiej postaci chemicznej występuje on w produkcie. Okazuje się bowiem, że najlepiej wchłaniane są związki organiczne magnezu, takie jak: cytryniany, mleczany czy asparaginiany. W ostatnim czasie na rynku farmaceutycznym pojawiły się połączenia tego pierwiastka z aminokwasami (chelaty), które również charakteryzują się bardzo dobrą wchłanialnością w ustroju człowieka.
Istotnym komponentem preparatów z magnezem jest witamina B6. Zwiększa ona przyswajalność tego pierwiastka przez organizm oraz utrzymuje stałe wewnątrzkomórkowe stężenie jonów magnezowych. Dlatego też warto zwrócić uwagę, aby w produktach, które polecamy, znalazły się oba te składniki. Starszym pacjentom, z nadciśnieniem tętniczym lub innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, można zaproponować dodatkowe połączenie magnezu z potasem.
Nieorganiczne postacie magnezu, takie jak chlorki czy węglany, są słabiej przyswajane przez organizm. Mogą także prowadzić do wystąpienia biegunki u pacjenta, gdyż wiążą wodę w jelitach.
Spośród licznych preparatów zawierających magnez, warte polecenia są takie, w których tabletki powleczone są specjalną otoczką, nierozpuszczalną w soku żołądkowym. Otoczka ta ulega rozpuszczeniu w soku jelitowym, w wyniku czego dopiero na tym etapie trawienia zostaje uwolniony magnez. Ma to istotne znaczenie dla osób chorujących na chorobę wrzodową żołądka, a także ze względu na to, że w jelicie cienkim następuje największe wchłanianie magnezu do ustroju człowieka.
Specyfiki z magnezem mogą także występować w postaci tabletek musujących. Przyswajalność tego typu preparatów przez organizm jest również bardzo dobra.
Co ciekawe, ostatnio przeprowadzono badania nad wchłanialnością magnezu przez skórę. Ich wyniki są niezwykle obiecujące. Okazało się bowiem, że pacjenci kąpiący się w wodzie z dodatkiem soli magnezu mieli wyższe jego stężenie we krwi, niż osoby przyjmujące magnez doustnie.
Interakcje
Suplementacja preparatami zawierającymi magnez nie powinna być prowadzona jednocześnie ze związkami wapnia, gdyż zmniejszają one wchłanianie magnezu w ustroju człowieka. Ponadto, jednoczesne przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin z jonami magnezu może doprowadzić do powstania trwałych połączeń tego biopierwiastka z tetracyklinami, czego konsekwencją jest osłabione działanie przeciwbakteryjne antybiotyku. Warto również zwrócić uwagę pacjentom przyjmującym leki diuretyczne, że mogą one nasilać wydalanie magnezu z ustroju.
Podsumowanie
Rynek preparatów zawierających magnez jest bardzo duży. Ich różnorodność pod względem składu i postaci chemicznej daje zainteresowanym szerokie pole wyboru. Trudno jest jednak wybrać odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb, specyfik. Bardzo ważna jest w tej sytuacji porada farmaceuty.
Piśmiennictwo u autorki.